
В препълнената и емблематична аула 65 в Софийския университет "Св. Климент Охридски" две големи имена в българската социология и политология - Андрей Райчев и Иван Кръстев, проведоха дебат на тема "Войните на ХХI в. - прогресът на технологиите и регресът на човечеството". Организатори на събитието бяха катедрата по социология в университета, както и Института за критически теории на свръхмодерността.
Сред присъстващите бе и елита на българските анализатори и интелектуалци - Димитър Ганев, Георги Господинов, журналиста Константин Вълков, проф. Румяна Коларова, проф. Александър Кьосев, Даниел Смилов, конституционния съдия Янаки Стоилов, съветникът на президента Крум Зарков, Тони Николов, Кольо Колев и много други общественици, както и студенти.
Според Андрей Райчев сме свидетели на парадокс по отношение на съвременните войни. И той е, че нищо не разбираме. В тези воини не печели силният - това е истински парадокс. Не трябва да се опитваме да намираме технологически характеристики. Кой е предметът на войната, попита Андрей Райчев и отговори, че преди войната се е водила за земя, защото изворът на богатството е земята. Кой е субектът на войната преди, отново попита и сам си отговори – нациите. Тоест имаме неяснота за предмета и за обекта – следователно не разбираме какво става, каза още Андрей Райчев. Една от причините да не спира войната в Украйна е, че е непонятен резултатът. Когато спрем да го гледаме така, ще видим, че воюват региони. Нацията е общ език и история. Нацията се определя през миналото, а регионът – през бъдещето. Регионът означава общо бъдеще. Войните са уточнение за границите на регионите – не е толкова за земя, колкото за граници на регионите, каза още Андрей Райчев.
Според Иван Кръстев трудно се разграничава мира и войната. Ако мисли, че свършва един свят, който е роден след ВСВ, какво точно свършва, попита той. И допълни, че след края на Втората световна война има 4 държави, които изглеждат изключителни и се признават от всички други - СССР, САЩ, Германия и Израел. Като САЩ и СССР се мислят за модели за бъдеще, уточни той.
Иван Кръстев заяви, че петото нещо, което се е променило, е статутът на ядреното оръжие. През следващите 10 години ще видим появата на 10 нови ядрени държави. Ядрените оръжия стават символ на суверенитет, уточни той.
Иван Кръстев обърна внимание и на демографската промяна. Вече борбата не е за земя, а за хора. Тръмп не мисли хората като собственици на земя – тя се е превърнала в недвижимост, каза още той.
Мотивацията за война не е йерархична, а е мрежова, обърна внимание Райчев. И допълни, че когато се бият два региона, това са мрежови взаимодействия.