
Има голяма опасност да пропаднат засети площи с рапица и пшеница, както и овошки, от измръзване заради снеговалежите и трайните минусови температури, които сковаха област Добрич през февруари и в началото на април, алармират производители. "При снега през февруари проблемите бяха по-малко, защото температурите бяха между минус 3 и минус 5 градуса. Критичната температура за посевите е минус 4 градуса. Ниските температури през април създават определени притеснения. Надявам се да няма няма драстични повреди. При пшеницата се наблюдава малко опадване на листата. Важното е да не се засегне вегетативният връх на растението. Започна вретененето на пшеницата, минава се от първи към втори стъблен възел", каза проф. Иван Киряков от Добруджанския земеделски институт-Ген. Тошево.
„Студовете в региона може и да повлияят негативно на развитието на есенниците, но това няма да е фрапиращо за разлика от площите, засети с пролетници – слънчоглед и царевица, ако някои стопани са избързали да започнат пролетната сеитба. Дори и леко да се е показал посевът, той непременно ще измръзне", заяви Кирил Комитов, председател на областния съюз на кооперациите „Добруджа". „Пролетната сеитба на някои места вече е започнала. Масовата пролетна сеитба започва обикновено в началото на април, но заради ниските температури и влагата сега, нолажително е да се изчака", добави той.
Към 11 април с пролетници в област Добрич са засети в община Шабла – 1030 хектара с маслодаен слънчоглед и 2400 хектара с царевица за зърно, в община Тервел – 5 хектара с маслодаен слънчоглед и 70 хектара с царевица за зърно, в общинаКаварна – 280 хектара с царевица за зърно, съобщават от областната дирекция „Земеделие".В област Добрич са засети около 1,1 млн. декара с пшеница и 7092 хектара с рапица.
39 заявления за общо 377,17 хектара в област Добрич с пропаднали трайни насаждения – кайсии, сливи, дюли, ябълки, орехи, лешници, бадеми, круши, праскови, винени и десертни лозя, череши и вишни, поради измръзване от ниски температури, са подадени в областната дирекция «Земеделие» в Добрич. «При овощните насаждения обследването за установяване на процента на пропадане се извършва на два етапа в различни периоди от вегетацията на отделните овощни видове. До момента е извършен първи оглед на част от ранноцъфтящите овощни видове /кайсии, бадеми, сливи, череши/. За поражения върху пшеница, ечемик и рапица до 11 април няма подадени заявления за пропаднали такива култури от последните ниски температури. Съгласно указания на Министерството на земеделието и храните към областните дирекции „Земеделие", в периода 22-29 април. ще се извърши следващо обследване на площите с есенници – пшеница, ечемик, рапица. Първото беше в края на март", добави Десислава Иванова, директор на службата. С плододаващи трайни насаждения с кайсии за стопанската 2024/2025 г. са засети 16,3 хектара в община Добричка, 98,6 хектара в община Тервел, 0,9 в град Добрич или общо 115,8 хектара. Новосъздадените трайни насаждения с кайсии през 2024 г. са 0,5 хектара в община Балчик, 1 хектар в община Добричка, 16,1 хектара в община Тервел или общо 17,6 хектара.
«В областната дирекция «Земеделие» след студовете през април започват масово да се получават заявления от производители за пропаднали от измръзване площи – основно овошки и рапица. Срокът за подаване на заявленията е 10 работни дни от настъпването на неблагоприятното събитие. Предстои посочените площи да бъдат обследвани», каза още директорът на службата.