
Знаете ли дали във вашия град има "градски топлинни острови"? Къде са "горещите точки" и по-хладните зони в града? Живеят ли уязвими групи от населението, като възрастни хора или хора с ниски доходи в по-топли квартали? Колко от общините в страната имат капацитет за дългосрочен мониторинг на интензивността на градските топлинни острови?
Нова платформа, създадена по проекта БиРеди от Бюрото за интеграция и социални иновации (достъпна на сайта https://be-uhi-ready.net/), ще помогне на местните власти да намерят отговори на тези въпроси. Платформата е безплатна и отворена за ползване от заинтересованите градове и населени места. Платформата превежда ползвателите през няколко лесни стъпки, за да определят дали топлинните острови влияят върху градската среда и кои са най-уязвимите области (техническа подготвеност на администрацията, човешки ресурси, наличие на данни за измерване на ГТО, и др.).
Урбанизацията и глобалното затопляне са два движещи фактора, които водят до по-високи топлинни натоварвания в градовете. Промененият енергиен баланс на земната повърхност в резултат на превръщането на природните зони в застроени и запечатани зони може да увеличи интензивността на градския топлинен остров (ГТО) поради големите количества енергия от слънчевата радиация, съхранявана през деня.
С оглед на тези фактори, платформата на БиРеди има за цел да подкрепи градовете и общините в тяхната подготовка за дългосрочен мониторинг на интензивността на ГТО и осигуряване на адекватна защита на жителите от негативните ефекти на топлинните вълни. Онлайн услугата предоставя и възможност за използване на добри практики от европейски градове и обмен на знания.
Платформата предлага 4 основни сфери на оценка на риска и уязвимостта към ГТО, с анализ и визуализация на настоящата ситуация в техния град. По този начин местните управи могат да преценят кои показатели в оценката на уязвимостта към ГТО са най-критични и изискват незабавни действия, да проучат вече осъществени действия в други градове с подобни проблеми, да предвидят какви финансови ресурси ще им бъдат нужни, за да предприемат съответните мерки.
Създаването на платформата е финансирано от програма Интеррег Дунав в рамките на проекта BeReady.