
Предложението идва от родителите, които и вкъщи са безсилни да разделят децата от екраните
Във варненското квартално основно училище “Стоян Михайловски” близо 500 деца не само “оцеляват” без мобилните си телефони - но са станали по-задружни и сплотени, дори са повишили успеха си.
15 септември 2024 г. - още в първия учебен ден усмивките на децата помръкват, защото чуват, че веднага влиза в сила забрана на телефоните в час. Ядосват се на правилата, но за кратко - просто никой не ги спазва.
Учениците си ги ползвали в час - както им е удобно. Тогава от обществения съвет предлагат пълна забрана на разсейващите устройства. Влизаш в сградата, прибират ти телефона и си го получаваш в края на деня.
“Имаме много активна родителска общност. Няколко пъти майки и бащи се срещаха с мен, разказаха ми как не могат да се справят с проблема у дома - децата им
не учат, не комуникират,
погледът им е само в екрана, телефонът е като продължение на ръката. Отчаяни са, че малчуганите нямат детство, целият им свят е в телефона и не виждат нищо друго наоколо, разказва директорът Петър Фотев. Затова разтревожените родителите предложили в училище да се забрани напълно ползването на телефони.
Директорът решил да тества нагласите за идеята. Говорил с по-будните деца от ученическия съвет. И тогава осъзнал, че забраната “без телефон в час” няма да се спазва, ако не е тотална.
В началото седмокласници се жалвали на директора, че не могат да си представят деня без телефона -
бил техният прозорец към света
Едно момче се оплакало, че така няма да може да провежда традиционните за голямото междучасие разговори със свой братовчед в САЩ, друг - с родителите си, но до драстични ексцесии не се стига.
Очаквах голяма съпротива, но нещата се уталожиха само за седмица, оплакванията секнаха.
Оказа се, че е по-трудно да накараме учениците да носят униформи
- особено момичетата, разкрива Фотев.
Нововъведението е факт от началото на втория срок на тази учебна година. Класните ръководители на 487 деца организират събирането на телефоните сутрин и тяхното връщане едва в края на деня - за повечето деца, това е вечерта.
От 1-и до 4-и клас са на задължителна занималня, а по-големите имат сборни групи и остават също до късно на занималня.
Макар и отскоро, забраната вече дава резултати.
Най-доволни са учителите, на които вече не се налага да са “пъдари”, а могат спокойно да се съсредоточат в преподаването на материал и общуване с учениците.
Децата пък са много по-концентрирани и им остава време за различни игри и общуване.
В по-големите класове се забелязва дори увеличение на успеха.
Най-сериозен скок на резултатите е в така важния седми клас по български, математика и природни науки. Удовлетворение има и за родителите, че са се преборили за осъзнаване на децата си.
Всъщност всяко училище може да въведе подобно ограничение, стига то да е отразено в правилника за дейността.
Забрани са въведени и в други варненски училища, но само в ОУ “Стоян Михайловски” е тотална за устройствата.
Тъжно е, че в ерата на телефоните основни стихотворения, разкази и романи ще останат непрочетени… Телефоните създават усещането, че целият свят е в краката ти, размишлява директорът. Ученици му казвали: За какво ми е да уча история, като мога да цъкна в интернет и да видя еди-коя си битка през коя година се е състояла…
ОУ “Стоян Михайловски” съществува вече 37 г. То е едно от най-големите във Варна и единствено в кв. “Кайсиева градина”, който се разраства бързо. Голямата мечта на ръководството и децата е да имат киносалон, а плувният басейн, чийто проект през годините е бил замразен, да бъде построен.
След пълната забраната на телефони има повече кандидати за училището, а тя задължително ще продължи и догодина, уверява директорът Петър Фотев.