
Да няма повече убити на пътя деца като 12-годишната Сияна заради безхаберието и безотговорността на държавата и обществото ни. С тази обща кауза на "24 часа" и "Достойните българи" - добротворците, които всяка година отличаваме за техните дела, завърши церемонията по отличаване на добротворците за 2025 година.
"Няма да позволим да има повече убити деца като Сияна", заявиха водещите на церемонията Найден Тодоров и Мила Иванова.
Вече 25 години "24 часа" показва и доказва, че доброто в България има безброй лица - честни, храбри, щедри, сърдечни, несломими.
Това е особена церемония, която прекрачва границите на България. Само преди 20 дни бяхме разтърсени от трагедията в Кочани, Северна Македония. 60 души загинаха, над 150 бяха ранени. Но се видя, че на Балканите можем да подаваме ръка на съседа. Мъка - но и подкрепа, съчувствие и безкористна човещина. Медици от България, Гърция, Сърбия, Турция, Румъния, Хърватия, Словения помогнаха в грижата за ранените, каза в началото на церемонията водещият Найден Тодоров.
Поканихме и посланиците на Гърция, Сърбия, Турция, Румъния, Хърватия, Словения като знак, че на Балканите не само се разделяме и взираме в граници, а сме способни на човещина без граници. Присъства и г-н Драган Елчинов от посолството на Северна Македония в София.
Тази смразяваща човешка трагедия отекна в целия свят чрез колегите журналисти, които бяха в Кочани.
На церемонията в НДК в столицата присъстваха българи, спасявали животи - медици от Военно медицинска академия, "Пирогов" и Спешна помощ. Освен тях на помощ се притекоха и медици от Варненската военноморска болница към ВМА-София. Всички те получиха медали и грамоти "Балканите в 1 сърце".
Заедно с тях на сцената бе поканен и журналистът от Нова телевизия Антон Чавдаров. Медиите са тези, които разказват историите. При трагедии като тази в Кочани, нямаше място за конкуренция. Затова отличията връчиха представителите на различни медии - Емил Кошлуков, Господин Йовчев, Марта Евтимова, Кирил Вълчев, Венелина Гочева, Юри Велев и Марияна Литова.

"Благодарности на вестник "24 часа", че поддържа тази инициатива. Дълбоко съм убеден съм, че добротворчеството трябва да се насърчава, защото то подобно на злото, е заразно. Благодаря на колегите от всички болници. Получих обаждания от десетки колеги, които бяха в страната, питаха трябвали да се върнем и да помогнем. Хората знаят, че когато има такова бедствие трябва да има мобилизация. Това бе сложна операция и всички институции работиха заедно. Без тази отлична организация, в която не часовете, а минутите имаха решаващо значение, трудно щяхме да се справим. Щастлив съм, че се справихме. Искам да благодаря и на тези над 800 човека, които дариха кръв, сигурен съм, че щяха да се явят всички. Щом сме съпричастни и чувстваме чуждата мъка, това означава не само че не сме загубени, а имаме бъдеще", каза от името на медиците проф. Николай Габровски, началник на клиниката по неврохирургия в "Пирогов".
Лекарката от Спешна помощ Мария Иванова също говори на церемонията. "Благодаря от името на моите колеги в Спешната помощ, за нас е чест да бъдем тук. Нашата професия е сурова и често ни принуждава да слагаме маски, но истината е, че зад тях са нашите сърца, които плачат заедно с пациентите ни. Това, което видяхме в Северна Македония, сме преживявали много пъти. Надявам се да има повече такива българи - смели и честни, и по-често да се организират подобни събития", каза тя.
"В момента, в който се чуваха писъци от хората, неволно погледа ми се спря на една жена. Която само ме питаше: кой ти каза. Виждах, че тази жена всеки момент ще се срине. Тези хора зад мен са спасили хората, които търсеше", върна спомените си от миговете в Кочани и Антон Чавдаров от Нова телевизия.


Епископ Исаак, викарий на Софийския митрополит, прочете приветствие благослов от името на Негово светейшество патриарх Даниил.
На мен се падна тази чест да присъствам на тази церемония "Достойните българи". Вестник "24 часа" отразява, но и насърчава цялото общество към добротворство, което и благоугодно дело. Свети апостол Павел проповядва, че няма по-голяма любов от тази - човек да положи душата си за своите приятели и ни съветва да бъдем добри, състрадателни и да си прощаваме, както и сам Бог ни прощава в Христа и Исус. Любовта не е само на приказки, а и на дело, а тях виждаме днес във всички онези достойни българи, които помагат и подават ръка. Само така България ще пребъде. Уважаема г-жо Гочева, вече повече от две десетилетия връчвате тези награди. Никой, кога запали светило, не го туря на скрито място, нито под крина, а на светилник, за да виждат светлината ония, които влизат. Колко голяма е потребността ни днес от истински примири. Любовта към ближния е жива, а общественото ни е духовна общност на личности. През годините на церемонията се откроиха и много духовници на БПЦ. То сплотява и това е неговата най-голяма ценност, се казва в партиаршеското послание към "Достойните българи".

Учителят Красимир Тодоров от Велико Търново, който създаде безплатен сайт за грамотност, натрупал хиляди последователи, също бе отличен заради мисията си за повишаване на образоваността и грамотността.
"Моята история е кратка. Аз съм един учител, който е отдал живота си да бъде учител. Това, което направих, го направих с цел образованието да не бъде само в училище. Нашият език е свещен език, нашата азбука, на която пишат над 300 милиона души по целия свят, също. Когато се записвах в университета, никога не съм се колебал какво трябва да се запиша", заяви Красимир Тодоров.
"Всеки в живота си трябва да направи добро, напълно безплатно. Помогнал съм на над 1400 души. Правя го за нашето общо бъдеще, за да бъде пътят едно по-безопасно място", каза Виктор Георгиев, който от шест години развива инициативата "Аз на пътя - научи ме да шофирам", и чрез нея помага безплатно на хиляди млади шофьори да карат разумно, за да намалеят жертвите на пътя.
Д-р Димитър Бакалов от спешното отделение на болницата в Пазарджик пък е приел за своя мисия да обяснява на ученици вредата от вейпове, наркотици, алкохол, райски газ. Той прави и безплатни профилактични прегледи.
"За мен е чест и уважение, че съм тук. Искам да благодаря на семейството си, че са ми давали повече, отколкото имат. На директора на болницата, че вярва в мен. Ще направя всичко възможно бъдещето на децата ни да бъде по-добро", каза д-р Бакалов.
Те бяха наградени от министър-председателя Росен Желязков.



"Живеем във време, в което надеждите и радостта стават все по-виртуални, а сякаш неприятностите, които ни сполетяват, са все по-реални. Това е една парадигма, която изживяваме всеки ден, и търсенето на доброто е като Диоген с онзи фенер, с който върви и търси човека. Но днес този фар е много силен, защото осветява много хора, които, както беше анонсирано не се познават помежду си, но всъщност са един човек - Човекът, в когото има добро, емпатия, който ни липсва в делника, и когото, когато срещнем, не ни остава друго освен да му кажем благодаря, че го има. Той носи у себе си възрожденските идеали, духовността, човек, който не търси награда, но му се дължи признание. Това е думата благодаря, защото достойнството, което носи всеки, е самооценката, но достойнството означава да си уважаван от другите. Аз ще завърша с едно "Благодаря ви", обърна се към всички достойни българи Росен Желязков.
Безапелационният спортист №1 на България Карлос Насар, който стана олимпийски, световен и европейски шампион по вдигане на тежести през 2024 г., също бе отличен. 20-годишният Карлос подобри всички световни рекорди в категория до 89 кг и стана първия български спортист в историята, спечелил златните медали на трите форума в отделни състезания и в рамките на една календарна година. Той ни направи рекордно горди българи. В навечерието на церемонията показа отново, че волята му е изключително силна. По-силна и от сполетялата го контузия. И реши не просто да отиде на европейското първенство въпреки болката, а обеща отново да даде всичко, за да донесе ново злато за България. Карлос ще получи своята значка и грамота за "Достоен българин" след европейското първенство.
Никола Рахнев от най-голямата доброволческа организация у нас - Гората.бг, която вдъхнови и ангажира над 200 хиляди съмишленици, а всички те заедно засадиха близо 5 милиона дървета в България, също бе отличен. Неговата награда бе връчена от Илияна Захариева, директор Корпоративни комуникации в А1.
"Правете все повече добро. Тъмнината не съществува, тя е само отсъствие на светлина. България е пълна с добри хора. Аз видях стотици добри българи, които искат да им се покаже, че може да правят добро", каза при получаването на наградата Никола Рахнев.
"Добротворци, страхотно е да съм в тази зала, защото виждам доброта и надежда. Човек трябва да създаде дом и посади дърво. С много ентусиазъм те създават не само гора, а среда за по-зелена и добра България. Пожелавам и още дълги години с мисъл, смисъл и дълбок корен", обърна се към "Достойните българи" Илияна Захариева, директор Корпоративни комуникации в А1.

Параолимпийският шампион Михаил Христов сбъдна великденско чудо за 20-годишния Милен Киряков от Дебелт, който остана без две ръце след трудова злополука. Михаил осигури на Милен иновативна протеза и го обучи да борави с нея. Преди 12 г. параолимпиецът бе отличен като Достоен българин. Тази година Христов не успя да пристигне за церемонията.
Незрящият Виктор Асенов с прозвище "Несломимия" изкачи Черни връх 19 пъти за 46 часа без да спи. Каузата му е училище за кучета водачи. Отличието на Виктор и Милен бе връчено от Цветанка Минчева, главен изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на УниКредит Булбанк.

"За мен е изключително вълнение да бъда в тази зала с толкова много хора, които правят добри дела. Това не е първата церемония за достойни българи, на която присъствам. Всеки път си тръгвам изключително развълнувана и виждам, че има ужасно много хора, които правят добро. Живеем във времена, в които имаме нужда. Примерите, които днес награждавам, са свързани с нашата работа. Филмът "Без крила" Булбанк избра да подкрепи, а училището а кучета е място, което аз посетих миналата година. Това, което Виктор е направил, е наистина впечатляващо. Виктор, доколкото четох, това е колкото Еверест. Ти си невероятен, поздравявам те, ние ще продължим да помагаме, за да има повече такива кучета, които да внасят светлина в ежедневието ви", обърна се г-жа Минчева към Виктор и Милен.
"Благодаря на всички хора, които са подкрепили училището за кучета водачи, тъй като то е единственото на Балканите. Освен с дарения някои от вас, които са в София, може да станат приемни семейства. Тади (б.а - куче водач) е с мен и е много добре обучена, защото навсякъде е била с приемните си семейства. Много хора ме питат как се справям с трудните моменти и ми дадоха прозвището "Несломим", защото никога не съм се отказвал пред трудностите. Даже понякога си го търся и чакам някой да ми го предложи. Така стана и с Еверестинга. Тази година си поставих много интересна цел, която се оказа малко непонятна - как да правя масажи на хората в офиса. Така помагам на хората да бъдат по-мотивирани и вдъхновени. Също така искам да правя мотивационни лекции. Не казвам, че всеки трябва да бяга 19 пъти от хижа Алеко, има и други начини - някой може да рисува, да плете, защото това ни държи. Искам да благодаря и на всички дарители, защото не очаквахме ,че за един месец ще направим това, което се получи. Молбата ми е за в бъдеще държавата да се погрижи много по-добре за училището, защото освен кучета водачи има и кучета асистенти. Кучетата за диабет сигнализират до 30 мин преди кризата на човека, а в бъдеще ще имаме и кучета за епилепсия. Тези кучета влизат навсякъде - дори в болници. Единственото забранено място е интензивната операционна и ще надявам това да го научат повече хора. Благодаря на всички, бъдете вдъхновени, гледайте напред", каза пред достойните българи Виктор Асенов.
"Благодаря на всички хора, които откликнаха и ми помогнаха в трудно положение да си стъпя на краката. Благодаря много на всички, на Михаил Христов и на всички хора в България, които ми помогнаха не само парично, но и емоционално", бяха думите на Милен.
Турхут Исмаил от с. Искра е реставрирал 21 православни църкви в Югоизточна България. Като силно вярващ човек, той е убеден в силата на доброто и обединението. Той бе награден от министъра на туризма Мирослав Боршош.
"По-малко говори, повече прави, а каквото кажеш - направи. През 2011 г. започнах с първия храм и не спрях. Открих вярата, която за мен значи вяра в любовта, сплотеното семейство и доброто", обясни своето добро Турхут Исмаил.
"Две неща ясно се видяха и едно ясно се чу. Колкото и голяма сцена да направите, няма да можем да съберем стотиците българи, които заслужават да бъдат отличени. Докато вървяхте с медалите, сякаш те бяха малки камбани, които ни накараха да се заслушаме, и да разберем, че техният звън е за добрите хора и да се гордеят с вас", каза министърът на туризма Мирослав Боршош на достойните. "Поклон, че пазите културата ни и духа ни и го правите всеотдайно", обърна се той към Турхут.


Със сълзи на очи прие отличието си 19-годишният Светослав Димитров от Свиленград, който не спря да спасява хора при пожарите в Странджа, въпреки че сам обгоря жестоко и се наложи да му направят четири операции. Кореспондентът на БНТ от Стара Загора Иван Янев ни показа трагедията на пожарите в Сакар, спасителните дейности, мъката на хората, но и човешката съпричастност в лицето на огнеборците и доброволците. А водещата на централната емисия "По света и у нас" Аделина Радева разказа историята на Светослав Димитров. Отличието им връчено от името на УМБАЛ Софиямед, част от лечебните заведения на БУЛФАРМА, д-р Тинка Данчева, управител на ДКЦ "Софиямед".


"Благодаря на всички мои приятели и роднини за подкрепата, на всички доктори от Пловдив, че направиха това чудо да съм тук сред вас. Помогнаха ми много да преодолея това, което ми се случи. И най-вече на всички деца, които тренирам, които ми помогнаха да преживея това, което ми се случи", обърна се Светослав към хората, заради които той успя да се възстанови.
"Светослав е нашият герой. Целият екип на БНТ преживя тази история също. Ние също сме спасени от него. Той преживя изключително много. Това момче обаче притежава изключителни качества, с които ще върви напред. Той наследи любовта на своя прадядо към пчелите и сега ходи да ги гледа само в село Щит. Поправя със собствените си ръце мостове в селото. Грижи се за своите деца от футболния отбор в Свиленград като свои. Виждала съм как го гледат и боготворят. Искам само да напомня, че Светльо изпадна от един трактор по пътя между две села, защото попадна в голяма дупка. Това можеше да не се случва. Достойнството ни ще се изразява в това не само да броим оцелелите качествени български деца, а да ги държим за ръка по пътя към техните мечти. Светльо мечтае да стане футболен треньор и вярвам, че един ден ще скандираме неговото име както го правихме през 1994 г., каза Аделина Радева.
"Това е момчето, което спаси моя живот и на екипа ни, отивайки към Свиленград, за да отразяваме пожара, това момче, качено на една водоноска в дим, пожар, той махаше с ръка и казваше минавайте по-бързо, защото огънят идва. Тогава той е паднал от водоноската. Разбрахме, че шансовете му за живот са нулеви. Но Светльо е нашият герой и ние сме тук заради него. Молбата ни с Ади е да помогнем на това момче, за да се занимава с това, което му е мечта", разказа кореспондентът на БНТ Иван Янев.
"Възхищавам се пред това, което е направил Светослав, както и нашите журналисти. Можем само да следваме техния пример и да правим добро. Поклон пред вашите действия. Желая здраве на тях и на техните спасители - лекарите, които са спасили живота на Светослав, а и на десетките доброволци кръводарители", каза д-р Танчева.
След като единствената им дъщеря Антоанета почина от Ковид, 96-годишната Керка Йотова и вече покойния й съпруг Стойчо от Димитровград дариха 100 000 лева за модерно детско отделение на МБАЛ "Св. Екатерина". Отличието от нейно име получи директорът на болницата в Димитровград Алдин Карагьозов. То бе връчено от Господин Йовчев, главен оперативен директор, член на борда на директорите и изпълнителен директор на Би Ти Ви Медиа груп.

Заради напредналата си възраст Керка не успя да пристигне в София за церемонията, но отправи видеопослание.
"Поогледахме се с моя мъж, ние сме на над 92-93 години. Двамата решихме да продадем апартамента и да дадем парите за благотворителност. За болницата беше мое предложение, написах едно писмо до управителя на градската болница. Не го знаех кой е, какъв е, що е. Обясних му да се направи отделение към болницата просто. Няма един пирон стар сложен, всичко е ново, купено от реномирани фирми, здраво, красиво, хубаво. Всичко в името на дъщеря ми", каза възрастната жена в посланието си.
"Вече повече от 22 години "24 часа" ни правят съпричастни на доброто. Развълнувах се много. След всяка церемония си тръгвам одухотворен и вярващ, че ни очаква светло бъдеще. Доброто е непобедимо е слогана на нашето предаване бригада нов дом. Трябва да вярваме, че доброто е непобедимо. Истории като на Керка и Ефросина те хващат за гърлото и не може да те оставят безразличен, защото ни показват човешкия път, в който да открием добро, вяра и надежда. На всяка церемония имам сълзи заради чувството на вяра и преклонение", каза Господин Йовчев.
"Това е дарение, което е нещо уникално. Едни хора, които решиха в името на дъщеря им, да дарят една огромна сума за една благородна кауза. Когато за първи път се срещнах с Керка, тя от четири години не беше излизала от вкъщи. Благодаря за оказаните чест и признание и съм много щастлив, че съществува човек като нея, който е доказателство, че характерната за българина доброта е жива. Още веднъж - благодаря", бяха думите на Алдин Карагьозов.
В памет на покойната си дъщеря Ефросина Сеизова дари 40 000 лв. на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет за стипендии на двама студенти. Тя получи отличие от декана на факултета по журналистика проф. Веселина Вълканова. "Трогната съм от тази награда. Не очаквах, а и нямам думи да изразя благодарността си. На 95 г. съм и винаги съм мислела, че тази библейска възраст е наказание, но като видях толкова добри хора днес тук, вече мисля, че това е привилегия", каза развълнувано Ефросина Сеизова.


Машинистът Пламен Илиев на 11 секунди от смъртта и с четири счупени ребра спаси колега след челен удар между два локомотива край село Локорско.
Ивайло Стоянов първи се притече на помощ на парамедици след катастрофа на магистрала "Тракия". Това не е първият случай, в който помага на изпаднали в беда. Пак той преди години направи с други хора жива верига и спаси мъж от камион, висящ над реката в Кресненското дефиле.
В една нощ през януари митнически инспектор Димитрина Бояджиева от граничен пункт Капитан Андреево спаси живота на турски шофьор, като го изведе от внезапно възпламенилата се кабина на неговия камион. Нейната награда получи Вяра Генова-Рудолф от Главна дирекция Митници - София. И тримата получиха отличията си от Марта Евтимова – главен продуцент „Новини и актуални предавания" на Нова Броудкастинг Груп.


Благодаря за отличието, благодаря на семейството, колегите и всички, каза Пламен Илиев.
Благодаря, че представяте не само лошите нови, защото българите обичаме жълтото, но и положителното. Дай боже да заразим все повече хората да правят добро и да си помагаме, каза Ивайло Стоянов.
Изключително емоционално събитие. За мен е огромна чест да връча тази награда на Пламен и Ивайло. Те са хора, които в рамките на секунди са взели решение да поставят другия пред себе си, и това във времена на егоизъм. Смелостта никой няма да ви отнеме, обърна се към тях Марта Евтимова, главен продуцент „Новини и актуални предавания" на Нова Броудкастинг Груп.
Дима не успя да присъства днес, но както тя каза - най-важното е хората да бъдем добри и да си помагаме. От името на служителите на Агенция "Митници" благодаря, че забелязахте тази човешка реакция, каза Вяра Генова-Рудолф от Главна дирекция Митници - София.
Шестима пожарникари влязоха в складовете за пиротехника до Елин Пелин, докато там все още продължаваха взривовете. И спасиха живота на двама души. Отличията получиха Георги Георгиев, Стоян Стоянов, Мартин Борисов, Йордан Андонов и Красимир Христов от Районната служба за пожарна безопасност и защита на населението в Елин Пелин. Те бяха връчени от Силвия Александрова, директор Маркетинг в Изи Кредит.
"Благодаря за възможността да бъда до тези пожарникари, които всеки ден са до хората в най-тежките и трудни моменти от живота им. Непосилен е товарът, който носите. Благодарим ви, че ви има. Доброто и човечността трябва да се споделят, за да може да заразяват. Достойните българи е събитие, което ни напомня, че доброто е в сърцата ни", обърна се Александрова към пожарникарите.
Георги Георгиев говори от името на всичките наградени огнеборци. "Благодаря за наградата и на всички вас, че в себе си носи частица, която прави света по-добър, благодаря за признателността към нас и нашата професия", каза той.

Незрящата оперна певица Кристина Александрова помага като музикален терапевт на деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София. Отличи я генералният директор на БНТ Емил Кошлуков.

Благодаря за честта денс да съм тук. Тези примери, които намирате и разказвате, трябва да ги знаем. Радвам се, че БНТ е партньор на тази инициатива. Тя ще бъде излъчена от БНТ по време на великденските празници. За мен нивото на цивилизация се познава по отношението към по-слабите хора. За БНТ хората с увреждания са важни и ние имаме много предавания за тях. Надявам се, че с помощта на Изкуствения интелект ще въведем звукова пътека за филмите, за да могат слепите хора да ги гледат. Искам да изразя своята признателност към тази героиня, че има сила и волята да се отдаде на деца, каза генералният директор на БНТ Емил Кошлуков.
"Искам да благодаря за това призвание. Доброто ще спаси света. Гордея се с моята работа, защото имам страхотен колектив зад гърба си. Единствената максима в живота ми е е, че няма нищо по-важно от това някой да ти напомня, че си обичан и значим. Това е причината да продължа да се боря усмивките на тези деца", каза оперната певица Кристина Александрова.
В едно от най-вдъхновяващите предавания по bTV – "Бригада Нов дом" под мотото „Доброто е непобедимо" водещата Мария Силвестър, бригадир Калин Евтимов и неговият екип преобразяват не само домовете на героите в предаването, но и техния живот.
Мария Ванкова и водеща и репортер в bTV Новините. След нейното разследването „Лекарство на всяка цена – четири години по-късно", парламентът промени Закона за здравето и Здравната каса ще плаща на болниците за онколекарствата. Отличията им връчи д-р Никола Рангелов, председател на Управителния съвет на Българската асоциация на Металургичната Индустрия.
"Слогана на това предаване е, че доброто е непобедимо. както виждам тук, то е и заразно и нека тази зараза да обхване колкото може повече хора, за да виждаме винаги добротата около нас. Г-жо Гочева, за пореден път ви благодаря, че ни правите съпричастни на такива хубави събития", каза Никола Рангелов, председател на Управителния съвет на Българската асоциация на Металургичната Индустрия.
"Голямо удоволствие и чест е за нас. Благодаря на "24 часа" за това, че видяхте какво правят момчетата и бригадата. Това са хората, с които правим ремонтите, които наистина стават за пет дни, и когато работим, не мислим за крайния резултат. Често срещаме огромни трудности, но на петия ден, когато видим усмивките на хората и че това променя съдбите им, всички неприятности и трудности, които не са малко, защото изскачат какви ли не неща, момчетата ми прощават. Нашият девиз е: "Не може да не може". Благодарим, че виждате нашата работа, защото така я валидизираме. Смятам, че малките деца са най-важната аудитория, те са най-големите фенове, възпитаваме ги. Имаме много помощници, добротворци, партньори, а след всяко предаване огромна част от аудиторията се включва в каузите, защото нашето послание е, че доброто е заразно", бяха думите на Мария Силвестър.
Шефън на новините на Би Ти Ви Асен Иванов получи наградата от името на Мария Ванкова, която е болна. "Не може да си представите какво удоволствие и чест е да имате репортер като Мария Ванкова. Гордея се и наистина е чест за мен, че тя е наш колега. Поздравявам "24 часа" и специално г-жа Гочева, защото тези истории минават пред нас, вълнуваме се, но когато се съберат на тази сцена в един комплект и една церемония, те направо ни отвяват", каза Иванов.

Сребърната медалистка по вдигане на тежести от Олимпийските игри в Лондон Милка Манева без шум участва в десетки благотворителни акции и дарителски каузи, свързани с болни деца в неравностойно положение. Често лично носи подаръци и пари дори в най-отдалечени населени места. Наградата бе връчена от Кирил Вълчев, генерален директор на БТА.

Емоциите са силни, много думи бяха казани. Искам да пожела да бъдем, добри и дейни. Благодаря!, каза Милка Манева.
Българската национална телевизия, Българското национално радио и БТА имаме съвместна инициатива, наречена „14 века България в Европа". До 2032 г. ще отбелязваме значими дати от българската принадлежност. И като пише в словото за Свети Методий "...и като служеше добре на всички беше като крилат." Достойните българи са като крилати, защото служат добре и са пример. Господ да помага да има повече крилати и във властимащите, каза Кирил Вълчев, генерален директор на БТА.
Музикантът и художник Явор Куманов от Пловдив сам е с тежка диагноза, но въпреки това рисува в помощ на онкоболни деца. Неговото отличие връчи Доминик Хамерс, изпълнителен директор на Геотехмин, за да връчи отличието.


"Някои хора успяват да мобилизират себе си и да се борят. Други могат повече – превръщат битката в кауза в името на другите. Явор е станал посланик на доброто и на съпричастността. Той дава пример на децата. Явор и онкоболните деца имат не само една диагноза, но и още нещо общо помежду си - добри сърца. Нека има повече посланици на доброто сред нас като Явор Куманов. Честита награда!", обърна се към Явор Доминик Хамерс.
"Изключително щастлив съм, защото това означава, че съм на прав път, както и всички други в залата. Избрах тази кауза, защото и аз съм минал по този път. Имах рак и с много вяра и силен дух някак си успях да се преборя с тази болест. Избрах да дарявам на онкоболните, защото знам какво е да преживееш този ужас. Към всички без значение каква болест преживяват - имайте силен дух и вяра, защото те заедно с доброто ръка за ръка, винаги побеждават", бяха пък думите, с които Явор Куманов прие наградата.
През ноември миналата година 22-годишния Даниел Стоянов от Варна намери изгубения Георги Георгиев безпомощен и премръзнал. Облече го, нахрани го и го закара с личния си автомобил при близките му в Стара Загора. Неговото отличие бе дадено от Димитър Панайотов, член на съвета на директорите на българската петролна компания Инса ойл.

Благодаря за поканата. Искам да отправи призив към всички тук, ако срещнете някого в нужда и беда да му подадете ръка. Нека вярваме в доброто и да си помагаме, каза 22-годишния Даниел Стоянов.
Искам да благодаря на всички добри хора, които днес са тук. Горд съм, че съм българин, каза Димитър Панайотов, член на съвета на директорите на българската петролна компания Инса ойл.
След две десетилетия живот в САЩ, бившият кмет на село Дебнево Аксел Заимов е готов по всяко време да се притече на помощ. Включва се в издирване на изгубени в планината хора, участва в търсенето на Сашко от Перник и на Ники от Конаре. Отличието връчи Мариела Рунтева, независим член на Надзорния съвет на "Трейс Груп Холд".

"Толкова е хубаво, че ангелите са видими. Благодарим ви, "24 часа". Изкушена съм да споделя нещо - на вчерашния ден през 1943 г. излиза книгата "Малкия принц". Там на петия ден принцът е толкова възмутен, че казва, че има една планета, на която един червендалест господин прави само сметки и никога не е усещал любов. Казва, че за него той не е човек, а гъба. Благодаря ви за това, че тук има толкова много човеци и че г-н Заимов е такъв. Както казва Кристиан Таков - моралът е доброто", бяха думите, с които Мариела Рунтева връчи отличието на Аксел Заимов.
"За мен е голяма чест, че съм избран за един от достойните българи. Първо да поздравя всички медици за техния празник, защото без тях сигурно и аз нямаше да съм тук. Често ме питат защо отивам да помагам на лица, които не познавам. Чухме неприятни думи - в какъв егоистичен свят живеем, които не са от силните от деня. Точно това мен не ме устройва като човек. Затова ходя да помагам на тези хора. Не мога да го правя сам, а заедно с всички доброволци от формирования, които са сертифицирани, всички служители на МВР, ние всички търсим не за друго, а за да помогнем на тази така да я нарека моментно изгубена душа. Казва изгубена, защото дори и да отиде горе при господ, нейните близки никога няма да намерят покой след това. Всички се замисляйте какво се случва, ако вашето дете или близък не се прибере. Съседът ви пак ще си кара поршето или голф двойката, но вашият близък го няма, вие сте притеснени. Чувството за този изпит, който не идва, безследните хора, които никога не си идват, и това е като изпит, на който не знаете какво ще стане. Все още няма никаква следа от Ники. Бъдещето на България зависи от три неща, ще ги наредя по важност: патриотизъм, знание и човещина", каза Заимов.
Певецът Кристиан Талев – Криско и неговата фондация вече събраха 850 000 лв. за създаването на Център за слънчеви деца, където деца със специални нужди ще могат да се развиват, учат и социализират в подходяща и подкрепяща среда.
Борбената майка Ралица Паскалева отглежда две деца с аутизъм - нещо изключително рядко. След 12 години тревоги, надежда и неуморна грижа, синът й Марти за пръв път казва "мама".
Двамата получиха наградата си от Христо Бабев, заместник-главен финансов директор на Електрохолд.

Искам да благодаря на "24 часа" и на всички в тази зала за добрите дела, които всеки от нас ще продължи да прави. Основната мисия на нашата фондация "Слънчеви деца 2024" е интеграция. Много хора ги наричат болни, не те не са. Те са родени така, но могат да се развиват с рехабилитация, занимания и добри условия. нашата кауза е да изградим от нулата един център за такива деца, за да могат да се развиват и интегрират, да си играят с всички деца, а после да имат достоен живот. Работим върху две основни неща да съберем пари и да намерим парцел за този център. Над 850 хил. лв. събрахме вече, но тава е скромна сума за нашата цел, но сме позитивни и вярваме, че ще успеем. Частен инвеститор ни предложи много хубаво място, а от Столична община ни предложиха друго. Предстоят много кампании на фондацията. Благодаря всеки, който е част от нашата кауза, и на всеки, който ще се присъедини, каза Кристиан Талев – Криско.
Не се възприемам като достойна майка, а приемам наградата за всички майки, които се грижат за подобни тези деца. Искам да благодаря на Ники Кънчев и д-р Моллов, които ми помогнаха с клиника, за да може днес едно от децата ми да казва мама, каза Ралица Паскалева.
За нас е истинска привилегия да се присъединим към тази церемония. Всички виждаме добротата, която е навсякъде. Криско и Ралица са добри хора, които трябва да аплодираме, каза Христо Бабев, заместник-главен финансов директор на Електрохолд.
Михаил Велчев от Варна организира и плати Аспаруховият мост да бъде изрисуван с ликовете на Георги Калоянчев и Тодор Колев - за да изпраща градската среда добри послания и да покаже на децата си какво е кауза. Той бе награден от актьора Христо Пъдев.
"Много ми е трудно да повярвам, че дори и с малко заслужавам да съм на тази сцена. Аз съм от поколението, което още чете вестници, и си купувам "24 часа". Варна много я обичам, минавам през Аспаруховия мост, за да гледам как е изрисуван и защото ми харесва как ме изпраща от Варна. Обичам Варна, защото там любовта ми с Цвети процъфтя, тя беше актриса във Варненския театър. Успех за всичко, което правите. Дядо ми казваше, че трябва да живея достоен живот. Едва днес осъзнах какво е имал предвид този мъдър човек. Правете добро и всичко ще бъде наред!", обърна се към достойните българи Христо Пъдев.
"Живеем в бурни времена, когато доброто е необходимо за всички нас и най-вече за всички след нас. Благодаря за наградата и благодаря, че съм сред вас", бяха думите на Михаил Велчев.


23-годишният Пламен Найденов е момчето, което кара Ловеч да се усмихва. Той слага на ключови места в града изработени от него транспаранти с положителни послания – например „Прегръдката е антидепресант" или „Няма да е все така". След загуба на приятел в катастрофа пише и против войната на пътя. Разтърсен от случилото се с Дебора Михайлова, Пламен направи транспарант с послание "Истинският мъж закриля". Отличието връчи министърът на правосъдието Георги Георгиев. Той започна борба с имотната мафия, трогнат от историята на баба Янка. А на сцената заедно с него излезе и журналистката от Нова телевизия Вероника Димитрова. Тя получи отличието "Достоен българин" миналата година, тъкмо за разследванията й за измами срещу възрастни хора.

Искам да благодаря за тази награда, но и за привилегията да съм сред толкова много герои. Моята цел е да радвам хората и да им вдъхвам надежда. Смея да кажа, че това бледнее пред историите днес. Прекланям се пред вас и ви благодаря за добрините, които правите, защото няма по-голям от този, който се е навел да помогне. Правете добро, карайте внимателно и се обичайте!, каза Пламен Найденов.
Благодаря ви, че ни показвате достойните примери. Благодаря на Пламен, че е помогнал на толкова много хора. Много е важно накъде и някога да прочетем, че "Няма да е все така". Благодаря на хора с пагоните, на тези без пагоните, на всички които работят за бъдещето. Благодаря и на Вероника Димитрова. Истината е, че Министерството на правосъдието се намесва много късно, когато границите на доброто, човеколюбието вече са прескочени. Много е важна тази кампания, защото отношението е това, което ще ни спаси, каза министърът на правосъдието Георги Георгиев.
Искрено се развълнувах от всички истории. Прекрасно е, че има толкова добри хора сред нас, каза Вероника Димитрова.

Откакто отличаваме достойните българи, казваме, че тези истории трябва да стигат до повече хора, защото доброто е заразно. 9 истории на хора, които са отличени и са в лигата на Достойните, влязоха в учебниците. Ученици от 105-о училище, които са учили по този учебник, зададоха въпроси към добротворците, а един от героите в учебника им отговари.
Като достойни българи бяха отличени ученици в 11 и 12 клас на Средно училище "Георги Раковски" в Котел, които събраха 3440 лв. за своята съученичка Неше Ахмедова, загубила в ковид пандемията първо майка си, а после и баща си. Децата организирали два пролетни празника с кутии за дарения, а отделно дарители се свързали със самата Неше – с помощта и на учителката Христина Шутова, директора на училището Стефан Дондев и кмета на Котел Хасан Дуралиев.
Ученици от Средно училище „Йордан Йовков" в Кърджали пък събраха 27 500 лв. на благотворителен концерт с Валя Балканска, за да има училището асансьор и осмокласникът Арджан да може да се придвижва с инвалидната си количка.
С кампанията си децата от Кърджали предизвикват общината да обяви обществена поръчка на стойност 120 000 лв. за съоръжението. Отличието получиха – деветокласничката от Кърджали Ангелина Димитрова, и директорката на училището г-жа Людмила Чаушева.
На церемонията бяха ученичките от Котел Хатидже Асенова и Зеррин Молкоч, учителките г-жа Славка Докова и г-жа Христина Шутова, както и директорът на Средно училище „Георги Раковски" г-н Стефан Дондев. Моля всички да заповядат на сцената. Наградите на тези ученици с големи сърца ще връчи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
Вълнуващо да бъдем на това събитие. Още по-вълнуващо е да видим ученици, които правят добро. Освен да се молим на Господ да има повече достойни българи, за тази цел и кауза трябва да помогне и образователната система. Днес трябва да погледнем класната стая, за да видим какво ще е бъдещето. Убеден съм, че нашите ученици ще живеят в по-добър свят. Голямата цел на образованието е да направим децата ни добри хора. Поздравления за всички достойни българи, каза образователният министър Красимир Вълчев.
"Много съм притеснен. Благодаря на "24 часа" за поканата, номинацията и изключителното събитие, което правите толкова много години. радваме се, че от Средно училище „Георги Раковски" в Котел сме тук. Извинявам се за нервите, но някак си малко повече ми идва. Благодаря на всички, които участваха в тази кампания. Може би аз като директор имам най-малката част от всичко това, тъй като колегите, момичетата и още поне 20 и няколко, които завършиха, решиха да дойдат при мен, за да ми поискат одобрението и аз казах да, да го направим. Радвам се, че в моето училище има такива колеги и ученици, които са добри хора. Добри хора! Мисля си какво да казвам, но сега всичко се обърка. Историци, географи, химици може би ще има много, но това е единично желание на всеки ученик. Ние в училищата трябва да готвим добри хора, добри деца за нашето общество. Може би това е нашата мисия. Благодаря, че имам ученици и колеги, които ни най-малко си представяха, че ще стигнем до тук. Кметовете на Котел и Ябланово също дадоха много, за да стигнем до тук", каза директорът на училището в Котел Стефан Дондев.
"Искам да изразя моята благодарност и на цялата училищна общност за почетната грамота, която получава днес нашето училище. Когато ученическият съветник пристигна при мен с идеята да помогнем на Ардажн не си представях, че ще стигнем до тук. Вярвам, че докато българският учител възпитава чисти човеци, България ще я бъде. Вярвам, че бялата лястовица не е мит, тя е реалност и е днес тук в тази зала", каза директорката от Кърджали Людмила Чаушева.


Създателите на филма "Гунди - легенда за любовта" показаха и доказаха как българи могат да вдъхновяват и обединяват други българи. Отличието получиха продуцентът на филма Иван Христов, режисьорът Димитър Димитров, сценаристът Емил Бонев и актрисата Александра Свиленова. Отличията бе връчено от издателят на "24 часа" Венелина Гочева.
През тези 22 години търсим хора, които да показваме как обединяват сред този дефицит на авторитети в България. Затова чест е за мен да дам наградата на този човек, който няколко години създава тази идея за филма за Гунди. Спомням си моите родителите как отиваха на футболния мач, за да се заредят с радост, а не с озлобление. Благодаря на тези, които ни направиха единни за поне 3 часа в залата, каза издателят на "24 часа" Венелина Гочева.
"За мен е огромна чест да имам възможността да благодаря от името на целия екип за това признание. Благодаря на госпожа Гочева и целия екип на "24 часа" за тази кауза. Благодаря на Иван и Андрей, че не се отказаха и обединиха енергията на 1000 човека, за да може филма да го има и да бъде гледан от 1 млн. зрители в България", каза сценаристът на филма Емил Бонев.
"Благодаря и на целия екип. Искам да изкажа една специална благодарност за Лита Маркова, съпругата на Георги Аспарухов, която ми сподели любовта си към него. Искам да поздравя всички носители на наградата "Достойни българи", защото вие смирявате България. Смирените хора по-лесно се обединяват. Весели и светли великденски празници", добави той.

Вместо да приключи с оптимизъм церемонията имаше тъжен край. Защото само преди седмица бяхме смазани от смътта на пътя на 12-годишната Сияна.
"Сияна никога няма да има шанса да порасне и да ви последва по пътя на доброто, скъпи достойни българи! Няма да има шанса да стане политик, журналист, актьор, шеф на телевизия (сочим официалните лица от първи ред). Няма да има шанса да черпи от примера на всички достойни като вас, чиито дела отличихме днес. Тя е поредното дете, чиито живот угасна на пътя", каза в нейна памет водещата на церемонията Мила Иванова.
"В този момент в София се провежда протест срещу бездействието, довело до тези невъзможно тежки загуби. И ние щяхме да сме там, ако не беше днешната церемония. Но утре ще бъдем, елате и всички вие. Защото България няма повече деца за погубване!", бяха думите на Найден Тодоров.

"24 часа" последните над 20 години води почти ежедневна кампания срещу войната по пътищата - написахме стотици статии, организирахме десетки дискусии, в партньорство с МВР и "Ангели на пътя" търсим решения в националната кампания "Карай умно, стигни жив!"
Днес ви обещаваме, че още по-непреклонно заставаме зад тази битка. Няма да спрем да търсим не само отговори, не само отговорност, но и промени. Генерални промени! Ще притискаме до стената! Ще бъдем безкомпромисни! Ще бъдем воини на доброто, защото то е сила, но е сила, която повече отвсякога има нужда от нас! От вас! От всеки българин, който иска достоен живот в България. За Сияна и другите ангели, които се простиха със своето детство по българските пътища, каза още Найден Тодоров.