
- Протести ще има в няколко града, ще са под надслов "Аз съм Сияна! Стига толкова смърт на пътя!".
Ани и Сияна - две момичета, напълно непознати помежду си, но със сходна съдба. Първата загина заедно с приятеля си Явор на 8 май 2023 г., пометени от Адриан Антонов на пешеходна пътека на столичния булевард “Сливница”. 12-годишната Сияна пък остана завинаги дете, след като тир удари автомобила, в който пътува с баба си и дядо си, на отсечката между Телиш и Радомирци в понеделник вечерта.
Ани и Сияна са описвани от близките си като талантливи, красиви и добри момичета. Приличат си и по това, че рисуват изключително добре, а преди смъртта си създават скици с очи - широко отворени, но тъжни.
Съдбата им, след като напускат този свят, отново ще се окаже сходна - родителите на Ани правят изложба с картините ѝ. Близките на Сияна тепърва планират да организират такава.
Пред роднините и на двете в момента стоят едни и същи въпроси. Какво са искали да видят или да им кажат децата им чрез творбите, които създават приживе.

“Думи нямам, само болката ми крещи безмълвно и не ми дава мира”, коментира в социалните мрежи Десислава Малчева, майка на загиналата Ани, след като научи за смъртта на Сияна.
В четвъртък бащата на момичето - Николай Попов, показа още една нейна картина. На нея се вижда дете с ужасено лице и със запушена уста. Според Попов, защото “тези, които са на небето, не могат да говорят”.
Почерненият татко публикува и трогателно писмо от най-добрата приятелка на дъщеря си, която моли родителите си т да го предадат на Николай Попов вместо нея.
Вярвам, че сега си на по-добро място - пише в него момичето. - Много ще ми липсват нашите лиготии. Когато разбрах, не знаех как да реагирам. Бях в шок и не вярвах, че това се случва. Ти не заслужаваше това. Не дойдох на погребението от страх. Не знаех как ще реагирам и как ще ми се отрази. Дано на другия свят си още по-щастлива и усмихната. Искаше ми се да ти звънна, да отида да те видя, но... Ще ти оставя и едни малки подаръчета, спомени. Много, много ми липсваш. Обичам те!
Последната молба на приятелката на Сияна е да сложат писмото при нея, за да го чете на небето.
Смъртта на 12-годишното момиче предизвика смут в държавните институции. На черната отсечка край Телиш, където то загина, само за 24 часа АПИ три пъти промени знаците за скорост на мястото - от 90 на 70 км/ч, след което на 60 км/ч. От агенцията обясниха, че това се случва поетапно съгласно разпоредбите за ограничение на скоростта.

В петък в парламента премиерът Росен Желязков обясни, че е назначена проверка как е проектиран и поддържан пътят. Едва след това би се стигнало до персонални промени в институциите, отговарящи за пътищата.
“ В момента Агенцията за пътна безопасност” паралелно с проверката, която е назначена в Агенция “Пътна инфраструктура”, ще изготви доклад, от който ще се види дали още при проектирането и изпълнението на този път десетилетия назад няма сбъркани радиуси на двата следващи завоя, които са при спускането”, разясни Желязков и увери, че, ако бъдат установени вината, съпричастността, в това число и бездействието на когото и да било, той ще бъде “най-малкото” отстранен.

Тепърва се организират протести заради лошото състояние на пътищата, системното нарушаване на правилата за движение и ограниченията на скоростта, както и липсата на тежки наказания за виновните за катастрофи.
Протести ще има в няколко града. Те са под надслов “Аз съм Сияна! Стига толкова смърт на пътя!”. На 12 април ще се съберат и жителите на село Телиш. Към тях ще се присъединят и мотоклубовете.
Ще помагат експертите, изследвали катастрофата с 20 жертви край Своге
Следователи влязоха в пътното управление в Плевен заради смъртта на Сияна. По разпореждане на главния прокурор Борислав Сарафов в петък бяха извършени претърсвания и изземвания на документация, свързана с поддръжката и ремонтите на участъка, при който загина детето. Направена бе и проверка на всички сигнали и предписания, подавани от шофьори, граждани и кметове на населени места в района към МВР.
Екип от Националната следствена служба проведе нов оглед на мястото. Извърши се и следствен експеримент с ремаркето, ударило автомобила. Специалистите изследваха и пътната настилка.
На брифинг следовател Иво Иванов, началник-отдел "Криминален" в Националната следствена служба, обясни, че действията ще са същите като при трагедията с автобус край Своге. На 25 август 2018 г. в ужасяваща катастрофа край града загинаха 20 души.
"Свързали сме се с всички експерти, които са участвали по пътния инцидент край Своге", допълни Иванов. Ще бъдат назначени автотехническа експертиза и експертиза на асфалта. Засега няма водещи версии какви са причините за трагедията.
"Извършихме много обстоен оглед на геометрията на пътя, имало е много произшествия тук - каза и експертът проф. Станимир Карапетков. - Въпросът е защо. Повечето от произшествията са с товарни автомобили с полуремаркета, подобни на този инцидент. Ние трябва да отговорим защо и как възникват тези произшествия." Проф. Карапетков посочи, че в българския закон няма точно определение за това какъв трябва да е коефициентът на сцепление на пътя като параметър.
"Но ние знаем европейските нормативи и се придържаме към тях - обясни той. - Ще изчакаме анализ на структурата на асфалта и ядката, която ще вземем. Ще обсъдим всички свидетелски и гласни показания. Чак тогава ще дадем нашите изводи. Реалното разследване приключва с изводите на автотехническата експертиза, която ще е комплексна." (24часа)