
СЕМ работи като странен орган, който подскача спрямо управляващите. Трябва нов закон за радиото и телевизията, включително и в частта за СЕМ. От ИТН няма да подкрепим доклада, докато продължавате да се държите като политически орган.
С тези думи Тошко Йорданов, председател на парламентарната Комисия по културата и медиите се обърна към Симона Велева, която е временен ръководител на Съвета за електронни медии. Неговите членове представиха на заседание на комисията отчет за работата си през последните 6 месеца.
За да онагледи позицията си, Йорданов зачете пред депутатите в комисията части от доклада на СЕМ, като обясни, че в частта за изборите пишат като политически пристрастен орган. Даде пример с абзац, в който се обяснява, че Костадин Костадинов е нападнал Мария Цънцарова в ефир, последвал го и Слави Трифонов също недоволен от нейните въпроси.
Йорданов посочи думата "нападнал" като пристрастна. Затова поиска от СЕМ да направят и да предоставят мониторинг от 1 юни до 31 декември 2024 г. на сутрешния блок на Би Ти Ви и Нова тв, както и на коментарните предавания колко представители на различните политически партии са присъствали. "Баланса за двете телевизии да ми дадете", каза Йорданов на членовете на СЕМ.
"Недопустимо е да се нарочват журналисти, това е форма на натиск върху медиите", обясни Габриела Наплатанова от СЕМ.
"Изискването за плурализъм е предвидено само за БНТ в Закона за радиото и телевизията и само в коментарните и публицистичните предавания. Частните телевизии сами преценяват кого да канят, но в предизборни кампании те също се придържат към плурализма", обясни Симона Велева. Тя допълни, че двете големи частни телевизии и обществената също са канили многократно лидерите на партиите на дебати, но те отказвали.
"Няма безпристрастност в медиите, затова политиците не ходят", отвърна й Тошко Йорданов.
Преди дискусията да се разгорещи, членовете на СЕМ обясниха пред депутатите, че вече са съставили работна група за промяна на медийния закон по инициатива на министъра на културата. Това е нужно, за да може законът да бъде адаптиран към европейския Акт за свободата на медиите, който трябва да влезе в сила през август. Текстовете в него засягат прозрачността на собствеността на медиите, конфликтите на интереси при журналистите, изсветляване на държавната реклама, което може да се случи, ако общините или държавните институции обявяват размерите на сумите, които дават на медии. Има също разпоредба, която предвижда държавата да верифицира методологията за пийпълметричните данни, чрез които се мери гледаемостта.