
Слушах и гледах бащата на Сияна, която си отиде в свирепата катастрофа край Телиш. Всяко едно такова нещо ние го съпреживяваме, сякаш е било вчера. Ще му кажа: да има сили, защото тепърва започва отварянето на очите какво е загубено. Ще има една енергия, дано дълго време да я има и да не се отказва да се бори. Слушам го как казва "нито едно дете повече", но обществото функционира така, че деца да умират."
Това бе тъжната констатация на Георги Манзаров, чийто син Юлиян се удави в сръбската река Лим, докато спасява други деца от Свищов в потънал автобус на 4.04.2004 г. "24 часа" го потърси за коментар, защото днес погребват убитото в катастрофа момиче, а утре Свищов ще пали свещи за 12-те ангела от Лим, отлетели преди 21 години.
"След толкова години всъщност се оказва, че законите, които се приемат в България, са такива, че позволяват колективна безотговорност на всички институции" - до такъв извод е стигнал Георги Манзаров. "Така са направили нещата, че за едно нещо отговарят 5 различни структури и уж всеки си е свършил работата, а виждаш с очите си, че нищо не е направено", казва бащата, лице на фондацията "Ангели от Лим", която семействата създадоха.
Манзаров посочи, че разковничето да се намалят жертвите по пътищата ни, е в поддръжката. Дори предложи шосетата да се оглеждат с дронове. "Съвсем спокойно могат да ги пускат, за да видят къде участъкът е натоварен. Ако няма пари за магистрала, да се подобри, да се анализира и да се направи. Но там отиват малко пари и не може да се краде. Пари се крадат от големи инфраструктурни обекти и когато правиш закон и казваш на хората, толкова много институции имаме, които отговарят, всъщност никой за нищо не отговаря. Тези закони са направени да се харчат пари, но не са обмислени логически да работят за хората", не крие горчивината си Манзаров.
"Ние просто бяхме щастливци в нещастието си, защото бяха много децата и нещо се случи в обществото тогава. Така успяхме с помощта на депутати да променим макар и два закона - за организацията на екскурзии и нощните преходи и за автобусните превози. Това е реално, което се случи след смъртта на нашите деца, не загинаха безсмислено. Имам чувството, че Господ и децата отгоре помогнаха", казва той.
Родителите ще отбележат годишнината на гробищата, край параклиса "свети дух", а вечерта ще има откриване на конкурса "Звездици за Лора", в памет на талантливата Лора Николова. Вече събират рисунки и за конкурса "Три звездички" в почит на Боряна, Женя и Светослав.
На 10-11 април ще отидат до паметника на лобното място край река Лим. Ще занесат в Сърбия и екземпляри от отпечатаната от общината в Свищов първа книга за трагедията. Неин автор е сръбският журналист Мухарем Мутабжия. "Тя е интересна, защото е документална, има непоказвани снимки. Авторът е бил първият човек, който е пристигнал на мястото. Хванал е първите емоции и е проследил всички действия от идването на спасителите до награждаването им и т.н. Мухарем не е идвал в Свищов, ние ще го поканим, като се видим", допълва Манзаров.