
- Няма разрушени антични зидове, рухнали са съвременни градежи
- Кметът Костадин Димитров назова археологическия обект №1 в Пловдив "така нареченото Небет тепе"
Нищо от античната крепостна стена на Небет тепе не е пострадало, срутили са се съвременни подпорни стени, попадащи в частен имот.
Това обяви директорът на Археологическия музей в Пловдив доц. Костадин Кисьов, който участва в комисия с кмета Костадин Димитров на обекта.
"Вчера около 17 часа получихме сигнал, че е рухнала част от крепостната подпорна стена долу под заведението "Рахат тепе", близо до така нареченото Небет тепе. Веднага бяхме на място с кмета на район "Централен" Георги Стаменов. Тази сутрин събрах повече специалисти, работили на обекта. В 8,20 часа имаше ново срутване, пак в частен имот. Становището на арх. Румяна Пройкова – проектант на реставрирания археологически парк, е, че тази стена, която е паднала, е под заведението и не попада в обхвата на обекта. Там има леки замазки и укрепване", обясни кметът.

Той обясни, че в момента се изготвя предписание от министерството на културата за последващи действия. "Помолих собствениците на заведението да премахнат висящите насипи и стени, които са в частния имот. Общината е готова да направи подпорната стена, имаме средства и сключена поръчка, място за притеснения няма", увери кметът.
По думите му трябва да се обследва каква е причината, но мнението на конструктора, който работи по археологическия парк е, че срутването не е вследствие на реставрацията. "Няма риск за археологическите експонати. Започваме обезопасяване на терена", допълни кметът.
"Паднали са съвременни зидове, правени впоследствие. Дали са ги градили законно, или не, не мога да кажа. Но има зидове върху крепостната стена и те трябва да бъдат премахнати, попадат в частна собственост", допълни Кисьов.

Собственикът на заведението Николай Драгинов каза, че единствено е надграждал построени преди това стени с по около 50 см. Те били по проект, направен от арх. Румяна Пройкова, която работи и по обновяването на тепето. "Ще премахнем стените и ще изчакаме конструкторите на министерството да кажат какво трябва да се направи", заяви Драгинов. Той добави, че това ще стане още утре, а след това в партньорство с общината ще бъдат възстановени щетите.
Директорът на археологическия музей уточни, че античните зидове, върху които е вдигната терасата на заведението, са от II – IV век.
Небет тепе е сочено като най–важното място, откъдето се е зародил животът в Пловдив преди 7000 и непрекъснато е населявано до сега. В него са запазени пластове от всички периоди, като се започне от Праистория и се мине през Античност, Средновековие и Възраждане. По тази причина историците го определят като един от най–важните обекти у нас.


