
За 16-и път се открива медицински отпадък при битовия - кръв, марли и спринцовки
Спор кой е виновен София да е пред епидемия заради нерегламентираното смесване на медицински отпадъци и битов боклук от болниците, водят държавни и общински институции вече три дни.
Причината е, че общината спря извозването на боклук от здравните заведения след поредното нарушаване на правилата на сепариране на медицински и битов боклук.
Констатацията, че столицата е пред епидемия, направи в сряда здравният министър Силви Кирилов. И обяви, че МЗ ще проверява как се изхвърля опасният биологичен отпадък от здравните заведения в София.
Искам да успокоя софиянци, че опасност от епидемия няма, защото администрацията действа безкомпромисно, контрира обаче зам.-кметът по екология Надежда Бобчева.
Първи за проблема съобщи кметът Васил Терзиев. Той много пъти досега е сигнализирал, че в завода за боклук откриват биологични отпадъци при битовите. Миналата година дори разкри за открити човешки тъкани. Това е забранено, тъй като болничният боклук е опасен и може да разнесе зарази сред медицинския персонал, пациентите и техните близки. Затова той трябва да се гори в специален инсинератор.
Във вторник, след като за пореден път се е установило смесване, от общината съобщиха, че
спират да извозват боклук от болниците
- нито медицински, нито битов, докато отговорните институции не реагират. Изпратили са и писма до министерствата на здравеопазването и околната среда, РИОСВ - София, здравната инспекция в столицата, ДАНС и СДВР.
В здравното министерство ще се формира комисия, която да прегледа нормативната база, за да се провери дали проблемът е там, обяви Силви Кирилов в сряда.
Проблемът с болничните отпадъци е характерен и не може да се реши през медиите. Отпадъкът има адресат - име, клиника, болница. Така той може да бъде идентифициран конкретно, а даже от коя структура е, каза здравният министър.
Това е 16-ият път, в който в завода за боклук откриват смесени отпадъци, обясни по-късно зам.-кметът Бобчева. Имало е кръв, превръзки и абокати, затова и кметът реагирал. Ако този отпадък попадне в ръцете на хората, които го сепарират, опасността няма да е само за тях, а за всички, каза тя.
След откриването на биологичния отпадък шефът на завода за боклук Николай Савов разпоредил мобилните групи, които работят нощем, да проверят сметоизвозването от болниците и районите около тях. В контейнерите за обикновен боклук до едно от болничните заведения открили нередности - игли, марли, кръв, спринцовки. Имало и болници, които отказали достъп на служителите.
Министър Кирилов изрази съмнение проблемът да идва от медиците, понеже те имат изградени рефлекси как се хвърля медицинският боклук. Така мисли и главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев. Той отхвърли и тезата боклукът да се смесва нарочно в болниците заради по-ниски цени за транспорт, понеже разликата е твърде минимална. Според него общината няма правно основание да спре извозването на боклука на болниците.
Столичната РЗИ е отговорна да провери как болниците сортират боклука. През 2024 г. са направени 10 такива проверки, но нарушения не са открити. Затова Кунчев смята, че е малко вероятно проблемът да е в самите болници.
От началото на тази година
РЗИ е направила 96 проверки
- средно десетина на ден, но не са открити пропуски. Иначе болниците изхвърлят около 370 т медицински боклук месечно.
Друго обаче показват проверките на Столичния инспекторат. От началото на 2024 г. той е направил проверки в 38 лечебни заведения и 22 ветеринарни клиники. Съставени са 7 акта за нарушения при управление на отпадъците на стойност от 10 до 50 хил. лв., направени са над 50 предписания.
От септември 2024 г. в завода пък са съставени 16 протокола на сметопочистващи фирми за нарушения с болничен отпадък, който не е приет за третиране.
За опасност от епидемия първи предупреди шефът на здравната комисия в парламента проф. Костадин Ангелов във вторник. Той призова общината да започне засилени проверки и да глоби виновните, но да не застрашава живота и здравето на софиянци.



Конкретни мерки предложи пък кметът Терзиев: Да се разшири обхватът на отпадъците за задължително изгаряне в инсинератор, като се детайлизират легални дефиниции за биологични медицински отпадъци, лабораторни отпадъци, отпадъци, замърсени с кръв и телесни течности, отпадъци от остри предмети, отпадъци, съдържащи опасни химични вещества/смеси, остатъчни количества химични вещества и смеси.