
Общините да осигурят места за паркиране на хора с увреждания, които да са близко до домовете им. Това предвижда промяна в наредба на транспортното министерство, публикувана за обществено обсъждане.
Новите текстове предвиждат паркирането там да е безплатно и денонощно. Мястото трябва да е определено и сигнализирано според изисквания - със знак и боядисано със син цвят. Право на такова място имат хора с трайни увреждания, които не могат да се придвижват без използването на инвалидна количка, ортопедични апарати, с протези на горни или долни крайници и не са в състояние да заемат изправено положение на тялото без използването на посочените медицински изделия. Те ще могат да паркират безплатно и в рамките на работното време в близост до сградата, където работят.
Правото на безплатно и денонощно паркиране се предоставя със заповед на кмета на общината или на оправомощено от него длъжностно лице, а редът и условията за предоставяне на това право да се определят от общинския съвет.
Въвежда се и изискване за брой на инвалидните места. Най-малко едно трябва да има в паркингите и зоните с до 10 места за паркиране, две за инвалиди се заделят при 30 паркоместа, а най-малко 3, когато местата за паркиране са 50. Ако бройката им е по-голяма, тогава 4% трябва да са за хора с увреждания.
Паркингите към болници, социални заведения, спортни зали, стадиони, театри, заведения за хранене, супермаркети, административни сгради трябва да отделят поне 10% от местата, на които да могат да паркират инвалиди.
Условията за карта за паркиране на такова място остават без промяна и тя се издава от общината само на лица с трайни увреждания. След паркиране картата се поставя в долния ляв ъгъл на предното стъкло от вътрешната страна на автомобила, така че лицевата част да се вижда изцяло. Картата се използва за паркиране, когато притежателят шофира автомобила, пътник е в него или когато превозното средство е спряно за изчакване на човека с увреждания.