
Тегленето на пари обаче става все по-скъпо, за 4 г. таксите почти се удвоиха
Дигитализацията на банковите услуги и разплащанията настъпва смело, но парите в брой не са забравени. Това показва проучване на Европейската централна банка за нагласите на потребителите.
Кешовите плащания са най-често използваният метод в магазините, при малки стойности и от човек на човек. В България са 65% от всички. Според ЕЦБ потребителите ценят възможността да използват пари в брой - 62% смятат така, а цели 87% са доволни от достъпа до кеш. Но безспорно използването му намалява -
с пари в брой се плаща на мястото на продажба при 52% от покупките,
а преди три години този дял е бил 59%.
По отношение на стойността картите са най-доминиращият платежен инструмент, следвани от пари в брой и мобилни приложения.
Нарастващият дял на дигиталните плащания се подкрепя от увеличаването на онлайн трансакциите - те представляват 21% от ежедневните на потребителите като брой и 36% като стойност.
България е на едно от последните места в ЕС по готовност за безкешово бъдеще
Това показва и броят на банкоматите - у нас има близо 90 машини на 100 хил. души, докато в ЕС средно са 64 на 100 хил. души. През 2013 г. в България е бил пикът на банкоматите като брой - 5848. Сега те са намалели до близо 5100. Основната причина за свиването на бройката им е сравнително скъпата поддръжка, особено в слабонаселени места.
Статистиката на БНБ за платежните системи показва, че средният процент, с който се свива броят на банкоматите, е около 3% годишно. ПОС устройствата, през които плащаме в ресторанти, магазини, болници, институции и други, обаче непрекъснато расте. За три години делът им почти се е удвоил до над 145 000.
В същото време банките разчитат все повече на онлайн и мобилното банкиране.Това показва и политиката на таксите им. Допреди няколко години за тегленето и внасянето на пари през банкомат на банката не се начисляваха такси, докато в момента
средната такса за операции с банкомат е между 0,90 и 1,20 лева
по данни на БНБ. Тегленето на пари от банкомат за последните 4 години е поскъпнало значително. Например през 2021 г. таксата масово бе 0,25 лв., ако се ползва банкомат на банката-издател на картата, и 1,15 лв., когато се ползват машини на друга банка. Сега обаче минималната такса е 0,39 лв., а има финансови институции, които вземат и процент от изтеглената сума.
Има и банки, които предлагат безплатно теглене от собствен банкомат, но ако се ползва платен пакет от услуги. При това има условия - безплатни са определен брой тегления на месец и до определена сума. Все още с най-ниска цена остава онлайн банкирането, като разликата в таксите за една и съща операция достига до 5 пъти.
10 000 евро таван за ЕС, у нас е 10 000 лв.
През миналата година Европейският парламент гласува таван от 10 000 евро за плащанията в брой.
Решението е свързано с борбата срещу изпирането на мръсни пари.
Банки, агенции за недвижими имоти и казина ще бъдат задължени да проучват и идентифицират своите клиенти или действителните собственици на фирми. Уеднаквяват се правилата в ЕС за предотвратяване на прането на пари чрез акцизни и луксозни стоки и търговия с криптовалути. По-строгият контрол ще влезе в сила от 2029 г. за футболните клубове.
Всяка от държавите в ЕС може да постави и по-нисък праг. България вече го е направила, като у нас лимитът за плащане в брой е 10 000 лева.
Ограничението не се прилага при теглене и внасяне на пари от собствени платежни сметки, както и такива на роднини и съпрузи, при плащане на трудови възнаграждения, замяна в банки на повредени банкноти и монети, при сделки с чуждестранна валута в наличност по занятие.
Санкциите при нарушения са 25% от общия размер на направеното плащане, ако става дума за физическо лице и 50%, ако нарушител е фирма. При повторно нарушение глобите са в двоен размер.
В Белгия слагат още банкомати

Броят на банкоматите в Белгия догодина ще бъде увеличен заради натиска на потребителите и препоръки на Европейската централна банка, съобщиха местни медии. Предвижда се постепенно възстановяване на броя на банкоматите до 5000, колкото бяха през 2019 година. Новата цел на властите е до 2030 г. да се осигури достъп до банкомат за почти всеки гражданин в близките пет километра от неговия дом.
В последните години в Белгия, където всеки търговец разполага с ПОС терминал, броят на банкоматите и банковите клонове бе значително съкратен. Сред причините за тази стъпка бяха честите обири на банкомати и търговски обекти, държащи пари в брой, както и нарастващата употреба на мобилните плащания.
Организации за защита на потребителите неведнъж отбелязаха, че промените затрудняват по-възрастните хора, които са свикнали с парите в брой и не използват електронни устройства за банкиране.
Масовото въвеждане на електронните разплащания се възприема като мярка срещу сивата икономика, но наскоро белгийските власти предупредиха хората да държат и пари в брой в случай на бедствие, което може да засегне снабдяването с ток и достъпа до интернет заради зачестилите саботажи срещу електропреносни и далекосъобщителни мрежи.
В Германия също дълго време плащанията в брой бяха предпочитани, но сега нещата са се балансирали, показва проучване на Бундесбанк. Делът на кешовите плащания е 26%, тъй като се използват предимно малки суми, докато по-големите обикновено се плащат с кредитна или дебитна карта.
“От много години насам се наблюдава тенденция за отказ от използването на пари в брой. Тази тенденция беше значително ускорена от кризата с коронавируса", казва професорката по икономика на финансовите пазари в Калифорнийския университет в Бъркли Улрике Малмендиер пред АРД. Колкото по-младо е населението, толкова по-отворено е към плащането с карта или директно чрез мобилен телефон, обяснява тя.
Докато във Франция и Италия ситуацията е сходна с Германия, плащанията кеш са значително по-рядко срещани в Нидерландия и особено в Швеция, където само около десет процента от всички покупки се извършват в брой. Малмендиер е сигурна, че това няма да се случи в Германия, главно поради опасения, свързани със сигурността на данните. Според нея засега ще се запази комбинацията от плащане в брой и с карта или мобилен телефон.