
Пет консорциума искат да строят два нови хидроагрегата за 242 млн. лв.
Три години след спирането на помпено-акумулиращата ВЕЦ “Чаира” (ПАВЕЦ) има надежда, че най-голямата батерия за ток у нас ще заработи пълноценно отново.
Третият търг за два нови агрегата за “Чаира” засега изглежда успешен. Той е за 242 579 579 лв. без ДДС и е на два етапа. Първият е предварителен подбор, а вторият - подаване на технически и финансови оферти.
Вече има пет кандидата - консорциуми на австрийци, японци и китайци с български фирми. (Кои са те, виж долу). В проектодоговора не е записан срок, но в предишните поръчки той бе 42 месеца. Те обаче завършиха без успех.
ПАВЕЦ “Чаира” има 4 хидроагрегата, но се ползва само един и от януари тази година. В четвъртък депутатът от ДБ Атанас Атанасов обаче заяви, че от 30 дни централата отново е спряла. НЕК опроверга, а “24 часа” попита и енергийния министър Жечо Станков. Той казва, че и в момента вторият хидроагрегат в пикови часове е с натоварване от 130 мегавата, стига и до 180 мегавата.

От НЕК припомнят, че има подписани два договора за ремонт
на два хидроагрегата. Единият е с японската корпорация “Тошиба”, която е проектант и производител на оригиналното оборудване на централата. Поради това се разчита тя да намери най-доброто техническо решение. Хидроагрегатът е в оригиналното си състояние и един от предвидените за смяна със сегашната обществена поръчка. От НЕК посочват, че са подписали с “Тошиба”, защото доставката на нов агрегат ще отнеме няколко години, а е нужна сега работеща ПАВЕЦ.
С австрийския консорциум “Фойт-ABB” има договор за ремонт на третия хидроагрегат. За него ще бъде разработено и приложено специално инженерно решение. Работата върви по график - демонтирани са агрегатната и турбинната част. В ход е подготовка на работна платформа, която да послужи за извършване на необходимите анализи и проверки на състоянието на метала.
Четвъртият агрегат, който също аварира, е изцяло за подмяна.
Най-голямата батерия в Югоизточна Европа се строши през 2022 г.,
а точно сега е повече от нужна. С бума на фотоволтаиците, които са вече над 4000 мегавата, трябва да се складира ток, който да се търгува в пиковите часове.
Това може да прави ПАВЕЦ - да е батерия, защото през деня, когато има излишък на зелен ток, помпите в такава централа качват водата от долния изравнител в горния и харчат евтина електроенергия. При вечерния пик на потребление ПАВЕЦ “Чаира” може да прави ток, който да се продава.
Годишно, ако всички агрегати работят, централата може да произвежда 422 000 мегаватчаса ток -
балансираща енергия, която може да се търгува скъпо
В проект от близо десетилетие е трети изравнител - язовир “Яденица”. С него ще се увеличат часовете на производство на електроенергия от 8,5 на 22.
При изграждането централата е струвала към 1 млрд. долара. За 25 години обаче не е правен ремонт на хидроагрегатите. Анализи показаха, че има т.нар. умора на материала от прекомерна и неправилна експлоатация.
Жечо Станков, министър на енергетиката: Повече участници в поръчките са шанс за най-добрия вариант

- Г-н Станков, работи ли ремонтираният хидроагрегат? Атанас Атанасов от ДБ заяви в четвъртък, че от 30 дни е спрян, НЕК го опровергаха, вие каква информация имате?
- След въвеждането му в експлоатация в първата седмица на януари и 75-часови проби, хидроагрегатът функционира без никакви проблеми. Дори в момента, в който разговаряме (четвъртък към 17,30 ч), той работи в производствен режим в пиковото потребление с натоварване от 130 мегавата, като стига и до 180 мегавата. За нощните часове е подаден график да мине на помпен режим, като ползва 200 мегавата ток.
ПАВЕЦ “Чаира” се управлява от Централното диспечерско управление на ЕСО. И това, че в определени моменти не работи, не означава, че хидроагрегатът е развален. До момента той има 300 работни часа и помага за балансирането на енергийната система.
- Най-после се появиха кандидати в третата обществена поръчка за два нови хидроагрегата. Какво е вашата оценка?
- Колкото повече кандидати, толкова по-добре за Националната електрическа компания. За мен е радостно, че повече компании се явяват на процедурите, за да бъде избран най-добрият вариант и от техническа, и от финансова гледна точка.
- За ремонта на друг хидроагрегат има договор с “Тошиба". В същото време се прави процедура за цялостната му подмяна. Това не е ли двойно харчене на пари за едно и също?
- Възложил съм на колегите от НЕК да ми докладват какво може да бъде сменено и защо е необходимо. Ако направим рекапитулация - за единия хидроагрегат има договор за рехабилитация с “Тошиба", по друг работи австрийският консорциум “Фойт-АББ”. Четвъртият хидроагрегат задължително е за пълна подмяна.
Имам пълно доверие на техническия капацитет, който са изградили през годините в НЕК, така че очаквам от тях предложения.
Кои искат да строят новите хидроагрегати
Сериозни български и чуждестранни компании са обявили намерение да обновят с два нови хидроагрегата ПАВЕЦ “Чаира”
Първа е подал заявление консорциум “Енергоремонт-Ида”, в който са “Металик” и “Енергоремонт - Гълъбово”. Собственик на втората фирма е известният в Маришкия басейн Дечко Колев.
Второто сдружение е на “Фойт - ГБС Хидро”.
Австрийската компания, която върна към живот втория хидроагрегат, се е сдружила с компанията “Главболгарстрой интернещънал”.
Трети са австрийската “Андриц Хидро”, водеща в света компания за оборудване за ВЕЦ. Заявлението е подадено от “Джи Си Ар”, в чието управление е Богомил Манчев, а мажоритарен собственик е синът му Петър Манчев, показва справка в Търговския регистър.
“Донгфанг - Геострой - Дивела” е четвъртият консорциум. В него са “Донгфанг Електрик Интернещънъл”, китайска компания със седалище в Ченду и с бизнес в целия свят в областта на енергетиката, “Геострой”, фирма на “Геотехмин” и на Цоло Ву,тов, и “Дивела Венчърс”, собственост на “Дивела Инвестмънт”, в която съдружници са Димитър Цоцорков, Велислава Цоцоркова и Атанаска Цоцоркова. Пети е консорциум на “Тошиба Интернешънъл” с “Ваптех” и “Джи Пи груп”.