
"Справедливата присъда е тази, която отговаря на интензитета на извършеното деяние. Съответно това е преценката, която съдът трябва да направи. В конкретния случай с Адриан от Пловдив, който беше малтретиран от пастрока си. Аз си обяснявам присъдата с това, че майката също е жертва на домашно насилие и като такава тя не е имала силата и смелостта да предприеме, каквито и да било действия за защита на детето си и съответно на себе си", заяви по БНТ адвокат Йорданка Бекирска.
Тя допълни, че ако това е вярно преценката е правилна и заяви, че невинаги размерът на наказанието помага за това да бъде предотвратено случването на подобни деяния и занапред. За превенцията има много начини, каза Бекирска.
"Обществото трябва да се събуди. Институциите са закрилниците на децата. В този случай не се вижда. Не се вижда. Не се вижда участието на социалните, не се вижда участието на училищните власти".
Тя попита: "Наистина ли някой не е видял?". Обясни, че на този етап майката не е лишена от родителски права - следователно тя е напълно равнопоставена с бащата. Той взима правото да се грижи за него преимуществено, но не и правото да взима самостоятелни решения". По думите й "реакцията на гражданите е закъсняла и не е била адекватна във времето, в което се е случвало насилието".
"Ние като общество не следим за тези дребни знаци, които всъщност трябва да съблюдаваме. Това е работа на институциите".
По темата за изменение и допълнение на Семейния кодекс, Бекирска каза, че никъде не се говори за автоматично споделено родителство.
"В единия законопроект се предвижда правна възможност да се въведе споделено родителство. Т.е. когато двамата родители докажат своя родителски капацитет, възможността да се грижат за децата си, то това да бъде въведено като такава възможност. В другите два законопроекта има оборима презумпция", допълни тя.
Споделеното родителство е на първо място двамата родители заедно да взимат решения. То означава равностойно участие и полагане на грижи за детето от двамата родители.