
Тервел и Малена Замфирови са двете имена, за които говори целият свят в сноуборда. Те направиха уникален сезон. 20-годишният Тери спечели пет световни титли, включително и тази за мъже, а 15-годишната Малена нахлу с гръм в елита с подиуми за световната и европейската купа и отличия от шампионата на планетата за младежи до 20 години.
А всичко започва почти на шега. За разнообразие и подобряването на координацията за другите спортове, които практикуват. Заради това Тервел дори кара с обратна стойка. Водещ му е десният крак, а не левият, който му е основен. И заради това стъпва за първи път на борда на своя приятел и съотборник Александър Кръшняк, сина на някогашния ни национал в ските Михаил Кръшняк.
"Започнах го като хоби. Реално и до днес ми е нещо като хоби. Опитвам се да се забавлявам. Не съм имал идеята да се занимаваме професионално с този спорт", обяснява Тервел и дава рецептата си как да се стане световен шампион по сноуборд. "Ляво, дясно, ляво, дясно и изпреварваш съперника", казва с усмивка състезателят.
"Никога, ама никога не сме си мислели дори, че ще стигнем до такова ниво", категорична е и Малена.
Тервел е звезда в бойните спортове, като до момента има над 60 медала. Обича джудо, бразилско жиужицу. Със сестра си играе тенис, карат алпийски ски, кайтсърф през лятото. Малена дори влезе сред най-добрите на републиканското по ски. Но най е запалена по мотокроса. Иначе сериозно се занимава и с карате.
И точно покрай мотокроса Тервел ще трябва да се лиши от мотора си. Защото решил да шега да каже на Малена, че ако вземе медал от световното за младежи и девойки, ще подари своя. А тя прибра три отличия. "Обещанието си е обещание. Сега ще трябва да си купя друг. Може в началото да караме двамата един, но той си е за нея", обяснява световният шампион. Става въпрос за КТМ, 250 кубика от 2020 г. "Вярно ли ще ми го подариш?", не може да повярва сестра му.
Малена наистина е феномен в спорта. През този сезон тя взема код от медународната федерация.
Нейното първо межународно състезание е на 14 декември миналата година в германския курорт Гьочъл.
Месец по-късно вече е на подиума в състезанието, валидно за ранглистата на ФИС в Нова Леванте-Вестофен (Италия). През януари вече взе първите си точки за световната купа в Банско, след което се качи и на подиума в европейската, и то два пъти в топкурорта ни. През март събра очите на света, като стана втора за световната купа в полския курорт Криница, сред това в Закопане да прибере трите си медала от първенството на планетата за девойки, и накрая да стане и седма при жените. И то сред състезателки, чиято средна възраст е около 30 години, а най-възрастната е на 52.
"Наистина отношението се промени. Първоначално никой не ме гледаше, защото бях сред последните и не ми обръщаха внимание. Сега обаче, особено след второто място на световната купа, отношението се промени", скромно обяснява Малена.
Пътят на Тервел към върха също започва малко случайно. "Бяхме на 14, когато на едно състезание ни видял Георги Атанасов-Джоко и сме му направили впечатление. След това ни покани на една тренировка с Радослав Янков. Нас, хлапетата. Бяхме деца. След това отидоха заедно с баща ни Анатоли при ръководството на федерацията и така се появи младежкият национален отбор, който всички познават. С Петър Гергьовски, Кристиан Георгиев и Александър Кръшняк. Имаше още двама, които впоследствие се отказаха. От този момент вървим заедно", обяснява Тервел. И наистина са заедно, защото му е неудобно дори да говори без съотборниците си.
Той харесал сноуборда и по друга причина - че е сезонен спорт. "След това ти остава време да обърнеш внимание и на нещата, с които искаш да се занимаваш. Един тенисист или джудист не може да си позволи това. Аз обичам зимата, чистия въздух, планината. Заради това си паснахме със сноуборда. Пътувания, състезания и забавление", допълва Тервел.
"От един състезател в алпийския сноуборд, сега имаме един от топ отборите, което трябва да ни радва. В момента, в който Радо Янков постигна успеха от нищото, ние знаехме, че ще има огромна дупка в следващите поколения. Благодарение на федерацията, която застана зад проекта, вече виждате резултатите. Това са бъдещите звезди. Те повярваха в нас и започнахме да работим с Анатолий Замфиров и с Илиян Караджинов – хората, които наистина са от сутрин до вечер на терен", обясни самият Георги Атанасов.
"Допреди 6-7 години не се виждаше нищо, а сега вече виждате резултата, който постигнахме. Работата ни наистина е от сутрин до вечер. Защото, за да постигнеш тези резултати няма как да разчиташ просто на късмет", допълва той.
"Малена е първата състезателка на 15 години, която постига подиум за световната купа. Това е забележително постижение. Надявам се, че оттук нататък ще се виждат и следващите звезди, защото ние не работим за това да има тези състезатели, за да ги подготвим за олимпиадата, а да имаме отбор, който в следващите години да представлява България.
В момента в алпийския сноуборд сме може би трета или четвърта нация по сила. От един състезател в тази дисциплина, сега имаме един от топотборите, което трябва да ни радва. Отборната работа и отборното състезание е винаги много по-лесно от това, в което си сам", каза още Атанасов. "Спортът е най-добрата реклама, но трябва и да е приоритет на държавата. Трябва да сме първи и по позитивни статистики, а не само по негативни", допълни той.
"Рецептата е много работа и вяра в собствените възможности. Децата не се щадят, карат, тренират, работят.
Ние се занимаваме с много и различни спортове. Още от малки те са подлагани на различни спортни активности и предизвикателства. Тери е медалист от над десет различни вида спортове. Като от тях е държавен шампион на 3-4 спорта", разкри баща им Анатолий.
"Ние вярваме, че правилният начин да се изгради един спортист не е във фитнес залата, а като се стимулира мозъкът му. Ние учим мозъците на състезателите си да работят. Прилагаме методите на визуализацията, методите да заспиваш, като си представяш трасето. Правим много различни неща и затова получаваме тези екстраординарни резултати. Излезли сме от рамките на стандартната подготовка на спортистите. Чисто психологически нашите състезатели, целият отбор се опитва да бъде така.
Специално тези двамата много успешно копират модела и излизат на състезания, за да карат. С идеята, че на това място са се събрали най-добрите в света и просто се забавляват да покажат кой какво е научил, до какво е стигнал точно днес. Никога не излизат с идеята да победят, с ангажимент в главата си, че на всяка цена трябва да бият, и ако това не се случи, ще си тръгнат неудовлетворени, че не сме си свършили работата. Излизаме на състезанието като на спортен празник, забавляваме се. Правим го от сърце, с отворена душа, с отворено сърце, без да мислим дали ще паднем, дали ще завършим. Явно нещата се получават. Този сезон показа, че накрая си тръгвахме с медалите твърде често", сподели още Замфиров.
"Ние сме млад отбор и не разполагаме с много неща, които са стандарт за големите отбори. Сега може би някои от нещата ще се променят. Малена освен работлив състезател е и перфектен ваксмайстор, защото след шест часа на пистата тя прекарва по три часа всеки Божи ден да си подготвя бордовете – ваксване, ютии, пили... всичко, което изисква подготовката на борда, Малена го прави сама", обяснява Анатолий, който по професия е ветеринарен лекар. "Тервел също, но той го прави от 12-годишен и вече на 20 се е научил.
Но Малена си подготвя бордовете сама, тоест тя е усвоила още една професия Ако не потръгне със сноуборда, ще отвори ски сервиз.
Много хора ме питат какво представлява световната купа. Световната купа е много трудно, най-трудното място, където карат най-добрите състезатели в света. Всяка година има около 15 старта от световната купа, през 2-3 седмици. В рамките на две години има 30 старта от световната купа. Имаш 30 пъти възможност да спечелиш такъв старт. Това е най-трудното място, защото там карат всички най-добри.
Световното първенство е веднъж на две години. Когато станеш световен шампион, си световен шампион в следващите две години. А олимпийският шампион може да бъде променян веднъж на четири години. В този ред на мисли това, което направи Тервел тази година, е много, много висок резултат, защото над него стои само олимпийското злато.
На световната купа получаваме ранкинг за олимпиадата. Събираме точки, за да получим големия кристален глобус и да отидем на олимпиада."
Той обърна внимание на класирането по медали на световното първенство, като каза, че е "приятно изненадан". Анатолий Замфиров открои две от състезателките, благодарение на които Япония и Чехия са пред България.
"Япония разполага с един изключително талантлив, себеотдаден и работлив спортист - Цубаки Мики. На последните големи стартове Малена победи много елитни състезателки от големите алпийски нации. На финала на световната купа в Криница тя загуби от Цубаки Мики, която спечели този сезон големия кристален глобус, а също така стана златна и сребърна медалистка от световното при жените. На същото първенство в Швейцария Малена бе отстранена на четвъртфинала от Чехия. Но чехите не играят честно! В техния отбор кара извънземна", допълни той за Естер Ледецка, която e двукратна олимпийска и двукратна световна шампионка и има 19 победи за световната купа. Плюс титла и в алпийските ски.
"По отношение на мястото на държавата. Нашето общество е изключително незряло. То подхожда абсолютно безотговорно към младите хора. Бюджетът на ММС е потресаващо нисък от гледна точка на БВП в сравнение с останалите европейски нации. Всички знаете, че в елитните университети в САЩ можете да влезете, ако сте добър спортист, например тенисист. Тенисът и спортът възпитават у индивида качества, които образователната система не е в състояние. А именно - дисциплина, отговорност, никога да не се отказваш, учиш се да побеждаваш, учиш се да губиш. Те са хиляди неща. И неслучайно университетите приемат, да кажем, по-глупавички тенисисти, но те имат лидерски качества. Те са свикнали да губят, те са свикнали да действат целеустремено. В крайна сметка от тях стават добри мениджъри, ръководители, лидери в частни компании и на обществени позиции.
Ние нямаме никакви практики в това отношение. Бюджетът е малък, не се развива изобщо ученическият спорт, няма междуучилищни турнири, Асоциацията за студентски спорт разполага със смехотворните около 400 000 лв., тоест междустудентски състезания няма. Ние в нашата държава сме изпуснали нещата. Хора като Тервел и Малена не са уважавани, не са пример за подражание. В нашето общество най се търсят инфлуенсърите. Това са хора, които са известни с това, че са известни. Хора, които са абсолютно кухи по съдържание и те стават новият обществен пример за младото поколение. Телевизиите имат отговорност за това, като популяризират Емили Тротинетката и Чеченеца, вместо шампионите на България. Проблемът е много сериозен и трябва да се коментира от парламента и правителството", категоричен е бащата на шампионите.
Тервел и Малена вървят един след друг. Баткото вече е втора година студент, като жонглира между тренировките, Лесотехническия университет, разбира се, ветеринарна медицина, и НСА - треньорски профил. И има само една петица от всички изпити до момента. "4 дни в университетите, три дни тренировка на Банско. Или обратното", обяснява той как се съчетава следването и спорта.
Малена е 10-и клас в НПМГ, която е завършил и Тервел, като има само една слаба оценка заради липса на домашно по "Информационни технологии". Просто били на лагер в Австрия и си забравила компютъра. "Иначе съм решила като батко - ветеринарна медицина", категорична е Малена.
Тази година брат им Мартин, който също бе на световното за младежи завършва 12-и клас в НПМГ и е кандидатствал хуманна медицина и през лятото започва. Биляна, която е само 2 седмици по-малка от Малена, още не е решила какво ще учи. Иначе семейството е четири от четири в НПМГ до момента.
"Всичко е заради гимназията. От моя клас от 30 човека, 2/3 са в медицината", обяснява Тервел.
Единственият, който не кара сноуборд в голямто семейство е 8-годишният Никола. Той обаче е вече на ските. И се състезава при най-малките. "Въпрос на време е и той да се качи на борда", с усмивка споделя батко му Тервел. И кой знае, може да се появи и следващото поколение шампиони.