
България преминава към лятно часово време в 3:00 часа на 30 март. Стрелките на часовника трябва да се преместят с един час напред.
Лятното часово време е било измислено, за да се печели час светлина вечерта по време на Втората световна война в Германия и после се е разпространило на целия континент. После е излязло от мода до петролната криза през 70-те години, когато отново е било въведено, за да се пести енергия.
През 1980 г. ЕС приема законодателство за лятното часово време, за да осигури безпрепятствената работа на единния пазар. Решението тогава бе свързано с усилията за пестене на енергия след петролната криза от 70-те. От 2001 г. държавите от ЕС преминават към лятно часово време в последната неделя на март и обратно към астрономическото време ("зимно часово време") в последната неделя на октомври.
Все повече експерти се обявяват против тази смяна на времето, но Европейският съюз не успява да се произнесе по въпроса кое часово време да остави в сила.
Още от 2018 г. Европейската комисия предлага да се премахне промяната във времето и проведе пространно допитване в цяла Европа. Над 4 милиона души се обявиха тогава за край на практиката да се минава от едно на друго часово време два пъти в годината. После Европейският парламент даде зелена светлина да се изпълни волята на гражданите, но нищо не се случи заради противопоставянето на някои страни членки на ЕС.
Изследвания подчертават негативното въздействие от смяната на времето върху здравето на хората. Според някои проучвания това води и до пътни инциденти. Но ползите относно пестенето на енергията при смяна на времето са скромни.