
- Общинска съветничка от Пловдив срещу 5-има депутати, не иска повече всичко да се върти около жълтите павета
- По двама се борят за едно място в Националния съвет
Три публични дебата в рамките на месец - това е процедурата, в която кандидатите за председател на “Да, България” трябва да спечелят доверието на членовете ѝ през следващите дни. Първото сито бе добро партийно поведение, платен членски внос и липса на ДС минало.
Точно месец преди националната си конференция на 27 април формацията разкри имената на кандидат-лидерите, които пазеше в тайна почти две седмици - от 14 март, докогато се събираха номинациите. Петима депутати, двама от които бивши министри, и един общински съветник от Пловдив ще се борят за поста на конференцията. По устав гласуват всички присъстващи в залата, като вота си дават през електронно приложение. Партийци
от чужбина също могат да гласуват
през интернет платформа, като ще се генерира специален код за достъп.
Паритет между мъже и жени - 3:3, има във финалната шесторка, в която половината имена са предизвестени. Всички очаквания бяха за наследник на Христо Иванов като председател да се борят именно бившата правосъдна министърка Надежда Йорданова и бившият министър на електронните съобщения Божидар Божанов, както и депутатът Ивайло Мирчев.
И любимката на електората - отличничката по преференции Елисавета Белобрадова, е сред 6-имата кандидати, както “24 часа” прогнозира. Другите двама са плевенчанинът Свилен Трифонов, също депутат, и пловдивчанката Веселина Александрова. Доскоро юристката оглавяваше местната организация на “Да, България”, а съпартийците я определят като “мотора на битката за спасяване на Пловдивския панаир”.
Божанов стана представляващ формацията след оставката на Христо Иванов през юни миналата година. Но Йорданова в момента е съпредседателка на парламентарната група ПП-ДБ, а той е зам.-председател. Двамата най-често и почти поравно говорят от името на партията.
“През 2025 г. няма в страната ни парламентарно представена партия, чийто лидер да е жена, още по-малко да е родена, да е учила и да живее извън София. Крайно време е да има”, мотивира кандидатурата си общинската съветничка Александрова. Заявката ѝ е да използва опита си в местната власт и обещава, ако бъде избрана, да работи за повече децентрализация и срещу
“безполезното безпомощно вторачване в София”
И Свилен Трифонов е бил общински съветник в Плевен, преди да стане депутат, той също се заявява като човек с опит да организира местните общности. Предвижда включването на повече хора в процесите на вземане на решения, развитие на мрежи от експерти и съмишленици за активно участие в каузи, свързани с прозрачността в управлението и укрепването на върховенството на закона.
Блогърката и стендъп артист Белобрадова пък е позната със силните си граждански инициативи. Приоритети са ѝ подобряването на живота на семействата с деца - чрез образование, здравеопазване и превенция на детската смъртност, домашното насилие, агресията в училище и дискриминацията на хората с увреждания. “Най-важният разговор, който трябва да проведем, е за републиката ни, нейната независимост, укрепването на институциите ѝ и поставянето на националния интерес в центъра на усилията ни”, заявява депутатката. Обещава да работи за
самостоятелно и по-силно позициониране на “Да, България” в десния политически спектър.
Икономистът и IT предприемач Ивайло Мирчев има богат опит в организационния живот на партията. “Имам решимостта да работя за силна и европейска България и за утвърждаването на “Да, България” като модернизационна политическа сила и гарант за демокрацията и свободния избор на всеки български гражданин”, обещава той.
Юристката Надежда Йорданова е сред двигателите на правосъдната реформа, Според нея “Да, България” трябва да гарантира България да бъде в ядрото на Европа и да не се отклонява от европейския път. “България да се модернизира бързо. Бизнесът в България да бъде подкрепен. Хората да бъдат подкрепени и да преминат през тази поредица от кризи”, изрежда тя, като обещава да намери политическо решение на всяко от тези предизвикателства.
“През 2016 г. бях в инициативния комитет за учредяване на “Да, България”, като оттогава участвам активно в работата в различни формати. Ще приложа този опит и към предизвикателствата, които предстоят пред нея, а и пред страната”, мотивира кандидатурата си Божидар Божанов. Поставя за своя цел модернизацията на партията и утвърждаването ѝ като основна политическа сила в център-дясното.
Шестимата започват активна предизборна кампания. Конференцията трябва да приеме и промени в устава и основните насоки за дейността на партията до 2028 г.
По двама се борят за едно място в Националния съвет - кандидатурите са 97, а настоящият състав е от 54-ма (минимумът по устав е 50). От него се излъчва и тясното ръководство - 16-членният Изпълнителен съвет. От претендентите за лидер само Белобрадова и Трифонов сега не са в него. Едва 11 души пък са кандидати за Националната контролна комисия на “Да, България”, като само двама са от сегашния ѝ 6-членен състав.