
250 млн. кв. метра жилища в България трябва да станат енергийно ефективни
Регионалното министерство изпраща от два дни имейли до всички кметове, в чиито общини се намират общо 282 блока, които предстои да се санират с 80% грант по Националния план за възстановяване и устойчивост и с 20% самоучастие на собствениците на апартаменти. На градоначалниците е даден срок до 28 март да отговорят с кои проекти продължават и кои прекратяват, обяви новият зам. регионален министър Дора Янкова по време на конференция на строителната камара, посветена на санирането.
От думите ѝ излезе, че този втори етап на санирането по НПВУ изобщо не е прекратяван, както твърдеше преди месец министър Иван Иванов, а в началото на седмицата и вицепремиерът Томислав Дончев. И двамата са на мнение, че нещата толкова са се забавили, че няма време европейските средства да се усвоят. Иванов дори каза, че повечето от тези блокове, особено ако за тях все още не са обявени обществени поръчки, е по-добре да се оставят за по-нататък, когато ще бъдат включени в предстоящата национална програма, която ще се финансира с 2,5 млрд. лв. от бюджета. В четвъртък Дора Янкова обаче каза, че министърът е размислил.
Според нея има кметове, които са заявили, че вече работят по санирането на тези блокове, но останалите ще имат още един ден да потвърдят. По този начин ще се усвоят повече европейски средства и щетите щели да бъдат минимални. Става дума за общо 138 млн. лв.
Първият етап на програмата, при която блоковете се санират изцяло с европейски средства, обаче върви, отчете още Янкова.
От общо 756 блока, за които са предвидени 1,112 млрд. лв., досега са подписани договори за 632 сгради
на обща стойност 926 млн. лв. Останалите според Дора Янкова ще бъдат подписани най-много до две седмици.
Отличник по тази първа фаза от санирането е община Свищов, където по два от блоковете дори вече текат строително-монтажни работи. За останалите току-що е приключило проектирането и там всеки момент ще започнат да поставят изолация и дограма. Напреднала е програмата и в Самоков.
В София вече са подписани договори за 70 блока, като отличник е район “Средец”.
Според инж. Тодор Андонов, член на управителния съвет на Камарата на строителите в България, е по-добре втората фаза на проекта да се прекрати, защото времето е много малко. “Ситуацията е аварийна и може да стане само със 100% грант. Ние ще помогнем, разбира се, но и нашите възможности не са безгранични”, каза той.
Според него строителните фирми не горят от желание да се занимават с блокове, в които хората доплащат 20% от средствата, защото това най-често са по-малки сгради, а разправиите - по-големи.
Възможно е този проект с европейски пари за 100% безвъзмездно саниране да е последният такъв в България, каза евродепутатът Радан Кънев, който се включи онлайн в конференцията. Причината е, че ЕК е приела диференцирана ставка за подпомагане за енергийното обновяване на жилища в зависимост от благосъстоянието на хората. Така 100% грантове могат да останат единствено за енергийно бедните, допълни той.
“20% трябва да е финансирането в полза на хората, 80% да доплащат собствениците”, заяви пък бившият екоминистър Юлиян Попов. Мотивът му е, че в България на енергийно обновяване подлежат около 250 милиона квадратни метра жилищна площ в сгради, които са строени преди 1999 г. “За целта са необходими
150 млрд. лева, които няма как да се отпуснат
целево,
защото така процесът ще трае векове”, каза той.
По-разумното според Радев и Попов е да се създаде постоянно действащ механизъм за финансиране с определени финансови инструменти, които да се популяризират.