
Бившият министър на земеделието Мехмед Дикме обяви, че няма как да се реализира иначе хубавата идея за държавни магазини за хранителни стоки в пощите, но препоръчва да се използва моделът от Франция, Италия, Германия и Австрия - да се създадат магазини на производителите и на асоциациите на преработвателите, с подкрепата на държавата.
"Поздравявам хората, подели такава инициатива, прекрасна е, но не в една пазарна икономика. Ако бяхме преди 1989 г., когато всички магазини бяха държавни, прекрасно. Но да не стане така, че да създадем дефицит. Не 10 милиона, и 100 милиона от бюджетът да бъдат заделени. Всичко се прехвърля върху министъра на земеделието. Аз се опасявам, че в края на годината опозицията основателно ще каже: "Ние в бюджета приехме да правите магазини, вие не ги направихте". Това са неща, които са невъзможни. Идеята е чудесна. Само че нито с 10, нито със 100 милиона, нито за една година е осъществима. Ще ви кажа само за един магазин колко пари са необходими. За да стане от пощата или някакъв физкултурен салон - магазин, първо той трябва да отговаря на санитарните условия, на изискванията на РЗИ. Това означава инвестиции в тази сграда. Агенцията по безопасност на храните също има своите изисквания и също трябва да даде разрешение. Означава, че трябва да има ремонт и спрямо техните изисквания. Трябва да има складови помещения, трябва да има различни хладилници - пилешкото не може да се съхранява заедно с рибата, млечните не могат да се съхраняват заедно с месните продукти. Вие как си обяснявате баба ти Станка от едното гише да дава пенсиите на пенсионерите, а от другото гише да продава сирене и кашкавал", запита Мехмед Дикме при коментар на темата по bTV.
След което мина и към неговото предложение за доразвиване на идеята на база н аработещ европейски опит.
"Идеята е прекрасна. Има такива магазини с подкрепата на държавата. И това, което аз сега ще им препоръчам да го направят, ще бъде от полза. Защото ние преди 15 години започнахме това нещо, но нямахме подкрепата на държавата, аз вече не бях министър. Има такива магазини на кооперациите във Франция, Италия, Германия, в Австрия. Отгоре даже си пише КООП. Но това са магазини с подкрепата на държавата - кооперативни на производителите и на асоциациите. Ако се създадат достатъчно групи на производители - на плодове и зеленчуци, те предлагат продукт в тези магазини. Ако асоциациите на месопреработватели, млекопреработватели, на консервната промишленост се обединят. Тук ролята на държавата и общините в това число може да им осигурят безвъзмездно терени за изграждането на тези магазини или помещения", заяви Дикме.
Настоящата идея смята за невъзможна за реализиране. "Един магазин да се самоиздържа с 10% таван на надценката или на печалбата - това противоречи на пазарната логика и на Закона за защита на конкуренцията. Когато се приеме такъв закон, големите вериги веднага ще го атакуват в Коституционния съд и този закон ще падне", коментира Мехмед Дикме.