
Арбитражът е институт, който съществува от векове. У нас се прилага на базата на закона за международния арбитраж, след това за търговски арбитраж - търговски спорове, които се решават главно между търговци. За да отидете на арбитраж, трябва да има съгласие и на двете страни. Няма как само едната страна. Това каза Ивайло Дерменджиев, зам.-председател на арбитражния съд при БТПП.
Трябва да направя малко разграничение. Около 44 са арбитражните съдилища според статистиката. От тези много от тях не работят. Ние от Българската търговско-промишлена палата и от съда, който е със стогодишна история, алармираме за този проблем от 2017 г., когато се появиха измененията в гражданско-процесуалния кодекс, които бяха провокирани от тогавашния омбудсман Мая Манолова. Тогава много потребители бяха осъждани от едни арбитражи. Вследствие на тези промени беше заличена фигурата на "потребителите". Тоест, че не могат да бъдат страни в разни производства, обясни той.
Според него инспекторатът към министерството на правосъдието може да прави проверки на арбитражни съдилища. Той заяви, че правосъдният министър Георги Георгиев не е далеч от истината с твърдението, че е по-лесно да се открие арбитражен съд, отколкото квартален магазин.
Трябва да се въведе регистър към министерството на арбитражните съдилища. Не само да бъдат вписвани, но и да бъдат контролирани. Ако не бъде регистриран, да не се издава изпълнителен лист.