
Брюксел обяви мащабна стратегия в случай на най-лошото
Гражданите да се подготвят за война, кризи и други извънредни ситуации, като се запасят с храна поне за три дни. Това е записано в новата “Стратегия за готовност на съюза”, изготвена от Европейската комисия.
“В случай на екстремни ситуации първоначалният период е от най-голямо значение”, се подчертава в документа, който беше представен в сряда.
Той включва 30 конкретни действия, които държавите-членки на ЕС, трябва да предприемат, за да повишат готовността си за
справяне с потенциални бъдещи кризи
- от природни бедствия и промишлени аварии до кибератаки и военнни действия.
“В ЕС трябва да мислим различно, защото заплахите са различни. Трябва да мислим и по-мащабно, защото и опасностите стават все по-големи”, заяви комисарката по хуманитарната помощ и управлението на кризи Хаджа Лахбиб.
Основната цел на стратегията е да създаде сигурен и устойчив ЕС с необходимите способности за предвиждане и управление на заплахи и опасности независимо от тяхното естество.
Това включва предоставяне на насоки на държавите в ЕС, които да им покажат ефективни начини за складиране на жизненоважни продукти, за планиране на действия при кризисни ситуации, осигуряването на убежища за населението при катаклизми и аварии.
Комисията призовава държавите да гарантират, че жителите им разполагат с комплект за спешни случаи. Той трябва да им позволи да бъдат самостоятелни за поне 72 часа, в случай че достъпът им до вода, храна и лекарства бъде спрян.
Няколко страни от блока вече са предприели подобни действия. Например Франция изисква от гражданите си да имат спешен комплект, който да включва храна, вода, лекарства, преносимо радио, фенерче, резервни батерии, зарядни устройства, пари в брой, копия на важни документи, включително медицински рецепти, резервни ключове, топли дрехи и необходими инструменти като швейцарско ножче.
Подобряването на сътрудничеството между гражданските и военните власти
в случай на криза също е определено като ключов приоритет на стратегията. Комисията заяви, че ще създаде рамка за гражданско-военна готовност с ясни роли и отговорности, и призова за провеждане на редовни учения за проверка на най-добрите практики.
“Идеята е да се гарантира, че гражданите, институциите и правителствата разполагат с общодостъпен “наръчник” за това какво да правят, когато сирените се задействат”, обясни високопоставен анонимен служител на ЕС.