
- Правосъдният министър Георги Георгиев: От името на държавата обявяваме война на имотната мафия
- В схемите имало хора с изключителни правни познания, които използвали всяка пролука в закона
Мнимият управител на две дружества Георги Атанасов, който чрез едното опита да заграби апартамента на почти 90-годишната Янка Ушколова, е извадил фалшива лична карта с данните на актьора Владислав Карамфилов-Влади Въргала преди 12 години.
Атанасов е познат в криминалните среди като Жоро Мазния и е с обемно досие, има и присъди за документни престъпления, дори в момента е с условна и е извършил поредната измама в изпитателния срок.
Преди 12 години в свой репортаж Нова тв го показва като посредник на група фалшификатори на лични карти. Една от тях е с данните на популярния актьор. Предаването на фалшивия документ става почти до сградата на МВР. По-късно Жоро Мазния е пуснат от Софийския районен съд срещу парична гаранция от 5 хил. лева, която е намалена от Софийския градски съд на 3 хил. лева.
От вторник Жоро Мазния отново е задържан, след като държавните институции се активираха, узнавайки, че заради фалшив предварителен договор, който никой не е виждал, възрастната жена дължи 800 хил. лева. Заради задължението
частен съдебен изпълнител описва имуществото ѝ,

а тя е на път да загуби апартамента си в столичния кв. “Редута” и да остане на улицата.
Жоро Мазния е обвинен в документна измама, тъй като нашият Наказателен кодекс, който е от 1968 г. няма такова престъпление като имотна измама. В четвъртък прокуратурата ще поиска съдът да го остави в ареста. Освен него задържани са още седем души. Те са на възраст от 44 до 78 г. Претърсени са и над 20 адреса, като от намерените документи се разбрало, че и други хора са щели да изгорят като баба Янка.
В края на миналата седмица правосъдният министър Георги Георгиев лично подаде сигнал в Софийската районна прокуратура и нареди проверка на т. нар. Софийски търговски арбитражен съд, издал решението за имота на пенсионерката. Георгиев поиска и Инспекторатът на ВСС да провери съдията, издал въз основа на решението изпълнителния лист.
“От името на държавата обявяваме война на имотната мафия”, каза в сряда министър Георгиев. Той, временната шефка на Софийската районна прокуратура Светлана Димитрова, шефът на СДВР Любомир Николов и наблюдаващият прокурор Венцислав Георгиев представиха свършеното до момента.
Това, което виждаме, е върхът на айсберга. Натъкнахме се не само на брутална измама, а и на имотна мафия, която вероятно винаги е съществувала, но в последните 4 години на безвремие и политическа несигурност нейната дейност е взела безпрецедентни мащаби, откроява се с изключителна наглост и с нови правни изобретения, коментира министър Георгиев.

По думите му в схемите има хора с изключителни юридически познания, които са използвали всяка възможна пролука и процеп в закона.
Това са десетки организирани престъпни групи, които ще се сблъскат челно с държавата и правораздавателните структури и механизми, категоричен е Георгиев.
Министърът на правосъдието добави, че въпросът с жилището на баба Янка ще се реши от ВКС, който единствен може да анулира изпълнителния лист. Там работят най-опитните съдии. Цяла България към тях сега гледа, каза Георгиев.
Оказа се обаче, че както прокуратурата, така и СДВР са забелязали, че
от 5-6 месеца имотната мафия има нова схема,
използвайки арбитражните съдилища, регистрирани по Закона за арбитража.
“В момента по-лесно може да се открие арбитражен съд, отколкото квартален магазин”, каза министър Георгиев.
Макар и да се казват съд, това всъщност са юридически лица, чийто основен замисъл при създаването им беше да решават търговски спорове. Проверката на правосъдния министър показала, че Софийският търговски арбитражен съд, издал решението за дълга на баба Янка, въобще не може да бъде намерен, нямал и архив.
В една от тези структури, обект на разработките, един и същи адвокат представлява един и същи гражданин, който през две свои компании сключва крайно съмнителни договори с хора в напреднала възраст или квалифицирани като по-уязвими на външни въздействия, добави правосъдният министър.
Схемата била следната - сключва се предварителен договор, с който
уж купувачите били предоставили стотици хиляди левове в пликове
и в чанти на продавача - възрастния човек, собственик на жилището. В замяна продавачът се задължавал да им прехвърли недвижимия имот. Министър Георгиев напомни, че има ограничение за плащане в брой над 10 000 лева.
В много кратки срокове, след като не е извършено прехвърлянето, се дължала неустойка в огромни размери.
Важен детайл е, че предварителният договор е около 10 страници с безкрайни клаузи. Една от тях е, че ако възникне спор, той ще бъде решен от арбитражен съд, поясни наблюдаващият прокурор Венцислав Георгиев.
Така в рамките на няколко седмици възрастният човек се озовава с постановено срещу него арбитражно решение за неустойките. Това е вземането, от което започва процедурата в градския съд или в окръжния съд за издаване на изпълнителен лист. После с него се отива при съдебния изпълнител. Решенията на арбитражните съдилища не подлежат на преценка.
Важно е да се знае, че при тази схема възрастните или болните хора, станали жертви, не са подложени на заплахи или физическо насилие от мошениците, просто започва изпълнение на фалшивия предварителен договор. Всъщност измаменият човек разбира какво се е случило, когато в дома му се появи съдебният изпълнител. А тогава вече
единственият изход е да обжалва пред ВКС,
който може да отмени изпълнението. Затова и министър Георгиев призова хората да не бъдат безучастни, когато видят, че край техните възрастни или болни съседи се навъртат съмнителни лица.
Той съобщи още, че се обмислят законодателни промени и затягане на регистрацията на арбитражните съдилища.
Очаква се в четвъртък прокуратурата да поиска постоянен арест за Жоро Мазния.