
Производството да бъде поверено на държавна фабрика, трябва инвестиция за 200-300 млн. лв., лансира Борисов
Парламентът одобри покупката на противотанкови ракети от САЩ
Правителството да субсидира производството на памук, а паралелно с това да разработи и държавен завод за барут. Тази идея лансира в сряда лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Тя дойде на фона на новините от последните дни, че Европа изпитва остър дефицит именно на този вид взривно вещество.
“Основната суровина за барута е памукът. Това е изключително сложна технология. България трябва да има държавна фабрика, това е инвестиция от 200-300 млн. лева с голям капацитет. Едновременно с това Министерството на земеделието трябва да субсидира отново производството на памук”, каза Борисов. Той напомни, че едно време, когато в страната са се произвеждали големи количества памук, е имало и много барутни фабрики.
В момента основен производител на взривното вещество е Узбекистан.
“Вече всички държави толкова се борят за барута, че дори изграждането на такова нещо е не само сложно технологично - то може веднага да стане, но и като суровина. Така че субсидиране на памука, за да може да имаме българска суровина за този изключително важен продукт”, допълни Борисов.
Основна съставка за производството на барут са именно памучните линтери. Това е страничен продукт, които се получава при първия етап от обработката на суров памук. В момента за барута Европа най-често разчита на Китай, защото производството там е по-евтино. Преди дни обаче телевизия Bloomberg съобщи, че европейските страни почти са изчерпали запасите си от барут, експлозиви и ракетно гориво заради мащабните доставки на оръжие за Украйна.
Сега производители на боеприпаси като германската Nitrochemie Aschau (дъщерно дружество на “Райнметал”, чийто главен директор бе на посещение у нас в сряда) работят на пълен капацитет, за да отговорят на нарастващото търсене.
Идея да се строи завод за производство на барут у нас през 2024 г. имаха две частни оръжейни фирми. Тя стигна до гласуване в Министерския съвет, когато премиер бе Николай Денков. Точката обаче бе изтеглена за “доуточнение” и решение по нея няма и до днес.
България да купи противотанкови ракети Javelin от САЩ за над 153 млн. долара без ДДС, реши пък парламентът в сряда. Предложението мина на първо, а веднага след това и на второ четене със 164 гласа “за” от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС-НН, БСП-ОЛ, ДПС-ДПС и “Величие”. 42-ма - от “Възраждане” и МЕЧ, бяха “против”.
Сделката трябваше да стане още миналата година, но България реши да я изтегли за тази, за да отложи плащането на първите вноски. Тя е част от пакет заедно с бронираните машини “Страйкър” на стойност общо 1,2 млрд. долара. Преди месец военният министър Атанас Запрянов обясни, че страната ни ще изплаща парите няколко години, като през 2025 г. трябва да се дадат 55,8 млн. лева.