
Скандали с кражби, пране на пари и съмнителни съвпадения тресат държавния хазарт от десетилетия
Топката с номер 41, изтеглена в края на серията, въпреки че възможните числа са само до 35, вече предизвика огромен скандал и стана причина спортният министър да уволни цялото ръководство на Спортния тотализатор. Но този случай е пореден, тъй като проверка на "24 часа - 168 истории" показва, че през годините има дори по-невероятни примери, които будят съмнение за манипулация с играта в ущърб на хората, преследващи късмета си.
Откакто през 1956 г. отново е възстановена Държавната лотария и се създава Спортният тотализатор, скандали и злоупотреби винаги са съпътствали дейността на този вид държавен хазарт. Разбира се, в онези години в условията на строга цензура те до голяма степен са били прикривани успешно от широката общественост, но тогава и наказанията за провинилите се са били по-строги.
"Според мен този гаф не е случаен, тъй като има комисия, която мери топките уж много стриктно и те трябва да са 35 - казва пред „24 часа - 168 истории" Анита Харизанова, която е работила като проверител в Спортния тотализатор. - Как може в "5 от 35" да излезе 41?! Това е абсурдно! Като дългогодишен служител не мога да приема, че такова нещо може да е случайно. От друга страна, злоупотреби не липсваха и в миналото. Още през 1982 г. имаше една колежка Снежана - не помня точно фамилията, - която я уволниха, защото спечелила петица. Тя също като мен беше проверител в централата в Спортната палата на втория етаж. В онези години нямаше компютри и всичко се правеше на ръка. В една стая работехме около 40 жени и начело на всяка група от по 8 души имахме бригадир, който отговаряше за безпроблемното проверяване на печалбите. Той раздаваше на всяка от нас тестета с фишове за проверка. Съответно предварително ги описват от кой номер до кой номер са ти дали да прегледаш и ти с един шаблон налагаш отгоре, за да откриеш печелившата комбинация.
Схемата на Снежана беше сложна и включваше както тотаджийката на близкия тотопункт, така и още една тяхна позната - външен човек. По правилата всички фишове се запечатваха в касетки и през нощта се поставяха на сигурно място в специална стая, която също се запечатваше с печати с червен восък. И когато се тегли тотото, някой, който е имал достъп до тайното помещение, явно е вмъкнал там и този допълнителен фиш, след като вече числата са изтеглени. Не мога да кажа точно по какъв начин е станала подмяната, но в крайна сметка от милицията разкриха злоупотребата. Без много шум ги осъдиха набързо и моята колежка получи солидна присъда от 10 години. Но най-учудващото беше, че малко след като излезе от затвора, отново я възстановиха на работа при нас през 1994 г."

В миналото много от схемите са свързани и с прането на пари. Причината е, че както е известно, няма друг по-удобен и "чист" начин произходът на незаконни средства да бъде прикрит, освен с печеливш фиш от тотото. Още по времето на Тодор Живков много стопански ръководители, бармани, сервитьори, държавни служители, които са имали възможност да „бъркат в меда", мечтаят да се сдобият с този вид индулгенция за натрупаните по нечестен начин средства.
Такива хора често дебнели край служебния вход на Спортната палата за щастливци, които с неизменната усмивка идват да получат печалбата си. Други имали информатори отвътре, които срещу малка комисиона им посочват късметлията. А той от своя страна рядко може да устои на съблазнителната оферта, която сериозно надхвърля спечелените от тотото пари.
Лошата слава на схемата с прането на пари е много устойчива и със сигурност оцелява и по демократично време. За това свидетелстват и множество съмнителни прецеденти, които пораждат конспирации.
Така, когато през 2012 г. известният рефер Христо Ристосков уцелва шестица и изненадващо грабва джакпота от 1 млн. лева от тотото в Благоевград, мнозина смятат, че печалбата не е отишла случайно при спортен деятел. За да се защити тогава, арбитърът от Сандански дори поиска писмо от тотализатора, с което да оправдае високия си стандарт и сигурно беше единственият футболен рефер в цяла Европа, който е имал такъв невероятен късмет.
Затова е още по-учудващо, че само три години по-късно с пуснат фиш в тотопункта на улица „Дойран", също в Благоевград, съпрузите Полина и Николай Динкови спечелиха огромния джакпот от 7 095 423 лева. 32-годишната Полина е дъщеря на кмета на Симитли Апостол Апостолов, който е бивш футболен съдия. При това неговият син и брат на щастливката Полина - Стефан Апостолов, също е действащ футболен съдия към този момент.
Разбира се, всичко е законно до доказване на противното, а по принцип е съвсем възможно понякога, и сякаш играта с числата нарочно си прави шеги с недоверчивата публика. Така например само седмица преди сегашния гаф с числото 41, при тегленето на живо за тираж 17 на 16 март късметлия от Русе спечели рекордния джакпот от играта "Спорт тото 6/42" от 4 199 595,30 лева. При това печелившият е попълнил фиш със залог само за 13 лв. със система за съкратено записване, съобщиха от Българския спортен тотализатор (БСТ).
За някои може да е изненадващо, но се оказа, че това е четвъртият пореден тотомилионер в града от игрите на тотото. Моментът е изключително вълнуващ, защото първият тотомилионер в България също е от крайдунавския град, като това ни връща в далечната 1991 г. Но най-интересният и трудно обясним факт е, че постоянството на новия забогатял русенец му донесе втора печалба, след като през ноември 2022 г. отново е спечелил от същата игра цели 1 472 576 лв.
Още по-трудно могат да се обяснят някои странни съвпадения в тегленията на числата на БСТ. В тази връзка последният случай, получил широк отзвук, беше само преди 5 години. Тогава на 1 март 2020 г. в тираж 18 регистрира истинско математическо чудо - отново в играта "5 от 35" се паднаха пет поредни числа, като от сферата изскачат една след друга топки със стикери 20, 21, 22, 23 и 24. Всъщност чудесата са повече, тъй като тази малко вероятна комбинация беше позната цели 15 пъти! А за капак три от числата (отново последователни) се паднаха и в другото теглене.
Наистина тогава печалбите не бяха големи - всеки печеливш фиш получи по 1759,70 лева или общо победителите (победителят) получават 26 395,50 лв. Този феномен също не остана незабелязан, тъй като при справка на тиражите, направена в сайта на СПОРТ ТОТО за играта "5 от 35", се оказва, че за много дълъг периоди няма друг тираж с толкова печеливши фишове.
А един от най-големите скандали с тотото се разрази през 2009 г., когато през 4 дни в тиража на "6 от 49" се случиха абсолютно еднакви числа. На 10 септември 2009 г. Българският спортен тотализатор обявява, че печелившите числа за текущата седмица са 4, 15, 23, 24, 35 и 42. А само преди 4 дни е изтеглена абсолютно същата комбинация. Първия път никой не е познал шестте числа, а при втория има цели 18 печеливши. Всеки от тях печели малко над 10 000 лева - няма лъжа, няма измама.
Висши служители на тотализатора по онова време също са категорични, че манипулирането на машините е невъзможно. Гаранция за непогрешимост е, че тегленията „се провеждат в присъствието на специална комисия и се предават на живо по националната телевизия, което гарантира липса на измама", заявяват те пред Reuters. Комисията не е открила нарушения нито по време на тегленето на топките, нито при оформяне на документацията, нито при определяне на печалбите, пише и в. "168 часа" от този период.
От друга страна, се получи доста голямо противоречие между техните твърдения и теорията на вероятностите, защото според изчисленията на специалистите шансът шестте числа да изникнат два пъти в рамките на този кратък период е едно към 13 983 816. И ако има две тегления всяка седмица, което прави 104 за една година, за да се случи подобно съвпадение, ще са нужни повече от 43 години. Е, наистина, дори да се направи проучване, обхващащо всички лотарии в света едновременно, четири дни са далеч от 43 години, но неведоми са пътищата на математиката.
За съжаление, за настоящия скандал с числата от тотото дори точната наука е безсилна и в нея вече няма как да се намери разумно оправдание и обяснение за нечовешка намеса...