
Авджиите изпращат успешен ловен сезон
"Двойно повече са отстреляните диви свине, над 45 броя за всички ловни дружинки в област Добрич, ловният сезон беше успешен", отчита Илия Михайлов, председател на Управителния съвет на Ловно-рибарското сдружение - Добрич. „В същото време популацията на хищниците - чакали, скитащи кучета, лисици, се повишава. Лисиците продължават да навлизат в дворовете на къщите в селата, могат да се видят дори и в квартали в Добрич. Целта ни е да стимулираме ловците да отстрелват колкото може повече от тези вредни животни. За всеки отстрелян хищник ловецът получава по 4 патрона. Важно е да кажем, че не може да се стреля на по-малко от 200 метра от населени места. Трябва обаче да признаем, че част от ловците не ловуват на хищници, просто ги подминават", добавя Михайлов.
Той отчита и добра слука при фазани, яребици и пъдпъдъци. „Това, което разселваме всяка година, се отблагодарява с положителни резултати по време на отстрел. Ежегодно се разселват фазани и яребици. Грижим се и за храненето на животните през зимните месеци, осигуряваме охрана на дивеча", каза още Михайлов.
Най-важното е, че ловните излети завършват без инциденти, подчерта той. „Тази година, след 10-годишно прекъсване, организирахме и лов на заек. Целта беше да установим дали се е повишила популацията при заека. В продължение на три години разселвахме в нашите ловни полета по 240 заека. Резултатът обаче е по-скоро негативен. Отстреляни са общо около 34 животни. Причините са комплексни. Този вид дивеч се отстрелва много лесно. Бракониерите го „атакуват" често, употребата на пестициди също вреди", обяснява Михайлов.
Според него, мераклиите за авджии са „в застой". „Наблюдава се относително постоянен брой на ловците, които в страната са над 130 000, в област Добрич – около 950", казва още Михайлов. На територията на област Добрич има 31 ловни дружинки с 950 ловци в тях. Те извършват лов на площ от 119 000 хектара, основно в община Добричка. 8 са жените-ловци, но Михайлов очаква да има ново женско попълнение след предстоящия курс, който ще се проведе през летните месеци.
Традиционната вечеринка на Ловно-рибарското сдружение - Добрич тази година ще има своето 80-о издание. За първи път ще има награда за „хищничар" - ловецът, отстрелял най-много хищници през изминалия ловен сезон.