
Новата комуникационна техника за българските военноморски сили (ВМС) се превърна в поредния опит на "Възраждане" да протакат работното време на парламента. След час и половина дебати мнозинството даде зелена светлина на проекта - със 145 гласа "за", 32 "против" (всички от "Възраждане") и осем въздържали се от МЕЧ.
Депутатите просто трябваше да ратифицират или не Международен договор (Letter of Offer and Acceptance - LOA) BU-P-LBI „Придобиване на оборудване за комуникационна сигурност". Той е по предложение на Министерския съвет и предвижда оборудване на кораби от ВМА с криптографски средства за обмен на тактически данни Link-22. Системата обаче може да се придобие само от правителството на САЩ, по програмата за чуждестранни продажби. Договорът е с прогнозна стойност малко над 1,427 млн. долара без ДДС.
"Възраждане" признаха, че такава техника трябва да се купи, но не били доволни от начина, по който се водят преговорите. Според тях България ще бъде поставена в зависимост от САЩ. И започнаха вече познатата поредица от дълги изказвания - с изказвания и реплики един към друг.
Асен Василев от ПП взе думата и каза, че и "спрелият час е верен 2 пъти в денонощието". Купуваме кораба на части, съгласи се той с тезата на Димо Дренчев от "Възраждане". "Май останаха 1-2 неща, за да стане годен за ползване. Това е практика, заварена от 2019-2020 г когато за армията се отделяха по-малко средства", заяви той. Според него трябва да се купува цялото оборудване, с всичките му части, за да е ясно, че може да си купим всички, а не после да се окаже, че може да купим нещо само от един и да изнудват с това.
След това бившият финансов министър заяви, че не може да ползваме съветско оборудване, защото Русия ни е обявила за враг. Важно е да знаем кои са съюзниците ни, добави Василев. Според него след поръчката на корабите вероятно доставчика вече е ограничен до един.
Шефът на парламентарната военна комисия Христо Гаджев от ГЕРБ заяви, че проектът е на правителството на Николай Денков (от парламентарната група на ПП-ДБ - бел. ред.). Едва минал на комисия, защото и колегите от ПП-ДБ не били "много съгласни" с предлаганото от правителството на Денков. За интеграция на оборудването от тогавашното управление се дават 9 млн, а за самото оборудване - 3. "Видя ми се странно, половин година задаваме въпроси. Но решихме да не изхвърляме "бебето с мръсната вода", както някой вече каза, и трябваше да подкрепим единственият вариант за оборудване", каза Гаджев. Той призна, че в момента в света има само един единствен производител. "Това е посочено още през август 2023 г. , настоящият кабинет завършва това, което е задвижено тогава. Чудно е защо интеграцията е 3 пъти по-скъпа от оборудването, но ситуацията е такава", заключи шефът на парламентарната комисия по отбрана.
Според плана оборудването трябва да пристигне в България до края на годината.