
"Всеки желаещ" ще може да присъства на процедурата по преизчисляване и обявяване на изборните резултати, реши парламентът по предложение на "Възраждане".
Народното събрание прие декларация за "дълбока загриженост от развитието на конституционното дело по оспорване на законността на изборите за 51-во Народно събрание". Напрежението започна сутринта още с искането на Киселова декларацията да влезе в дневния ред, понеже се оказа, че тя не е качена на сайта на парламента и има депутати, които не са се запознали с нея, а трябва да я гласуват. Текстът е внесен от председателката Наталия Киселова, но не е ясно кой точно е авторът. Тя само обясни, че текстът е бил обсъден на председателски съвет и че ѝ е било "възложено" да го внесе. Атанас Атанасов от ПП-ДБ ѝ подвикна нещо от място, вероятно е попитал кой го е възложил, тъй като отговорът ѝ беше: "Повечето от членовете на председателския съвет". Под документа стои само нейния подпис.
В декларацията се отчита какво е станало ясно на изслушването на ЦИК и "Информационно обслужване вчера": до вещите лица не са стигнали всички бюлетини, били са им предадени чували без бюлетини, на места са отбелязали нула гласа, а на видеонаблюдението се виждат бюлетини, както и че "някой не си върши работата умишлено и това е очевидно" и липсва прозрачност в работата на Конституционния съд.
"Ситуацията е без аналог и е изключително опасна. На прага сме на огромна институционална нестабилност, която поставя под въпрос устоите на държавността. Призоваваме членовете на Конституционния съд да дадат публичност на всички документи, свързани с процедурата, която е в ход, и в същото време да извършат допълнителни фактически и правни действия по събиране на необходимите доказателства за установяване на действителната воля на българските граждани", гласи декларацията.
От "Възраждане" предложиха да се впише, че парламентът призовава ЦИК и "Информационно обслужване" да дадат публичност на всички свои действия по тази процедура и да осигурят "възможност за присъствие на всички желаещи в процедурата по преизчисляване и обявяване на изборните резултати". Предложението им мина.
"Този процес на тупкане на топката между институциите засяга не само КС, а и ЦИК и ИО, които по една или друга причина са процедирали така или най-вече не са процедирали и не са сторили абсолютно нищо, за да се изчака до вчера, когато стана ясно, че има опити за продължаващи фалшификации и машинации, които да видоизменят изборните резултати", каза Петър Петров и обясни, че трябва да се обясни на хората, че КС не е сам в "невършенето на работа".
"Наше схващане, както и на голяма част от партиите и българското общество, е, че Конституционният съд по редица причини е горна камара на парламента, т.е. той в голяма степен е политически орган. Това няма нужда да го крием, защото то се разкрива от начина, по който бива конституиран. В духа на всичко това как си представяте, колеги, по-долният орган да каже на по-горния какво да прави, пък камо ли да осъди действията му с декларация? От институционална гледна точка за нас това е погрешно", каза Йордан Иванов от ПП-ДБ. Той критикува и самия текст и заяви, че е с "непристойно низък изказ", като даде пример с изказа "някой не си върши работата" и използването на понятието "невалидни бюлетини", което не е законово определено понятие. По-късно колегата му Божидар Божанов заяви, че проектодекларацията е неиздържана. Той призова да се даде почивка, в която вносителите да изчистят грешките в текста, за да не дават лош пример на студентите по право от Пловдивския университет, които днес са гости на Народното събрание и наблюдават заседанието на живо в залата.
"България е с парламентарна форма на управление, властта се осъществява от името на суверена чрез парламента. Няма втора камара. Според зависи в кой факултет в първи или втори курс това тайнство трябва да е било разгадано сред юристите, че Конституционният съд е съд само по наименование, това е орган на държавна власт, който е съставен политически, но не може по никакъв начин да му се навеждат функции като контролиращ, едва ли не като въззивна инстанция на актове на Народното събрание", отговори му Андрей Вълчев от БСП. Той призна, че има още какво да се желае от декларацията, но призова партиите да я подкрепят.
"Направо ви казвам, че днес се излагаме. Целият народ ни гледа и се чуди какво всъщност коментираме - един върховен орган, независим от изпълнителната, съдебната, законодателната власт, какво опитваме да го направим? Да го съветваме как да работи?", каза Ваня Василева от хората на Ахмед Доган. Тя попита какво трябва да направят вещите лица и как да изследват липсващите бюлетини.
"Протоколите от СИК, както и от камерите, не са доказателство. Конституционният съд следва да изследва фактическата обстановка. Основен документ, въз основа на който може да се докаже такава, са бюлетините. Къде са бюлетините? Няма ги. Не са стигнали до Конституционния съд - това го установихме вчера. Тогава как КС ще замина гласове и ще ги изхвърля в кошчето? Кое ще изхвърля? Къде са бюлетините, за да ги изхвърли и да не зачете гласа, който е бил отбелязан в протоколите. Тук проблемът е друг, не е в КС, а че някой предварително е изпразнил тези чували и изобщо не насочвате правилно нито въпросите, нито вашите емоции, гняв и популизъм", каза още Василева. Тя се съгласи, че прокуратурата трябва да разследва къде са тези бюлетини и защо не са стигнали до КС, но обясни, че не това е реда и преди КС да се произнесе с решение няма как която и да е прокуратура да се меси и да иска доказателства по делото, понеже тя не може да го реши. Василева, която също е юрист, определи декларацията като "абсурдна" и "без никаква стойност".
"Като се опитваме да изследваме кметовете ли не са действали правилно, как им е предадено, какво е имало в тези чували - бюлетини, котки или друго, да припомним, че тези кметове на "Триадица", Стара Загора, Гълъбово, Ардино, не са безпризорни или безостопанствени, а са излъчени от политически сили, които са представени широко тук в Народното събрание, както не са безстопанствени и тези членове на КС и ЦИК. Те са излъчени от мнозинства тук и те са ГЕРБ, ДПС, ПП-ДБ в различните наименования през годините. Отговорността е ясна", каза Ангел Янчев от "Възраждане".
"Цялата мара втасала, а вие сте тръгнали да давате указания на КС, които не може да давате. Програмата на Народното събрание е празна, няма един смислен законопроект вътре, планът за възстановяване виси, пари за българските граждани няма, бюджетът е скандален, а вие ще оказвате натиск върху Конституционния съд. И цялото нещо накрая го увенчавате с изслушване на Карадимов - господинът, който организира тези честни и пречестни избори, за да го сложите на топло в Комисията за защита на конкуренцията", каза Лена Бориславова от ПП-ДБ. Тя попита в какво качество парламентът иска да даде указания на съда по неприключило дело. Бориславова и Йордан Иванов дадоха интересна идея - да се провери кои депутати ще влязат и излязат от парламента, за да е ясно кои ще са в конфликт на интереси и дали имат право да дават указания на съда кой депутат да влиза и излиза.
Декларацията мина със 128 гласа "за" от ГЕРБ-СДС, ДПС-НН, БСП, ИТН. 53-а депутати от ПП-ДБ и ДПС-ДПС се въздържаха, а МЕЧ бяха "против". "Възраждане" не участваха в гласуването - само един бе "за".