
Правомерни ли са действията на прокуратурата по отношение на конституцията. На този въпрос говори доц. Борислав Цеков пред Би Ти Ви.
Според него съществена част от въпросите в писмото на прокуратурата, с което се изискват документи, протоколи и записи, излизат извън пределите на това, което тя може да иска от едно неприключило конституционно дело.
"Например исканията защо са подбрали определени вещи лица. Това вече е част от вътрешната организация на Конституционния съд и не бива да се забравя, че той не е държавна агенция, а е независим орган. Тук вече вървим по веригата на останалите институции. Има две смущаващи неща в подхода, който са избрали от Конституционния съд. Първият е, че те са сезирани за цялостно ревизиране. Питам как се произнасят за това, след като проверяват само част от секциите. По-големият въпрос стои в т. нар. нулиране в гласовете на секциите, където липсват бюлетини.
По думите му има редовно съставени протоколи. "Как така ги нулират", попита доц. Цеков.
Колко време им е необходимо на ЦИК да преброят бюлетините? Информационни обслужване констатират нередност, но не мисля, че те трябва да сезират прокуратурата. Трябвало е първо да се обърнат към ЦИК, каза още доц. Цеков.
По думите му всичко случващо се сега създава недоверие в институциите и може наистина да промени парламентарната конфигурация и ще е важен урок за всички участници в изборите.
Отговорността в крайна сметка е на политиците, каза Борислав Цеков. Нужна е ревизия на изборната администрация. Крайно време е да има професионализация на ЦИК, а не партийни квоти, завърши темата за преизчисляване на вота той.