
В залива „Болата" са монтирани предупредителни двуезични табели, като достъпът до буните е ограничен и с предупредителна лента, съобщават от областната администрация в Добрич.
Със заповед на областния управител Румен Русев бе сформирана комисия, в чийто състав влизаха представители на „Геозащита" – Варна, басейнова дирекция „Черноморски район", Регионална инспекция по околна среда – Варна, община Каварна и областна администрация Добрич, която извърши оглед на място за състоянието на хидротехническите съоръжения. В указания от областния управител срок компетентните институции изпратиха своите становища с препоръки. От община Каварна настояват да бъде обезопасен района, за да се предотвратят инциденти. В становището си „Геозащита" – Варна, и басейнова дирекция „Черноморски район" също препоръчват районът да се обезопаси. Предупредителните табели са двуезични – на български и английски език.
Областният управител Румен Русев е изготвил и изпратил още през месец септември 2024 г. прогнозна сума за пълно обследване на намиращите се на територията на област Добрич буни и хидросъоръжения.
В своето становище „Геозащита" ЕООД – Варна, заявява, че не са налични строителни книжа за проектирането, изграждането, предназначението и въвеждането в експлоатация на т. нар. две буни. Специалистите посочват още, че не им е известно на какво основание се посочва начин на трайно ползване „за брегоукрепителни и брегозащитни системи и съоръжения за предпазване от вредното въздействие на водите" на база изложени в становището оценки на района, който, според тях, не е свлачищен. В препоръките си „Геозащита" ЕООД – Варна, заявяват, че поддържат становище, което са изразили писмено на 29.04.2020 г., а именно: „съоръженията не са предназначени да изпълняват противоабразионна брегозащитна функция съгласно „Генерална схема за брегозащита на Българското Черноморско крайбрежие" и представляват морски хидротехнически съоръжения". С оглед на това, че са разрушени, се препоръчва да се обезопаси с табели зоната. в становището си басейнова дирекция „Черноморски район" – Варна, информира, че, предвид извършената преди 13 години експертиза, следва собственикът им да възложи нова инженерно-техническа оценка. Тук припомняме, че все още двете съоръжения са собственост на Министерство на околната среда и водите.
В становището си Регионалната инспекция по околната среда и водите /РИОСВ/ – Варна, посочва, че морската акватория пред плаж „Болата" попада в границите на резерват „Калиакра", където е забранено извършването на всякакви строителни дейности.