
Как са се обличали българките между 1850 и 1950 година? Това показва изложба по повод 8 март в Монтана. Тя е с фотоси и документи от Държавния архив.
Куратор е Адриана Попова, а художник ( Ива Велинова.
В 17 раздела, сред които: началото: До 1918; новата вълна 1918-1944 г.; мъжка мода; аксесоари; на сватба; по детски; модерно семейство; дворцовият елит и др. са включени снимки, които отразяват развитието на модните тенденции през годините по отделните теми. В изложбата намират място и дрехите за спорт, за плаж, за карнавали. Не на последно в изложбата могат са се видят и прически, актуални за разглежданите периоди. През 20-те и 30-те години такива са били дори прическите на Вапцаров и Гео Милев, отбелязват специалистите.

По- късно облеклата се свързват с епохата на джаза и чарлстона, а през 30-те години се появяват първите конкурси за мис във Варна и София.
Явяват се и униформите за дипломати, военни, пощенски и телефонни служители. по- късно предпочитат да се отличават с работното си облекло хлебари, сладкари, шивачи, лекари, медицински сестри и пожарникари и жандармеристи.
Модата след 1944 година се разкрепостява и ако в миналото една официална рокля се е обличала с две помощнички, то тази мода коренно се отличава , по- семпла и по- свободна и ежедневна.

В София и Видин се появява и професионалното фризьорство, започват да се шият дрехи по поръчка или както го наричали „по последна мода". Майки се запленяват и от различни видове детска мода.
С любезното съдействие на Исторически музей – Чипровци като допълнение към изложбата са показани автентични дамски и мъжки костюм от Чипровци, от края на ХІХ – началото на ХХ в., както и пощенски картички с модни икони, съхранявани в Държавен архив – Монтана.
Експозицията показва странните модни тенденции в миналото- как се съчетават мода, икономия и домакинство, как да сме екстравагантни на плажа, в спорта, на сватба и други събития.
Самите служители на Държавния архив в Монтана бяха облечени с костюми в духа на миналото.

В архива в Монтана е получена и снимка от частна колекция на двама лични и заможни мъже от близкото село Крапчене с костюми за голф.
Изложбата ще гостува в гр. Монтана до 20 март и може да бъде посетена всеки ден работен ден от 9 до 17 часа.
