
От ЮНЕСКО са похвалили България, че се справя безупречно с организацията на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство. Тя ще бъде в Централата на ЮНЕСКО в Париж от 6 до 16 юли.
"На 4 февруари имаме писмо от секретариата на ЮНЕСКО на английски, което притежавам. В него пише, че се справяме страхотно, подготовката върви чудесно и те са убедени, че всичко ще мине добре. И изведнъж преди няколко дни в комисията по култура министър Бачев казва: "Ами те нещо не са го обмислили, работата няма май да стане", каза днес в кулоарите на парламента депутатът от ДБ Манол Пейков. Колежката му Елисавета Белобрадова допълни, че в писмото е пишело, че не просто имаме висока степен на готовност, а се справяме "великолепно" и че държавата се отказва едностранно, както и че няма сигнали за организационни, финансови или административни. Страната ни се справяла по-добре от предишни домакини.
Вчера стана ясно, че България окончателно се отказва от домакинството, но ще поеме финансово поне част от организацията на събитието в Париж. Защо точно се отказваме не стана ясно, тъй като се разбра, че пари има - Министерският съвет задели близо 2 млн. лева, а както и терен - НДК е запазило зали през целия юни. И така сега навярно и НДК ще претърпи финансови щети заради пропуснати възможности за събития.
"България се излага в очите на света и пропуска страхотни възможности. Ние имаме информация от много време, че България има съпротива на административно ниво и че няма желание по някаква причина това да се случи. Това не е в Министерството на културата. Това е решение на премиера. Ние имаме информация, че това решение е взето още преди десет дни", каза Пейков.
"Имало е среща преди десет дни, на която министърът на културата е казал на премиера, че няма да се справим, а той е казал да пращаме хора и да го връщаме в Париж. Не знам защо Париж от днес за утре могат да се справят, а ние не можем. Явно нещо са различни от нас", коментира още Пейков.
България бе одобрена за домакин през юли 2024 г. със съгласието на служебния премиер Димитър Главчев и подкрепа от парламента. Тогава е бил подписан предварителен меморандум за организиране на събитието. Манол Пейков обясни, че тогавашния министър на културата Найден Тодоров е свършил "страхотна работа". Той е подготвил доклад от 20 страници, който е предал на Главчев на 20 януари, освобождавайки поста.