
Русия опитва да заграби повече територии преди
началото на преговорите
Под натиска на спряната военна помощ от САЩ за Киев украинският президент Володимир Зеленски изненадващо представи първите етапи за прекратяването на войната. Предложението му включва “освобождаване на затворници и примирие в небето – забрана на ракети, дронове с голям обсег, бомби върху енергетиката и друга гражданска инфраструктура – и незабавно примирие в морето, ако Русия направи същото”. Зеленски допълни, че Украйна е готова да подпише предложеното от САЩ споразумение за минералите, на което Вашингтон държи изключително много.
Офертата на Зеленски дойде часове след като Доналд Тръмп спря военната помощ за Украйна. Републиканецът се опитва да окаже натиск върху украинския си колега да прекрати войната при условия, диктувани от Белия дом.
“Президентът ясно заяви, че е фокусиран върху мира. Необходимо е нашите партньори също да се ангажират с тази цел. Ние спираме и преразглеждаме помощта си, за да гарантираме, че тя допринася за намирането на решение”, се казва в изявление на Овалния кабинет.
Зеленски похвали и ролята на Тръмп в конфликта: “Никой не иска мир повече от украинците. Моят екип и аз сме готови да работим под силното ръководство на президента Тръмп, за да постигнем мир. Срещата ни във Вашингтон в Белия дом в петък, не протече по начина, по който трябваше. Жалко е, че се получи така. Време е да оправим нещата. Бихме искали бъдещото сътрудничество и комуникация да бъдат градивни.
Готови сме да работим бързо, за да сложим край на войната”, заяви лидерът на Украйна. Последното му изречение се тълкува като директно послание към американския му колега - Тръмп обяви, че е ядосан на думите на Зеленски, че войната няма да приключи бързо.
През февруари бившият първи заместник на щаба на украинските въоръжени сили ген.-лейтенант Игор Романенко призна, че Киев ще издържи едва шест месеца без американска военна помощ. Той подчерта, че не вярва в капацитета на Европа да заеме мястото на САЩ. Въпреки опасенията на военните украинският премиер Денис Шмигал увери във вторник, че Киев все още разполага със средства за снабдяване на войските си.
“Нашите военни и правителство имат възможностите, инструментите да поддържат ситуацията на фронтовата линия”, заяви той.
Губернаторът на Херсонска област Олександър Прокудин заяви, че армията на Владимир Путин прави “самоубийствени усилия” да пресече ключовата река Днепър на четири места, за да засили претенциите си над целия регион преди преговорите за мир.
Би Би Си коментира, че решението на Тръмп до голяма степен уврежда способността на Украйна да защитава населението и градовете си. Киев разчита на усъвършенствани американски зенитно-ракетни системи като “Пейтриът” и NASAMS, за да контрира руските бомбардировки.
Действията на Вашингтон неутрализират и нападателните способности на Киев. САЩ предоставиха на Украйна възможността да нанася удари на далечни разстояния с ракети HIMARS и ATACM, макар и само по стратегически цели в рамките на окупираните от Москва територии.
Според военни експерти може да мине време, докато се усетят последиците от спряната помощ. Когато миналата година при подобен сценарий републиканците в Конгреса спряха за няколко месеца помощта на бившия президент Джо Байдън, най-значителният първоначален ефект беше недостигът на средства за противовъздушна отбрана за сваляне на руски ракети и безпилотни самолети.
“Решението на САЩ да спрат военната помощ означава, че сега Европа трябва да направи всичко възможно, за да гарантира, че Украйна ще бъде в състояние да удържи фронтовата линия срещу Русия”, заяви пък френският външен министър Жан-Ноел Баро. Той допълни, че е време Европа да се откъсне от своята от зависимост от американските оръжия.
“Ние, европейците, сега сме изправени пред избор, който ни е наложен - този на усилието и свободата, или този на комфорта и пълното подчинение”, смята Баро.