
На хубавия български празник Баба Марта над 140 деца изпълниха Великотърновския университет, за да вземат участие в деветото издание на Национален ученически конкурс „Пространство и време", организиран от Историческия факултет и Академията за лидери към него.
Най-малките участници получиха мартеница за празника от името на ректора проф. д-р Димитър Димитров. Зала „Европа" на ректората беше тясна, за да събере всички - участници, студенти, преподаватели и гости, за откриването на един от най-утвърдените ученически конкурси в България, съобщиха от ректората.
Конкурсът беше открит с приветствие от доц. д-р Поля Стойкова, заместник-декан на Историческия факултет, която поздрави всички деца с „Добре дошли!" в историческата и духовна столица на България – Велико Търново. Тя им пожела след време да изберат най-добрия исторически факултет у нас.
Целта на Националния ученически конкурс „Пространство и време" е да даде възможност за творческа изява на ученици от гимназиите с изявени интереси в областта на обществените науки, да провокира интереса на младите хора към историята на българския народ и държава и на нейното съвременно географско пространство и да съдейства за изграждане на динамични контакти и на мрежа за обмен на информация между училището и университета като взаимосвързани етапи в образованието на младите хора.
Участниците могат да се включат индивидуално или в екип, разпределени в две възрастови групи: първи гимназиален етап: VIII–Х клас; втори гимназиален етап: ХІ–ХІІ клас.
На учениците от ХІІ клас, получили оценка над Много добър 5.00, се предоставя възможност да се запишат за студенти в избрана от тях специалност на Историческия факултет през учебната 2025–2026 г.
Класираните на първите три места участници получават грамота и награди – книги, както и техните учители, които са ги мотивирали за участие в националния конкурс.
Учениците, които участват в двете секции по История са от 24 населени места, както и ученици от Българското неделно училище „Йордан Йовков" в Букурещ.
Младежите, които участват в двете секции по География са от 19 населени места.
Публичната защита се провежда присъствено и в дистанционна форма.
Общо в конкурса са участвали 140 ученици от цяла България и от БНУ в гр. Букурещ – Румъния.
На 1 март ще се представят 99 есета, презентации, реферати, отговор на исторически въпрос и др.