
- Ако има преразпределяне на мандатите и “Величие” влезе
- След решението на Конституционния съд - ЦИК няма да брои бюлетини повторно, а чака нови сметки от “Информационно обслужване”
Кабинетът на Росен Желязков да е на малцинството, а ГЕРБ отново да се обърне за подкрепа към “Демократична България”, за да оцелее правителството до влизането на страната ни в еврозоната в началото на 2026 г.
Този сценарий разви лидерът на партията Бойко Борисов в кулоарите на парламента в четвъртък. Така той коментира възможно преразпределяне на мандатите в 51-ото НС, при което управляващата коалиция да намалее с 5-има депутати и да остане с подкрепа от критичния минимум от 121 гласа.
Тази хипотеза ще е актуална, ако в парламента влезе “Величие”, а
нейните 10 депутати ще изхвърлят представители на други партии
Ивелин Михайлов може да се сдобие с група, ако Конституционният съд излезе с решение в този дух по делото, по което се иска частично касиране на парламентарните избори от миналия октомври. Тогава бяха получени редица жалби и сигнали за нарушения при броенето (дописване, грешки при пренасянето им и т.н) и съдът поръча експерти да отворят чувалите отново.
Вещите лица, наети от КС, са проверили изборните книжа на 2204 избирателни секции, или 17,06 % от всички 12 920 секции. В 46,75% от тях има промени в броя на действителните гласове, разпределени по кандидатски листи. А в 35,78% от проверените секции броят на недействителните бюлетини, предадени от СИК, не съответства на установеното от вещите лица.
Или направените по делото експертизи са доказали
разминаване в 47% от проверените над 2000 секции
Затова КС върна на ЦИК тези бюлетини и възложи на комисията да преизчисли резултатите от вота. Едва след като преизчислението им бъде предадено, магистратите ще се произнесат окончателно дали ще има частично касиране на вота.
Два кашона на електронен и хартиен носител - толкова са проверените бюлетини, които съдът е предал още в сряда вечерта на ЦИК. Членове ѝ ги пазят в специална стая, впоследствие тя била запечатана, обясни говорителката на ЦИК Росица Матева. В четвъртък тя и колегите ѝ се събраха да обсъждат ще се подходи към искането на съдиите.
Решено беше държавното дружество “Информационно обслужване” да изчисли наново резултатите от парламентарния вот за 51-ото НС.
“Определението на съда
не възлага на ЦИК повторно преброяване на бюлетини”,
уточни Росица Матева, след като първоначално медии излязоха с новината, че комисията ще брои бюлетините повторно.

Предстои ЦИК да предаде бюлетините на “Информационно обслужване”, тъй като компютърната обработка на резултатите се извършва именно от тях. Комисията обаче реши първо да изпрати писмо до дружеството, за да пита с какви екипи и техника разполага и каква готовност има да обработят резултатите. Очаквала отговор “в най-кратки срокове”. Едва след обработката ще се изчисли отново и резултатът на партиите. След това той ще бъде изпратен в съда, който трябва да се произнесе ще има ли промяна в състава на парламента.
Още преди да е ясно дали ще има преразпределяне на мандатите или не, темата беше подета от политиците.
Кабинетът “Желязков” трябва да продължи дори като правителство на малцинството, обяви Бойко Борисов.
За ГЕРБ избори били най-доброто, но не и за държавата
Лидерът на ГЕРБ подчерта, че ако загуби някои от 126-те народни представители, които коалицията има в момента, “няма да се случи нищо”. Ще има правителство на малцинството и работата ще продължи, успокои той. Ден по-рано подчерта, че не вижда някой от съуправляващите в момента да има полза от нов вот.
Все още не е изключено да се търси подкрепа и от “Демократична България”, допусна Борисов и допълни, че ще се обърне към “всички, които искат до 1 янури 2026 г. да има редовно правителство по пътя за еврозоната”.
Такава покана няма. На хипотези не мога да отговарям, лаконична беше в задочен отговор Надежда Йорданова от ДБ. А съпредседателят на “Промяната” Асен Василев напомни, че ще останат опозиция на това управление.
Не ме притеснява, каквото има да се случи, ще се случи. Ние дълбоко се съмнявахме в резултатите от машинния вот и как са пипани флашките. Ако същото се е случвало с бюлетините, сега при преброяването ще стане ясно, коментира още Борисов. Надява се през отварянето на Изборния кодекс възможностите за манипулации да бъдат отстранени. Той е “за” преброителните центрове, както и за всичко, което осветлява изборния процес.
Нашата избирателна система е такава, че ще се вземе от тези, които са победители, в което не виждам никаква логика. И не е правилно, добави лидерът на ГЕРБ. Но какъвто и да е резултатът, щял да се преодолява с работа.
Борисов разкри, че е имало среща на съвета на коалицията след недоволството на хората на Ахмед Доган от сряда, но не бил запознат какво са се разбрали. Джевдет Чакъров се оплака за втори пореден ден, че съветът не функционира “в неговата цялост и както е разписано в споразумението”. Но този път допълни, че в момента има нужда от редовно правителство, защото е важно да влезем в еврозоната.
БСП няма да предизвика избори
дори и мнозинството в парламента да стане малцинство, зарече се и Кирил Добрев, зам.-шеф на групата. Това е изпитание за управляващото мнозинство, надявам се да успеем да го запазим. На България в момента не са ѝ необходими избори, а бюджет и стабилно управление, допълни той. Иначе БСП нямала повод да се страхува от избори.
КС работи непрозрачно, не представя констатации по убедителен начин пред обществото. Определението му е неясно, създава повече въпроси и проблеми, отколкото да хвърля светлина какво работи и приема съдът, коментира пък Надежда Йорданова. Съпредседателката на групата на ПП-ДБ припомни, че преди 2 седмици поискали
всички данни, въз основа на които КС прави своите констатации, да бъдат публично показани
За мен бяха абсолютно честни изборите. Както видяхте, няма отмяна, ще има някакво преизчисляване. Ако нещо беше нечестно, щяха да бъдат отменени, коментира пък лидерът на ДПС-НН Делян Пеевски. Попитан дали се притеснява, че парламентарната му група може да намалее, обясни: Не. Нищо не ме притеснява. Аз ще спечеля още много депутати на следващите избори.