
ПП-ДБ обвини ГЕРБ - не ги подкрепили за антикорупционните закони. Написани са лошо, но не те, а реформи в енергетиката ще ни спънат, обясни Томислав Дончев
Отложеното излизане на домакинствата на свободния пазар на ток е сред причините да изгубим пари по второто плащане
Европейската комисия няма да плати 653 млн. евро на България от втория транш по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Причината - не са изпълнени реформи и проекти, които страната ни сама е обещала.
Тази силно песимистична новина обяви след правителственото заседание в сряда по обед вицепремиерът Томислав Дончев. Даде да се разбере, че страната ни е напът безвъзвратно да загуби тези средства.
Няколко часа и след няколко бурни реакции в парламента по-късно обаче Дончев направи ново, по-обстойно изявление, за да обясни как все пак има шанс част от средствата да бъдат спасени.
До две седмици правителството ще направи
анализ какво от плана може да бъде свършено до август 2026 г., когато той ще престане да действа
Очаква се от него да отпаднат редица проекти. Съгласие за това вече има от Брюксел, съобщи вицепремиерът Дончев.
Отпадането на проекти се налага, тъй като, ако те останат в плана, но не бъдат завършени в срок, ще трябва да се платят от бюджета на държавата. А това може да доведе до дефицит през 2026 г.
Цялостното изпълнение на плана изостава драстично. От общо 321 мерки в рамките на планираните 9 плащания са изпълнени само 115. България получи един транш - 2,7 млрд. лв., от които са разплатени половината. “Не е под въпрос, а то ще ни бъде отказано със сигурност, въпреки че България е изпълнила 85% от реформите по второ плащане. ЕК използва такава формула, ако някоя реформа е по-важна, тя да увеличава стойността, така че приход по второ плащане няма да има”, обясни първоначално Дончев. И допълни: “Абсолютно нереалистично е за 4 г. да сме платили 10% и за оставащата година и половина да платим 90%.”
Критерият за запазване на проектите ще е само един - те
вече да са в ход или да има обществени поръчки по тях
“Да не бъдем разбрани криво - ние ще бъдем безкрайно амбициозни да спасим колкото се може по-голяма част от финансирането, но и отговорни да не доведем страната до бюджетна катастрофа и необходимост да финансираме половината от плана с национални средства”, разясни той. Ще се направи опит част от проектите да се пренесат към финансираните от ЕС оперативни програми.
“Идентифицирали сме 7 проекта, които няма как да бъдат реализирани до 30.08.2026 г., 15 други са с много ниска възможност за реализация”, посочи финансовият министър Теменужка Петкова.
В Министерството на транспорта най-важната реформа, която се бави, е възлагането на обществената поръчка за жп превоз, съобщи ресорният министър Гроздан Караджов. Оценяването на конкурсните документи за покупката на 35 нови електрически влака вече е в ход, но времето не е достатъчно. Все пак Кардажов е оптимист, че търгът ще бъде спасен. Имал разговори и с представители на ЕК, които проявили разбиране.
В риск е и проектът за широколентов достъп в страната с краен срок за подаване на документи 11 април. Евентуално обжалване може да възпрепятства поставянето на над 7000 км оптични кабели и активни устройства за 5G покритие на мобилната мрежа. “Правим отчаяни опити да спасим финансирането”, каза Караджов.
Три реформи, с които няма да успеем, посочи енергийният министър Жечо Станков. “На първо място е изкарването на две стратегически дружества, които гарантират енергийната сигурност - Електроенергийния системен оператор (ЕСО) и “Булгартрансгаз”, от Българския енергиен холдинг, което ще доведе до предсрочно изискване на облигационните заеми - в момента в размер на 1,2 млрд.”, каза той. На второ място посочи “извънредно поетия ангажимент от правителството “Петков” за 40% намаляване на емисиите във въглищните централи”. Третото е приемането на пътна карта за климатична неутралност. Тя реално не е допълнителен ангажимент пред Брюксел, но създавала напрежение и неразбиране в обществото.
“България очевидно се отказва от реформи и ще изгуби близо 1.3 млрд. лв. от плана. ГЕРБ не иска модернизация на страната”, коментира в парламента Ивайло Мирчев от ПП-ДБ. От 2 г. коалицията му приканвала ГЕРБ да приемат нужните закони, но те все отказвали.
“Ако се отказва от плана, кабинетът трябва да изтегли бюджета и да го преправи кардинално, защото става въпрос за над 10 млрд. лв.”, скочи бившият финансов министър Асен Василев. Миналата седмица у нас идвали експерти от ЕК и обяснили, че имаме срок до юни да приемем антикорупционното законодателство, за да не загубим парите, разказа той.
“Парите не са загубени
безвъзвратно След като бъдем официално уведомени от ЕК с писмо, че стореното досега не е достатъчно - което ще се случи до дни, ние имаме 6-месечен срок, в който бихме могли и ще се опитаме да направим реформите отначало”, обясни на втория за деня брифинг по темата Томислав Дончев. Кабинетът ще опита да свърши оставащите 15% от реформите, за да получи поне част от втория транш. А в най-добрия случай - дори цялото плащане.
“Причината някои закони да не бъдат приети не е липсата на борба с корупцията, а че са лошо написани”, отсече Дончев. И даде пример с този за личния фалит, който обаче вече е пренаписан и може да се приеме.
Големите проблеми не били в частта със законите за правосъдие и вътрешен ред, а в енергетиката. Призна, че го притеснява либерализацията на пазара на електроенергия. Там БСП настоява да се отложи реформата, но и в ГЕРБ са съгласни, че е рискова за битовите потребители. “Зимно време, когато цената на електроенергията е по-висока, ако някой получи двойно по-висока сметка, това едва ли ще го направи щастлив”, коментира Дончев. И не вярва парламентът да подкрепи.
Първо трябвало да се изработи адекватен механизъм за компенсиране, който да помага на хората с по-ниски доходи, а в същото време да изключва тези, които топлят “15 метра басейн”, допълни вицепремиерът.
Николай Нанков, ГЕРБ-СДС, председател на регионалната комисия в парламента: Започваме саниране с 2,5 млрд. лв. от бюджета

Правителството е предвидило нови 2,5 млрд. лв. за 100% безвъзмездно саниране на жилищни блокове през следващите 3 г. Това съобщи в свой пост във фейсбук депутатът от ГЕРБ-СДС и шеф на регионалната комисия Николай Нанков.
Вторият етап от аналогичната програма по НПВУ обаче няма да може да бъде изпълнен и страната ще трябва да връща на Брюксел средства - най-вероятно около 500 млн. лв. Това става ясно от доклад на регионалния министър Иван Иванов до премиера Росен Желязков, който Нанков се закани да направи публичен. Заради 15-месечно забавяне на програмата по НПВУ, случило се по време на кабинета “Петков”, част от проектите за саниране не може да бъдат изпълнени до юни 2026 г., когато е крайният срок. Това няма да се отрази на общините и гражданите, които са кандидатствали и работят по санирането, но парите ще трябва да бъдат платени от бюджета. Сигурни са само 294 блока, които се санират с 445 млн. лв., но целият проект беше за малко над 1,1 млрд. лв.