
Над 1200 украинци живеят в област Добрич три години след началото на войната в Украйна. Повечето от тях са се адаптирали към живота тук – някои са започнали работа, други дори имат вече собствен бизнес. Децата им учат в българските училища. Други бежанци от Украйна заминаха за други страни в Европа. Някои продължават престоя си в България, но искат да се върнат в Украйна и не търсят адаптация, сочи изследване на центъра „Европа директно" - Добрич.
"Бежанската вълна от Украйна преди три години дойде основно от ГКПП-Дуранкулак. За Българския червен кръст беше нещо съвсем неочаквано, но успяхме да направим много бърза организация. Още в първите дни на месец март 2022 г. „мобилизирахме" нашите служители и доброволци, за да можем да посрещнем всички жени и деца. Те пристигаха с малко багаж, носеха със себе си само най-важното.На денонощие посрещахме между 1000 – 1500 души, които имаха нужда от помощ. Наложи се да осигурим храна, топли напитки - чай кафе, дрехи, лекарства на гранчния пункт „Дуранкулак". Тогава срещнахме подкрепата на обществеността и на други организации, на хора, които бяха чули, че трябва да се помага, не толкова на Червения кръст, колкото на бежанците. След това нашият пункт за посрещане на бежанци се премести в град Добрич. След посрещането, трябваше да направим настаняване", прави равносметка д-р Артюн Еринозов - директор на Областния съвет на БЧК.
"За тези три годни, освен подпомагането с храни и дрехи, трябваше да се погрижим и за интегрирането на бежанците от Украйна. Интеграцията не е толкова лесна. Невинаги срещахме подкрепа. За нас не беше лесно, защото в нашата практика не сме имали опит с толкова много хора, които трябваше да се интегрират. За този процес имахме подкрепата на Световната организация на Червения кръст и Червения полумесец, на БЧК, на Върховния комисариат за бежанците към ООН в България, на УНИЦЕФ. Финансирането идваше от тези източници, но през това време срещнахме и съпричастността на българите", добавя той.
"В хода на напрегнатата ни работа, успяхме да привлечем украинските бежанци да помагат в пунктовете на Червения кръст, част от тях станаха наши служители", казва още д-р Еризонов.
"Вече не са толкова много украинските бежанци, които работят в хотелите в Кранево. При нас все още са настанени по държавната програма бежанци, които са по-възрастни, има и 70, 80-годишни.За персонал през идващия активен туристически сезон ще разчитаме отново на украинци, които очакваме директно от Украйна. Те не могат да покрият нуждите ни от хора. Ще имаме „внос" на работна ръка и от Киргизстан, Египет, Турция, Шри Ланка", заявяват хотелиери в курортното селище.