
Технологичните иновации не трябва да водят до дискриминация и изключване на хората с увреждания. Около тази позиция се обединиха социални експерти, които взеха участие в дискусия на тема "Хората с увреждания и развитието на новите технологии- възможности, рискове и перспективи".
Експертите обсъдиха динамиката на развитието и разпространението на изкуствения интелект, как той може да е от полза за хората с увреждания и какви предизвикателства може да има в този процес.
Във форума, организиран от Глобалното движение на хора с увреждания, участва и председателят на Европейския икономически и социален комитет Шеймъс Боланд.
"Работил съм за това хората с увреждания да открият истинска трудова заетост, не само пантомима на такава. В процеса на това научих повече за тях, от всички останали. По отношение на ЕИСК, чийто президент ще стана през септември, една от основните теми, по които се работи е свързана с новите технологии и възможностите, които се откриват от тях", каза Боланд.
Той обясни, че през 2011 г. е приета разпоредба, с цел да се премахнат бариерите за хората с увеждания и те да получат възможност да се обучават и да работят, а през 2022 г. ЕК е одобрила пакет от мерки за стимул за работата им.
"За съжаление, реалността все още е различна. Само 49% от хората с увреждания имат работа, за сметка на 74% от цялостното население. 20% са жени, 29% са мъже, за жалост тази тенденция е много упорита. Това, което научих е, че работодателите много ентусиазирано искат да си модернизират сградите и работните пространства да стават по-добри, но се срещат с административни пречки. Второ, внимателно трябва да помислим как изкуственият интелект ще се отрази на всичко това, защото алгоритмите да не засегнат по негативен начин техните дейности", обясни Боланд.
Според него, това може да доведе до дискриминация на хората с увреждания.

"Ако запомните едно нещо от моите думи, нека е това, че от една страна AI може да бъде брилянтен, но от друга може да дискриминира, има сериозни рискове за това. Каквото и да правите, най-важното е да се противопоставяте на дискриминацията", заключи той.
Много е важно работното ти място да дава възможност за приобщаване. Уврежданията не ни правят по-малко способни. На това мнение бе посланикът на Ирландия у нас Катрин Банън.
"В ирландското законодателство работодателите са задължени да направят по-лесна работата на тези хора по някакъв начин, било то с по-удобно и леснодостъпно място, което да бъде осветено по-добре, или осигуряването на електрически врати за по-лесното предвижване на хората в колички, или често с някакво технологично средство. Трябва да имаме едно по-достъпващо общество", каза тя.
Според авиационния експерт Морел Фурман, иновациите променят света, но хората трябва да сме нащрек тези промени да бъдат положителни за всички.
„Всички технологии в дома, на работа, не целят само да улесняват ежедневно нашия живот, а да го подобрят цялостно. Представете си човек с намалена мобилност с гласови команди да има повече възможности. С възможностите винаги идва риск, когато е силен темпа на развитие може да задълбочи цифровото разграничтение, затова достъпността трябва да е от основна важност. Има опасност да няма от начало достъп на тези хора заради развитите технологии. Взимащите решения за политиките, експерти, лидери, трябва да работят заедно да се разработят правила така, че иновациите да не водят до изключване", заяви Фурман.
Според шефката на РУО-София-град д-р Ваня Кастрева, най-важно е какво налага естественият интелект върху изкуствения.
"За да говорим за напредъка, независимо от характеристиките на технологиите, е важно какво се случва в училище. Важно е да се научим да владеем силата на знанието в развитието на технологиите. Едно от най-важните неща е да се научим да живеем заедно и да си помагаме, независимо колко сме различни. Мисията ни е да помагаме на хората да открият кои са и да се изразяват, без значение всякакви трудности и увреждания. Наистина се стараем да го правим всеки ден", каза тя.
Кастрева изтъкна и важността на солидарността и подкрепата между хората за просперитета на обществото.