
30% спад на оборотите след бойкота на магазините на 13 февруари, е много добър резултат, заяви пред Нова тв общинският съветник Ваня Григорова. Според нея мерките, предвидени от кабинета Желязков са добри, но недостатъчни. Как регулаторните органи да се намесят, когато веригите се договарят на какви цени да предоставят стоки като мляко, сирене? Невъзможно е да се контролират договорките между компаниите. Според мен трябва набор от стоки, отговарящи на критериите за качество, които да се предлагат на по-ниски, социални цени, коментира тя. Това се прави и в други държави. Там обаче големите вериги са изтласкани извън града, а у нас са в центровете им.
Сиренето на производителя струва 14 лв. и примерно му носи печалба от 20%. Отивайки във веригата обаче става 28 лева и носи 80% печалба. Това трябва да спре, категорична бе Григорова.
В разпадната държава гражданският натиск е единственият начин да се постигне промяна, убедена е пиар експертката и бивш синдикалист Диана Дамянова.
По думите й бойкотът е опит на хората да накарат онези, които регулират цените, да ги регулират.
Държавата трябва да сложи бизнеса, където му е мястото, защото у нас се е разпищолил. Цените са потресаващи. В трите малки ресторантчета, около дома ми цените са вече с 24% нагоре. Нека държавата се обърне към експерти, а шапките на регулаторните органи бъдат сменени, но по-бързо, ако може, призова Дамянова.