
- Най-често плащат араби - кеш, с банков превод и криптовалути
- Сайтът е създаден и се управлява от Дъблин
Въпреки че администраторите на платформите дават 100% гаранция за законна сделка, сред купувачите има и измамници. Някои от тях плащат в кеш или чрез превод по банков път, а други са готови да прехвърлят сумата в криптовалути. Понякога залъгват момичетата, че първоначално ще дадат половината от парите, чак след това останалата част. Друг път ги увещават, че когато се видят на живо и погледнат документите от лекаря, ще сключат сделката с тях.
Един от измамниците, за които лично администраторите на платформата съобщават, е мъж на име Талал Тарик Хан. Той е на 32 г. и е пакистанец. Срещу него към днешна дата се води разследване. Публикувани са снимките му, личните му данни и извлечения от преводи. От тях става ясно, че Талал е обещавал плащане с криптовалути като Binance и Bitcoin. Твърдял и че може да осигури 1 млн. долара за сделката. Накрая обаче изнудвал жертвите си за пари.
Мъжете, които наддават в търговете, са на възраст от 20 до 80 г. Те, също като жените, си правят профили, в които избират опцията "създаване на оферта". В нея посочват името си, откъде са, на колко години са, кои езици владеят и коя страна могат да посетят при евентуална среща с момичето. Слагат и свои снимки, на които не крият лицата си.
Най-важното, което отбелязват, е бюджетът, с който разполагат. Поставят цифра, която са съгласни дадат, за да си купят девствеността на избраната от тях девойка. Някои поясняват, че това е минималната сума, но са готови и на повече. В зависимост от изискванията, които имат, тя започва от 1000 долара и може да стигне 500 хил. долара.
Опасностите, които подобни платформи крият, не са никак малко. Според адв. Димитър Марковски едната от тях е това, че момичетата не са наясно с миналото на мъжете, които купуват девствеността им. Възможно е купувачът да е извършвал престъпления, за които да е бил подсъдим, но да не се е стигнало до окончателна присъда или все още разследването срещу него да не е приключило.
"В тези платформи впечатление прави това, че се искат всякакъв вид документи, но не и свидетелство за съдимост - обяснява юристът. - Това означава, че всеки може да премълчи моменти от живота си, които са категоричен сигнал, че той е опасен за обществото. В този контекст същото важи и за жените, които продават девствеността си. Те дават данни за себе си, както и други подробности, но не и свидетелство за съдимост. Което значи, че сред тях може да има измамнички. Историята помни редица случаи на мъже, които са били окрадени от компаньонки, след като са им били клиенти", допълва Марковски.
Друга опасност е това, че при лична среща с мъжа момичето може да бъде заснето от него със скрита камера или телефон, след което изнудвано. Администраторите на платформата предлагат пълна дискретност и анонимност, но не осигуряват охрана, когато двамата се видят очи в очи. Така самоличността на една девойка, която тя има право да скрие, за да не бъде разпозната от роднините си, може да се превърне в разменна монета за измамника.
Интернет платформата, в която момичета могат да продават девствеността си, е собственост и се управлява от компания в Дъблин, Република Ирландия, показва проверка на "24 часа". Името на фирмата е HAPLOID INC LP. Тя държи правата и за мобилно приложение с наименованието AWW. То набира момичета за модели и действа като посредник между тях и модните агенции. Праща ги на VIP събития и партита, срещу което обещава добро заплащане.
В Ирландия подобни платформи са добро прикритие за набиране и склоняване на жени към проституция. На 23 февруари 2017 г. страната прие закон, с който обяви купуването на секс за престъпление. Според нормативния акт всеки, който е осъден за използване на услуги на проститутки, е заплашен от максимална глоба до 500 евро при първо провинение и 1000 евро при рецидив. Всеки, който използва услугите на жена, която е обект на трафик, е заплашен със затвор до пет години. В закона беше посочено, че жени, въведени в схема за сексуална експлоатация, не носят наказателна отговорност.
Преди 8 г. в свой отчет ирландската организация "Рухама", подкрепяща жени, използвани за проституция, сигнализира, че над една четвърт от дамите, на които са помагали, били доведени от други страни, сред които е и България. Останалите бяха Румъния, Бразилия, Нигерия и Колумбия.
Представители на "Рухама" обясниха, че сънародничките ни са податливи на манипулации заради бедност и ниска образованост. Също и че са въвличани в схемите чрез лъжи за доходоносна работа в развлекателната индустрия на страната. Пристигали в Ирландия с обещанието, че ще бъдат сервитьорки или барманки. Понякога ги лъжели, че ще са чистачки или гледачки на възрастни хора със здравословни проблеми.
Накрая трафикантите ги биели и им вземали документите. Принуждавали ги да продават телата си на клиенти срещу заплащане. По този начин им изкарвали огромни суми.
Към днешна дата няма сведения за това дали българки проституират доброволно или насилствено в Република Ирландия. До властите също не е достигала такава информация.