
Президентът с остра реч пред форум на института, който оглавяваше Христо Иванов
Апелирам към всички да се предприемат категорични действия срещу политическото и олигархичното влияние върху съдебната система. И новото Народно събрание, и новият Министерски съвет да предприемат много сериозно задачата и за бъдещите кадрови назначения в съдебната власт. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към участниците във форума “Оттук накъде със съдебната власт”, организиран от Българския институт за правни инициативи. До 2014 г. програмен директор беше Христо Иванов, който го напусна, за да стане служебен правосъден министър.
На него присъстваха още шефката на парламента Наталия Киселова, председателят на ВКС Галина Захарова, и.ф. шефът на ВАС Георги Чолаков, българският съдия в Съда на ЕС Александър Корнезов, представители на Конституционния съд и на ВСС, магистрати и депутати.
Словото на държавния глава беше много критично, а в началото му той вметна, че дори настанал страх, когато се разбрало, че ще участва.
“Без да се осветлят случаите на Мартин Божанов - Нотариуса, задушевната атмосфера в “Осемте джуджета”, лепкавото безвремие, обгърнало прокуратурата, циничната търговия с правосъдие, няма да постигнем целта ни за ефективна правова държава”, заяви той.
Мрежите на влияние могат да опорочат всяка реформа,
добави той.
А фокусът върху прокуратурата и най-вече главния прокурор бил по две причини. Първата е намесата ѝ в политическия живот, за което по думите му има много примери. Напомни, че през 2023 г. при сформирането на нов кабинет беше освободен тогавашният главен прокурор Иван Гешев. А съставянето на настоящото правителство било обвързано с промените в съдебния закон, с които се спря назначаването на нов главен прокурор.
“Тук има цял един огромен арсенал за методи на въздействие - избирателно и тенденциозно разхвърляне на СРС, цели доклади от текущи проверки към избрани сайтове. Хора биват задържани за месеци, дори години, а след това обвиненията не стигат до съда или ако стигнат, там се провалят”, заяви Радев.
По нито едно от знаковите дела няма осъдени, за сметка на това държавата е осъждана да плаща множество обезщетения.
Президентът не пропусна да отбележи, че при промените в конституцията вниманието било върху служебното правителство и националния празник. Накрая
реформаторският устрем беше попарен и от самите реформатори,
обобщи той. Критикува още, че сега се заобикаля президентът, защото на върха на прокуратурата и на ВАС са и. ф., тоест хора, които са без президентски указ. Той призова да се пристъпи към избор на нов състав на ВСС, защото повече квалифицираното мнозинство не може да е оправдание.
Според шефката на парламента Наталия Киселова три са основните проблеми пред съдебната система - материалните условия за работа, конкурсите и командироването и качеството на законодателството. Тя самата била “привърженик на малки стъпки”, а не конституционни или законови промени като част от пиара на политиците. “Не може всеки месец да правим процедура за законодателна промяна”, отсече Киселова.