
Той е длъжен да наема всяка година фирма за технически преглед, но ако не го направи - последици няма
Кой носи отговорност за поддръжката и състоянието на газовата инсталация и уредите в имотите, които се отопляват със синьо гориво? Този въпрос си задават много хора след трагичния взрив в къща в Банкя на 24 януари. Тогава половината сграда рухна, под отломките бе открито тялото на 58-годишната Антоанета, а брат ѝ Тодор все още се издирва.
“Отговорността е на самия собственик на жилището”, отговаря Григор Къшов, директор на Главна дирекция “Инспекция за технически надзор” към Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН).
Законодателят е определил, че съоръженията с повишена опасност, като сградната газова инсталация, газовите котлета, печки и други, трябва всяка година да минават на технически преглед. Отговорността за него е на собственика. При липса на преглед обаче последици за собственика няма.
Какво задължително трябва да направи собственикът?
Той подписва договор с фирма за технически надзор - т.нар. частни инспектори, които са получили лиценз от председателя на ДАМТН. Това са 113 фирми в цялата страна, които от своя страна агенцията проверява веднъж годишно.
След подписването на договор с избраната лицензирана фирма за технически надзор тя прави първоначален оглед на инсталацията и уредите и слага лепенка, на която е написано кога е извършен прегледът и докога важи.
С този стикер фирмата поема отговорност, че до датата, до която е валиден техническият преглед, инсталацията и уредите са технически безопасни. “Така собственикът е прехвърлил отговорността на фирмата и тя я носи, ако неин служител си е затворил очите”, обяснява Къшов.
“В случая в Банкя собствениците не са допускали техническия надзор години. Това не е изключение. Тъй като става въпрос за пари -
трябва да се платят 50 лв. на година,
хората избягват този разход. Затова ви казвам, че отговорността е на собственика, фирмата не е задължена да проявява инициатива. Има компании, които са направили така, че да следят кога срокът на техническия преглед на инсталацията и уредите на клиентите им изтича и им изпращат есемеси, но не са длъжни да го правят”, разяснява още пред “24 часа” шефът на държавните инспектори.
Той уточнява, че ако все пак съсед подаде сигнал, служители на Инспекцията за технически надзор отиват на място и спират газоподаването. Ако не ги допускат в дома, търсят съдействие от полицията.
Следващите по веригата на газовата безопасност са сервизните фирми. Те могат да извършват дейност по поддръжка, ремонт и преустройство на съоръжения с повишена опасност само ако имат удостоверение от председателя на агенцията и са вписани в регистър. Не е нужно собственикът да има договор с такава фирма, но ако трябва ремонт или преустройство, задължително е да потърси регистрирана фирма, притежаваща удостоверение. Инспекцията проверява всяка година и тях дали отговарят на изискванията на закона.
Фирмите и собствениците на инсталациите не носят отговорност, ако някой прекъсне подаването на газ. Например през юни м.г. газопровод се взриви в Костинброд, но тогава при ремонт на тротоар багер ударил газопровода, а за нещастие, газът се насочил към мазето на къща, нагнетил се е и избухнал. Тогава пострада възрастна жена, която получи изгаряния. В подобни случаи отговорен е този, който е причинил щетата. Чести са тези аварии при строителни дейности, но в София и Банкя газоразпределителните мрежи са модерни и с автоматика, така че при подобни случаи подаването на газ спира.
По повод думите на собственика на “Овергаз” Сашо Дончев, че е предлагал на енергийното министерство многократно надзорът, сервизът и дори застраховането на инсталациите да минат към газоразпределителните дружества, Къшов е категоричен, че такова нещо на територията на Европейския съюз не може да стане. Има директиви, които постановяват разделение на дейностите между независими дружества. “Не може един да доставя газа и същият да е и надзор”, казва експертът.
Как да реагират хората при тревожни ситуации с газа у дома?
Природният газ нарочно се одорира и ако човек усети тази миризма, трябва да спре системата, а домакинството да се обади на газоразпределителното дружество, съветва Къшов. Хората трябва да правят задължително и технически преглед на инсталацията и уредите си.
Да четат, когато купуват газови уреди, а да не се водят само от цената, съветва още той. Участвал е в разследване на инцидент, при който хората заспали завинаги, докато вечеряли. В дома им е имало печка, която е за външно ползване, но е била вътре в жилището.
Резултатите от разследването на инцидента в Банкя засега не са оповестени и има сериозни съмнения дали изобщо взривът се дължи на газа. Шефът на газоразпределителното дружество “Овергаз” Сашо Дончев например категорично смята, че инцидентът няма нищо общо с газовата инсталация.
“Налягането на газа в запалка е 4 бара, а за пурите – 6 бара. Налягането в бутилката пропан-бутан е 18 бара, а налягането в тази газова инсталация е 20 милибара. Това е 300 пъти по-малко, отколкото налягането в запалката и 900 пъти по-малко от налягането в бутилката”, обясни пред Би Ти Ви Дончев.
Взрив може да се случи, когато газът е поне 6-8% от общия обем на въздуха в къщата. А по думите му хората, които са живели там, не са ползвали газ през последните две години - за цялата 2024 г. имат 12 кубика. Средностатистическият клиент на газоразпределителната компания консумира около 1000 кубика годишно. За месец януари - до часа на инцидента, разходомерът във взривената къща в Банкя е отчел 4 кубика. Това е колкото за готварска печка. Няма откъде да дойде този газ, за да произтече подобен взрив, обясни още Сашо Дончев.
След взривената къща в Банкя хората сами търсят частни инспектори - вече са готови са платят и 5x50 лева за преглед
Имаме 5000 инсталации, но правим много по-малко технически прегледи на сградни инсталации и на газови уреди. Той струва 50 лв. и на хората не им се иска да ги дават, смятат, че е излишен разход. Въпреки че не сме длъжни, ние ги търсим. Имаме система, която изважда изтеклите прегледи и телефоните на клиентите ни, и им се обаждаме. Това обясни пред “24 часа” Владимир Узунов, собственик на фирма за надзор или както ги наричат - частни инспектори.
По думите му след взрива в Банкя, макар вероятно той да не е причинен от газ, хората промениха мнението си. Сега имаме обаждания, че са готови и петкратно да платят, но да им се направи преглед на инсталацията, добави Узунов.
Налягането в сградните инсталации е 20 милибара и е нужен много дълъг период от време, за да се нагнети толкова газ, че да е взривоопасен. Другите две предпоставки са наличието на кислород и искра, която може да дойде и от запалване на лампата.
Човек може да се обърне и към надзорната си фирма, която с газдетектор да установи къде е изтичането. По думите на Узунов изтичането може да се хване с гъбичка с разпенено веро, защото се образуват мехурчета. Експертът обаче е категоричен, че не е работа на собственика на жилището да търси къде има теч.
В някои къщи с газови инсталации има монтиран сигнализатор. Когато датчикът му подуши теч на гориво, подава сигнал към клапан, монтиран на тръбата, и той спира подаването.