
Ако спечели, ще е едва вторият български град
след Пловдив през 2019-а
Бургас да кандидатства за Европейска столица на културата 2032 - това предложение на кмета Димитър Николов бе подкрепено с пълно единодушие от общинския съвет. За да се осъществи тази идея, ще бъде създадена фондация "Бургас 2032", която да работи по кампанията за избора на града за културна столица.
"Започваме със самочувствие и увереност, че заслужаваме! Това е път, който много вдъхновява, обединява и разкрива нови възможности за града ни.
Важни са две неща
Първо - ако добре се подготвим, Бургас има всички характеристики и шансове да спечели това състезание. Второто важно нещо за мен е да успеем по самия път. Самият път, който трябва да извървим до финала, е важен, защото той също вдъхновява и провокира", обърна се Николов към общинските съветници.
"Каузата Бургас да бъде Европейска столица на културата 2032 заслужава да бъдем единни", призова кметът.
В нея е убеден и председателят на общинския съвет Михаил Хаджиянев.
"Бургас направи своята първа голяма крачка по славния път към обявяването му за Европейска столица на културата след 7 години", развълнува се той.
Обсъждането на докладната започна с изказване на Александра Вълева, студентка от новоразкрития в Бургас Колеж по актьорско майсторство "Любен Гройс". Тя призова съветниците да се борят за тази кауза и обеща младите хора в града също да направят всичко възможно тя да стане реалност.

Инициативата на Европейската комисия включва
стотици възможности за развитие на града, свързани с инфраструктурата, икономиката, туризма и образованието
Това изтъкна зам.-кметът по култура и вероизповедания Диана Саватева. Тя ще оглави фондация "Бургас 2032", която ще работи за каузата морският град да стане вторият в България след Пловдив, който да спечели приза Европейска столица на културата.
През последните години Бургас смело разгърна капацитета си като сцена за различните изкуства и
се утвърди като локация за културен туризъм,
и то в най-широк смисъл на думата. Насищането на културния афиш с разнообразни и качествени събития стана възможно заради създаването на нова и модернизирането на съществуващата инфраструктура - изцяло променен Културен дом НХК, изграждането на Център за съвременно изкуство, който се превърна в дом на Регионалната библиотека "Пейо Яворов", присъединяването на атрактивни дестинации като остров Св. Анастасия и комплексите "Ченгене скеле" и "Акве Калиде" към пространствата, в които се предлага културно съдържание, коментират от общинската администрация.