Засиленият контрол по границите се усети със задържаните милиони късове нелегални цигари, течности за електронни цигари, злато и фалшиви стоки
Великобритания ги отличи за осуетен износ на лодки за мигранти, "ощетили" престъпни групи с над 18 милиона евро
Фокусът след влизането в Шенген по суша е бързото преминаване през всички ГКПП-та с нови трасета и електронно плащане на такси
Агенция "Митници" е отличник с рекордни приходи през 2024 година, когато от акцизи, ДДС при внос, мита и глоби в хазната са внесени над 13,8 млрд. лв.
Това е с 10,4% повече от 2023 г. и събирането на приходи изпреварва почти пет пъти ръста на БВП от 2,2%. По все още предварителни данни парите от акцизи са над 6,9 млрд. лв., което е 12% годишен ръст и със 7% над планираното. Увеличение има при приходи от горивата и тютюневите изделия. Влязлото в хазната от мита и ДДС при внос също изпреварват предишната година. А
засиленият контрол по границите се
усети по 59,8-те милиона къса цигари,
които задържаха митничарите. Освен това и 2817 кг тютюн за пушене, 1649 литра течности за електронни цигари, 721 450 нагреваеми тютюневи изделия и 17 кг заместители на тютюна.
При над 2700 проверки в данъчни складове, специализирани малки обекти за дестилиране и винопроизводство, магазини, питейни заведения, обекти за настаняване са установени 515 нарушения. Иззети и запечатани са 58 715 литра алкохол и високоалкохолни напитки, 3620 литра бира и 6263 литра вино. При съвместни проверки с данъчните са иззети общо 26 732 литра ракия.
Митничарите
са предотвратили и 94 опита за
изнасяне на недекларирана валута
за близо 14 млн. лева. А най-впечатляващият опит за износ на злато е бил през есента на 2024 г., когато са заловени в кола 125 кг недекларирани отливки, кюлчета, монети за над 10,6 млн. лева.
Спрени са и 12 650 783 фалшиви стоки, имитиращи оригинални продукти. Най-често това са цигари, парфюми, облекла, играчки, аксесоари, химикалки, калкулатори, ръчни часовници.
През 2024 г. Агенция “Митници” партнира успешно при предотвратяване на трафика на мигранти с Националната агенция за борба с престъпността на Великобритания (NCA).
Една от най-любопитната линия в общата работа е предотвратяването на износа на надуваеми лодки с извънбордови двигатели за превоз на мигранти. Така от май досега българските митници са задържали или върнали обратно в Турция 117 подобни модели, 118 извънбордови двигатели, 6 допълнителни надуваеми дъна за лодки, 758 пластмасови ръчни помпи и 110 спасителни жилетки.
Според анализ на NCA така са спасени поне 6100 нелегални мигранти, а загубите за организираните престъпни групи са за над 18,3 млн. евро.
7 отличия от генералния директор на NCA потвърждават ефекта от доброто сътрудничество с българската агенция Агенция “Митници” .
Митниците
фокусираха усилията си и върху
инфраструктурата по границите
и работят по своя концепция за интегрирано управление на трафика и премахване на опашките на пунктовете.
Според анализ инфраструктурата, изградена на българските ГКПП, е с капацитет 2,5 млн. тежкотоварни превозни средства годишно, а преминаващите са почти двойно повече.
На ГКПП Станке Лисичково вече има две нови трасета – за леки автомобили и автобуси и за товарни автомобили, оборудвано с електронна везна. Излизането в посока Република Северна Македония за всички автомобили се извършва през едно от старите трасета. Движението се регулира, а строителството се очаква да приключи през 2025 г.
През октомври 2024-а завърши реконструкцията на ГКПП Калотина. Увеличени са трасетата за товарни и леки автомобили, подменена е цялата подземна и наземна инфраструктура на пункта. Това е първата подобна мащабна реконструкция на пункта за 30 години.
Започна подготовката за реконструкция на ГКПП Капитан Андреево, която трябва да завърши във втората половина на 2026 г. Ще има ремонт и на пункта до Лесово, ще завърши третият етап от този на Калотина - срокът е първата половина на 2027 г.
За облекчаване на трафика от 5 юли 2024 г. се въведе и електронно заплащане на таксата за Дунав мост при Русе.
Приходите от пътни такси и разрешителен режим за 2024 г. са достигнали 96 227 406 лв. За сравнение през 2019 г., когато митниците за първи път започнаха да следят за толтакси и винетки, приходите са били 57,4 млн. лв.
След влизането на България в Шенген и по суша митниците
продължават подготовката си
и за приемане на еврото
Това означава, че 16 информационни системи на агенцията и още 5 външни ще работят с евро.
До края на 2024 г. 8 от собствените митнически системи са преминали успешно през тестове. Сред тях например е централизираното оформяне при внос, което съкращава времето на работа на операторите с агенцията. Стартирала е инициативата за напълно електронно общуване между митниците и бизнеса в ЕС. С надграждане на информационните системи на агенцията ще се осигури прозрачност на и решенията на администрацията.
Целта на митниците е до 2032 г. средното време за обработка на транспортно средство на граничен пункт да е до 5 минути, а за освобождаване на пратка - по-малко от 30 минути, както и изцяло автоматизиран процес на митническото оформяне.