Шенген вече носи ползи за малкия бизнес у нас
Ползите за България от влизането по суша в Шенген се оценяват от на над 1,6 млрд. лв. годишно. Най-голямата е за производителите и износителите. Но докато се чака този макроикономически ефект, ползите вече се усещат от малкия бизнес. Оказва се, че румънци и гърци използват отпадането на граничния контрол, за да пазаруват у нас горива, храни и цигари.
България се превърна в предпочитано място за пазаруване за румънците, живеещи в южната част на страната. Все повече от тях преминават Дунав, за да заредят резервоара или да си купят цигари и хранителни продукти, които са много по-евтини, съобщава румънската телевизия “Диджи 24”.
В репортаж, озаглавен “България - предпочитаният супермаркет на румънците от южната част на страната”, телевизията посочва, че около 5000 автомобила преминават всеки ден моста при Русе. Броят им е над два пъти повече от същия период на миналата година.
Живеещите румънци в близките до Русе райони избират да отидат до България, за да си купят различни неща. За пълен резервоар с бензин се спестяват средно 50 леи, което прави почти 20 лева. Същото се случва и с тютюневите изделия, които според анкетирани от телевизията са много по-евтини в България, което личи и по продажбите. Един магазин например е продал за два дни 300 пакета цигари само на румънци. Магазините в Русе, Видин и Варна през уикенда са пълни с пазаруващи от Букурещ и Констанца. За някои румънци влизането на България в Шенген е възможност да се срещнат с роднини.
За ловците на изгодни сделки граничните полицаи припомнят, че има ограничения. В страните от ЕС може да се изнасят максимум 40 кутии цигари. Санкциите за нарушения започват с предупреждение и могат да достигнат до 20 000 леи, а при превишаване на лимита се образува и наказателно дело. За алкохолните напитки ограничението е 40 литра.
Телевизията посочва обаче, че и Румъния има ползи от влизането в Шенген - от съседна Унгария все по-често идват, за да си напазаруват по-евтино. Купуват се месо, зеленчуци, олио, хигиенни продукти и още стоки.
На граничния пункт, свързващ България и Северна Гърция, дългите опашки от автомобили са изчезнали. Това безпроблемно пътуване вече накара много гърци да се отправят към България, за да заредят резервоарите си и да напазуравт прани заради по-ниските цени, съобщава GreekReporter. В южната съседка цените на основните стоки скочиха по-сериозно, отколкото при нас. Жители на Северозападна Гърция пътуват до Петрич, Сандански и Гоце Делчев за бензин и трайни хранителни стоки, коментират гръцките медии. Те съобщиха също, че поскъпването на тока е вдигнало цената на хляба там до 1,30 евро.
Гърция поддържа едни от най-високите средни цени на горивата в Европейския съюз, главно поради акциза, който е почти два пъти по-висок от минималния за ЕС. Литър бензин там е над 3,60 лева, а дизелът е 3,20 лв., у нас струват с лев по-малко.
Като се има предвид всичко това, гръцки шофьор с автомобил, чийто резервоар побира 50 литра, ще плати около 130 лв., за да зареди гориво в България, докато в Гърция ще му струва между 160 и 180 лева. На практика това означава, че гръцкият шофьор, когато зарежда у нас, ще спести от 30 до 50 лева.
С 15% е намалял оборотът на бензиностанциите в Комотини за първите 20 дни на новата година след влизането на България в Шенген, твърдят търговци на горива. Според тях причината е, че масово жителите на района пътували до България, където пълнели резервоарите. Местният бизнес настоява гръцкото правителство да въведе т. нар. граждански карти за жителите на граничните райони, с които да им се продават горива на преференциални цени, за да бъде спасен бизнеса.
Освен от фалити търговците се опасяват, че големите вериги ще се възползват от ситуацията, за да изкупят малките бензиностанции. Освен да зареждат автомобилите си, през годините гърците се стичат в България, за да пазаруват дрехи и хранителни стоки заради цените, които в някои случаи били с 40% по-ниски.