За разкрития шпионски скандал във Великобритания, в който участват шестима българи Васил Христов каза пред NOVA, че сюжетът напомня на класическите шпионски филми и романи.
Христов пое президентството на Асоциацията на чуждестранните журналисти във Великобритания. Това е една от най-старите и авторитетни журналистически организации.
„Много е обемен случаят. Първоначално мислехме, че ще бъде някаква кокошкарска история, а започна да става ясно, че те са имали доста интересна роля в по-сериозен план. Те е трябвало да работят проруски. В мрежата са засегнати хора, изразявали критично мислене във Великобритания и в Германия", каза Христов.
Джак Изкормвача е причина да се създаде най-старата съсловна организация през 1888 г. Преди 137 г. журналисти от цял свят се събират в един лондонски пъб. Те установяват, че когато са заедно и разменят информация помежду си, работят по-лесно, разказа Христов.
„Организацията осъществява връзката между официалните институции и журналистите. Тя акредитира чуждестранните журналисти. От друга страна авторитетът на Асоциацията й дава възможност да връчва най-престижните награди в Обединеното кралство", каза Васил Христов.
Той е избрал професията си още като дете.
„Няма нищо случайно в живота на човека. Като дете си играех зад завесите на баба ми, четейки от вестника, който дядо получаваше – „Работническо дело". Живея в Лондон от 5 години, станах член на Асоциацията, година по-късно се кандидатирах за член на борда. След като бях преизбран за втори мандат за член на борда на Асоциация на чуждестранните журналисти във Великобритания, станах председател.