С часове разчистваха рухналата постройка, ударната вълна счупи прозорците и на свещеник, чийто имот е на 10 метра
Газовата инсталация във взривената къща в Банкя не е проверявана от 4 г., а трябва да се прави на всеки 12 месеца. Това обясниха пред “24 часа” от “Овергаз”, която е доставчик на горивото за отопление в града до София.
До късно в петък пожарникари, полицаи и аварийни екипи разчистваха останките от имота, за да търсят дали под руините има тела на загинали.
Това вероятно са обитателите на имота Тодор и Антоанета, разказаха пред “24 часа” техни съседи.
Часове след инцидента не отговаряли на мобилните си телефони
Двамата живеели там от години, нямат семейства и деца. Тодор работел като охрана нощна смяна. В петък се прибрал вкъщи около 11 ч. Предполага се, че тогава е пуснал и отоплението в къщата си. 20 минути по-късно къщата избухва отвътре. Пада половината постройка, а ударната вълна се усеща на километри от стръмната ул. “Родина”, където е мястото на инцидента. Това е една от последните къщи, които са газифицирани в района, разказаха хората от Банкя.
Леко е пострадала жена, която е минавала наблизо, но няма опасност за живота ѝ. Сигналът в полицията е получен в 11,25 ч. Веднага към мястото се насочват екипи на полицията, пожарникари, линейки и аварийната служба на столичната община.
На кадри от охранителна камера близо до взривената къща се вижда как
ударната вълна избива покрива, а в околността политат стъкла и дървесина.
След взрива на газовия котел в къщата отломките избухват в пламъци, а димът застила цялата котловина на запад от центъра на Банкя. Първоначалната информация, че е гръмнал тръбопроводът на улицата, бе опровергана по-късно. Взривът е в частния имот, след което се е пренесъл към мрежата. Газоподаването в района е спрямо веднага.
От “Овергаз” заявиха пред “24 часа” веднага след взрива, че той вероятно се дължи на технически причини в къщата. По-късно от компанията казаха, че са проверили данните за този клиент и се е оказало, че от четири години в къщата не е правена техническа инспекция на инсталацията, а това се прави всяка година по заявление на собственика на газифицирания имот.
Те не коментираха повече причините за инцидента, защото техен екип не е допускан до мястото на взрива, докато се разчистват отломките.
Тодор и Антоанета живеели в по-старата къща. До нея е построена друга от типа “близнак”. По нея също има поражения, но най-големи са в съседния имот, който е на свещеника на съседното градче Божурище. Веднага след взрива той пристигна, за да огледа щетите и събираше парчета от стъклата на панорамните прозорци. В същото време пожарникарите продължаваха да гасят тлеещите останки от имота и да разчистват в търсене на тела.
“Обикновено причината за взрив е концентрация на газ в затворено помещение, при това висока концентрация на газ. Вътре в самата къща е станала експлозия”, каза от мястото Димитър Лъжов от “Овергаз”, които също имаха свои екипи зад отцепения периметър. Според него подобен тип взрив се среща изключително рядко.
Когато пожарните пристигат на място, е имало факелно горене от газопровода, което бързо е изгасено, каза директорът на пожарната Александър Джартов. Въпреки това часове след трагедията в околността миришеше на газ.
На мястото са изпратени общо 8 пожарни автомобила, както и
служител с куче, обучено да търси хора под руини
Кучето обаче се включи едва когато беше спрян димът, който продължи часове след потушаването на огъня.
На място дойдоха и директорът на СДВР Любомир Николов, главният секретар Мирослав Рашков и дори вътрешният министър Даниел Митов.
“Засегнати са две къщи - двуетажна и четириетажна. Едната къща, тип близнак, е разрушена. Другата къща близнак вероятно е повредена. Не изключвам да намерим жертви”, заяви директорът на СДВР Любомир Николов.
2 часа след взрива кметът на Банкя Рангел Марков съобщи, че пожарът е овладян, а инцидентът вероятно е от газовото котле в къщата на ул. “Родина”. Имало данни, че в нея живее възрастен и трудноподвижен човек.
Той успокои съгражданите си, че няма нужда от евакуация на хора, които са в близост до засегнатия имот Според кмета през последните 20 години в града не е имало подобни инциденти.
За авария в инсталацията в къщата предположи и Николай Първанов, началник - отдел “Пожарогасителни и спасителни дейности” в главната дирекция.
“Ще се направи комисия, която да оцени щетите и да компенсира пострадалите. Тя ще даде и предписания за поддръжката на газовата техника. Общината няма задължение да следи дали хората, чиито домове са на газ, са направили ежегодната проверка за изправност. Това се прави на общинските сгради”, каза след инцидента кметът на Банкя Рангел Марков.