Финансовият министър вчера каза, че приходите са 3,684 млрд., а разходите са 3,227 млрд. и това формира над 400 млн. дефицит. Сега, аз съм учил математика 5- клас и като извадиш разходите от приходите се получа 407 излишък за януари, а на дефицит, както тя каза, коментира Асен Василев в парламента по повод вчерашния брифинг на новия финансов министър от ГЕРБ Теменужка Петкова.
Тъй като по думите й този месец няма да зъврши с излишък, Василев направи кратък разбор: Ако погледнем в исторически план - януари 2021 г. министър Янаниев от ГЕРБ, завършва на 405 млн. излишък. През 2022 г. януари излиза на 904 млн. излишък, когато аз съм финансов министър. На следващата година, министър е Велкова, завършва на 470 млн. излишък, през 2024 г. аз съм министър отново и януари излиза на на 400 млн. излишък. Тоест този месец традиционно си завършва на януари.
"Тук въпросът е защо този януари няма да завърши с излишък. Какви допълнитлни разходи ще бъдат направени, при положение, че нямаме редовен бюджет", поинтересува се той.
"Чухме още една голяма нелепица, че трябвало да се вземат пари от фискалния резерв, това е пълна глупост по няколко причини. Първата е, че като отиде всеки един български гражданин да си плати осигуровките, парите отиват в единната сметка на БНБ, която е фискалният резерв. Когато се направи всяко едно плащане от министерството, парите излизат от същата тази сметка. Единната сметка е разплащателната сметка на държавата. Единственото изискване е парите в нея да не падат под 4,5 млрд., за да са гарантирани парите за пенсионния фонд и още няколко фонда", обясни той.
Бе и категоричен, че всичко това е една артелеристка подготовка да се вкара държавата отново в бюджите на "постната пица" и да останат пари за крадене. Именно затова се плашели българските граждани.