Европа губи позиции в световната подредба на висшите училища, докато Азия настъпва
“В няколко от направленията сме със 122 места напред, в друго - с около 90 места. Това е постижение за нас.” Това каза ректорът на Техническия университет в София проф. Иван Кралов за класирането в престижния световен рейтинг на висшите училища Times Higher Education 2025, което излезе днес.
В тазгодишното му издание са включени данни за 1744 университета от 115 държави, сред които и България.
“Работим много активно за издигане на качеството на образованието и научните изследвания. Особено чрез нашите чуждестранни студенти, където имаме традиции с чуждоезиковите факултети, се стремим да сме на световно ниво. Осъвременяваме инфраструктурата. Създадохме съвременни интердисциплинарни образователни програми съвместно с бизнеса, където водещи световни компании участват не само в обучението и изграждането на инфраструктурата, но и участват в изграждането на самите учебни планове и програми, предоставят стажове, практики, базисно и проектно ориентирано обучение чрез задаване на реални задачи. Имаме и докторантури, при които се работи по съвременни
проблеми, зададени от бизнеса
Всичко това дава своето отражение”, каза проф. Кралов.
Софийският университет “Св.Климент Охридски” е на 601+ позиция в хуманитарните науки, на място между 801 и 1000 в област “Медицина и здраве”. В компютърни науки СУ е на 1001+, а също и в науки за живота, физически науки и социални науки.
“Това е плод на целенасочените усилия, които полагаме да се позиционираме все по-добре в международен план в сферата на висшето образование. Това е потвърждение, че усилията ни са в правилна посока. Ще продължим, разбира се, да развиваме тези политики, които да ни правят по-видими, по-търсени и желани”, коментира ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев.
“За мен като ректор няма по-силна емоция и повод за гордост, когато научим, че трудът и упоритостта на колегите от нашата академична общност в МУ - София са оценени на високо ниво в подобна класация. - каза ректорът на Медицинския университет в София проф. Бойчо Ланджов. - От 51 университета в България,
МУ-София демонстрира за пореден път,
че е абсолютен лидер. Това означава, че трябва да си поставим много по-високи цели. Бих искал повече университети да излязат на европейския пазар, защото като цяло образованието в България е високоценено в световен мащаб”.
Тракийският университет за първи път попада
в тази класация “През последните години университетът набра висока скорост в областта на обучението на студенти, в научно-развойната дейност, в международната активност с много договори с университети в целия свят. Нашият стана желан партньор на университети и бизнес структури от различни континенти. Имаме иновативни проекти в областта на водорода. Мисля, че това е заслужена оценка и съм благодарен на целия академичен състав и на студентите”, коментира ректорът проф. Добри Ярков.
Университетите във Великобритания и САЩ, известни със своите блестящи учени и престиж, продължават да оглавяват световния рейтинг, въпреки че през последните години се наблюдават сериозни размествания в него.
Класацията се прави на базата на 18 показателя за ефективност, включително преподаване и научни изследвания. За девета поредна година
тя се оглавява от университета в Оксфорд,
който е обявен за най-добър в света и за желаещите да учат медицина и компютърни науки. “Кеймбридж” пък е един от трите вуза, посочени в топ 10 по всички 11 предмета, които са изследвани за съставяне на рейтинга. Той е на пета позиция в глобалната класация, като още един английски университет намира място в челната ѝ десетка. Импириъл колидж в Лондон е на девето място.
Останалите седем вуза, включени в топ 10, са американски. Най-добре от тях се представя Масачузетският технологичен институт, който е на второ място в световния рейтинг за тази година. Следват го “Харвард” и Пристънският университет.
Очакванията, че излизането на Великобритания от ЕС ще нанесе удар върху рейтинга на нейните учебни заведения, засега не се оправдават. Те продължават да са много силно представени в класацията, също както и американските. Прави впечатление обаче, че европейските висши учебни заведения започват да отстъпват позиции, докато азиатските набират скорост. Техният възход започна по време на пандемията и първоначално се обясняваше с многото научни изследвания, направени за ковид в този период.
“Силното представяне на Азия в класацията отразява днешния многополюсен свят на висшето образование, в който националният академичен капацитет е много по-широко разпределен. В тази обстановка относителната позиция на страните в англосферата и Западна Европа намалява не защото тяхното качество на работа спада, а защото полето за сравнение става по-наситено със страни, които се представят добре”, обяснява Саймън Маргинсън, професор по висше образование в Оксфордския университет.
През последните години китайските вузове непрекъснато се изкачват
в рейтинга и “Цинхуа” вече е 12-и, а Пекинският университет – 13-и. За сравнение, най-доброто висше учебно заведение в Германия – Техническият университет в Мюнхен, е на 26-а позиция.