- Двамата са мишени на опитни стрелци, мечтаят за нови територии, възкресяване на икономиката и високи мита
- Този американски президент ни направи богати, беше роден за бизнесмен, заяви Тръмп по време на церемонията си по встъпване в длъжност
На иногурацията си Доналд Тръмп изпусна няколко фрази, които могат да се окажат ключ към разгадаването на поведението му. Той обяви, че най-високият връх в Америка ще бъде кръстен на легендарния президент на САЩ Уилям Маккинли.
"Той ни направи богати, беше роден за бизнесмен", обяви Тръмп. Маккинли между другото е човекът, разширил границите на Америка чрез анексиране на Куба, Филипините, Пуерто Рико и Хаваите, но когато е в апогея на славата си, е покосен от куршум.
Приликите между двамата са много. Първата е чисто физическа - стоманен поглед, русоляви вежди и решително лице, готово във всеки момент да изригне като вулкан, давайки израз на възмущението или гнева си.
Втората е, че 125 години след управлението на Маккинли Тръмп е първият, който скандализира света, лансирайки идеята Канада да се превърне в американски щат, а Гренландия - в собственост на САЩ. За разлика от това отново предложи Мексиканският залив да бъде кръстен в Залива на Америка и настоя, че САЩ ще си върнат контрола над построения от тях Панамски канал.
В началото на миналото столетие корабите били принудени да обикалят Южна Америка, за да преминат от Атлантическия в Тихия океан, и се губели седмици. Франция опитала да изгради по-кратък воден път и след като се провалила, с тази задача се наела Америка. През 1977 г. обаче президентът Джими Картър приема поетапно да предаде контрола над съоръжението на Панама, като срещу това получава гаранции, че то ще остане неутрална територия и че Щатите ще го защитават, ако е необходимо. Днес Тръмп смята, че той е управляван от "невероятните китайски войници", и макар че панамският президент Хосе Раул Мулино заяви многократно, че такива няма, Тръмп повтори претенциите си и на инаугурацията.
Третата е, че Тръмп също като Маккинли ще се наложи силово да се справи с финансовите проблеми на страната с две мерки. Ако в миналото предшественикът му заложи на златния стандарт, Тръмп избра да превърне САЩ в световна криптостолица и направи показно със своето дигитално меме, спечелило за дни 60 млрд. долара.
Втората непопулярна мярка, рекламирана от Тръмп и до която Маккинли прибягва, е повишаването на митата, за да защити американската икономика от евтин внос.
Интересен щрих е, че Маккинли се втренчва в този прийом още когато е майор по време на Гражданската война. След нея той е избран в конгреса и като експерт на републиканците по защитните мита обявява, че те ще им донесат просперитет. Подготвя тарифата си през 1890 г., което скандализира демократите и те настояват за отстраняването му от поста.
Но Маккинли е корав войник, кален не в една и две битки и се кандидатира за губернатор на Охайо и оттам си осигурява президентската номинация. В кампанията си той обещава същото, каквото сега обещава и Тръмп - край на финансовата криза, възстановяване на стойността на парите и високи защитни мита.
За пълно изумление на опонентите си още в самото начало на мандата му САЩ регистрират светкавичен икономически растеж. С високи мита са гарантирани работните места на американските работници от прииждащия евтин внос от чужбина. Със закона за златния стандарт пък Маккинли въвежда стабилност и сигурност във финансите. На свой ред сега Тръмп лансира идеята си да реши този въпрос, като превърне Америка в криптостолица на планетата. Но приликите между тях не свършват дотук.
Укрепил икономиката си, Маккинли влиза в преговори с Испания, настоявайки тя да даде независимост на Куба, но тъй като опитът му се проваля, той убеждава конгреса да гласува декларация за обявяване на война през 1898 г.
И тъй като европейската страна не може да се мери по военна мощ със САЩ, след кратко дрънкане на оръжия се стига до споразумение, с което Кралството предава колониите си Пуерто Рико, Гуам и Филипините. На Куба й е дадена независимост, но под контрола на американската армия. Хавай е анексиран и става част от САЩ.
Благодарение на проспериращата икономика и мачовската си политика, Маккинли печели втори мандат, но той приключва преждевременно на 6 септември 1901 г. Убиецът - анархистът Леон Чолгош се питал кой е виновен, че в Америка има безсрамно богати хора и решил да действа.
Купува си револвер 32-ри калибър и на 6 септември 1901 г. отива в театъра в Бродуей, където е президентът. Без проблем стига до него и стреля от упор в корема му. Макар раната му да не е смъртоносна, президентът умира две седмици по-късно от инфектирането й. По някакво странно стечение на обстоятелствата, 123 години по-късно, на 15 септември, бе направен втори опит за убийство срещу Доналд Тръмп на голф игрище във Флорида. Два месеца преди това, на 13 юли в Пенсилвания, Тръмп е прострелян в дясното ухо от 20-годишния Томас Крукс. След като фоторепортерът на АП Ейвън Вучи засне как Тръмп с окървавено лице размахва юмрук във въздуха, викайки: "Fight", привържениците му се увеличиха лавинообразно. И една от причините е, че милиардерът показа, че е същият амбициозен биткаджия като Маккинли, който пред нищо не се спира.
"Бог ме спаси, за да направя Америка велика отново", заяви той по време инаугурацията.
"Това бе изумително - коментира пред "24 часа - 168 истории" Йонко Мермерски. - Представете си: в този момент Тръмп е прострелян, той не знае дали умира, или не, по протокол трябва да го изнесат легнал, но той се изправя и вдига юмрук."