По главните пътища са изградени и хъбове с по няколко на едно място
България е сред отличниците в ЕС по отношение зарядните станции за електрически автомобили - у нас има над 2340, а колите на ток са малко над 17 хиляди. Така на по-малко от 8 коли се пада по една станция, докато в Европа съотношението е 1 към 10. България е в челните места и по дял на бързите станции спрямо общия им брой. В ЕС не повече от 20% са бързи, докато у нас те са над 30 на сто. За бързи се приемат тези с мощност над 50 киловата.
На практика страната ни е изпълнила изискването на ЕК до края на 2026 г. да
има зарядни станции на всеки 60 км по основната пътна мрежа,
като те се монтират най-вече по бензиностанции. На някои от тях има вече и т.нар. хъбове - в една локация са поместени поне 3-4 точки за зареждане. В градовете ги разполагат основно в молове, ритейл паркове и големи търговски вериги.
Бизнесът със зареждането на електрички се поделя между няколко компании. Най-голяма е мрежата на Eldrive, като фирмата е част от холдинга, чийто основен собственик е бизнесменът и издател Иво Прокопиев. Фирмата е основана през 2018 г., има 800 станции, което прави около 30% пазарен дял.
Компанията държи
и едни от най-високите цени
- при зареждане киловатчас в повечето случаи е 90 ст. Eldrive е получила европейско финансиране от 1,751 млн. лева за купуването на зарядни станции. Наскоро Европейската инвестиционна банка обяви, че е отпуснала 40 млн. евро на Eldrive за развитие на инфраструктурата за зареждане в България, Румъния и Литва с амбициозната цел станциите да станат общо 7400.
Най-големият конкурент на Eldrive е фирма Fines Charging с близо 10% дял. Зад тази мрежа стои компанията “Финес-2” от Димитровград, която се занимава с преработка на месо. През последните 2 години на пазара влязоха още двама по-големи играчи. Турската Electrip има близо 200 зарядни точки и инсталира една от най-бързите станции у нас с мощност 400 киловата на магистрала “Марица”. Другата компания със заявка за голям пазарен дял е Electrocharge, която е управлявана от “Електрохолд”. В плановете на фирмата са да изгради 500 станции в цялата страна.
Останалите компании в този бизнес все още не могат да се похвалят с големи пазарни дялове. В него влезе и банка - ProCredit Bank има 60 станции.
Зареждането на електромобил е изгодно вкъщи на нощна тарифа
В такъв случай изминаването на разстоянието от София до Южното Черноморие може да струва 14-15 лева. Цената на домашна станция започва от 700 лева и може да стигне 2000-3000 лева в зависимост от характеристиките. Ако се използват само платените зарядни станции, тогава средният разход на 100 км за кола на ток е около 15 лева, което е малко по-евтино от бензина.